kategoria: A500
[#1] A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?
Witam. Zabrałem się za znalezioną kiedyś i przechowywaną potem na strychu A500. Jak się okazało świeci się tylko dioda power, na ekranie tv czarny ekran. Żadnych innych oznak życia. Po rozkręceniu okazało się że spalone są 2 rezystory R401, R408. Zidentyfikowałem je na schemacie są to 4,7Ohm 1/2W.

Teraz mam pytanie, czy po wymianie rezystorów mogę uruchamiać Amige zostawiając ją z zamontowaną podstawką pod układem Gary i dolutowanymi kablami do płyty czy przywrócić płytę do pierwotnej postaci sprzed przeróbki. Pytam ponieważ na rozszerzeniu pamięci wylała bateria (usunąłem ją), ścieżki pokryte są specyficznym nalotem i nie wiem czy rozszerzenie jest sprawne. Chodzi mi o to czy mogę uruchomić A500 z wyjętym rozszerzeniem ale zmodyfikowaną pod nie płytą.

A500 6A Płyta
A500 6A Spalone rezystory
Elbox A701B.zip
Elbox A701B.zip #2
[#2] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@NightClubber, post #1

Teraz mam pytanie, czy po wymianie rezystorów mogę uruchamiać Amige zostawiając ją z zamontowaną podstawką pod układem Gary i dolutowanymi kablami do płyty czy przywrócić płytę do pierwotnej postaci sprzed przeróbki. Pytam ponieważ na rozszerzeniu pamięci wylała bateria (usunąłem ją), ścieżki pokryte są specyficznym nalotem i nie wiem czy rozszerzenie jest sprawne. Chodzi mi o to czy mogę uruchomić A500 z wyjętym rozszerzeniem ale zmodyfikowaną pod nie płytą.


Najpierw usuń nalot (sokiem z cytryny), żeby nie wyrządził wiecej szkód, a potem możesz śmiało uruchomić Amigę z tym rozszerzeniem.
[#3] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@glichtanski, post #2

Niestety po wymianie rezystorów nic się nie zmieniło. Nadal czarny ekran. Teraz to już jedynie chyba druga A500 i podmienianie bebechów i sprawdzanie po kolei.
[#4] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@NightClubber, post #3

Przywróciłeś do życia tę Amigę
[#5] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@NightClubber, post #1

Czy ten Elbox to ten sam, ktory byl niedawno do kupienia na Allegro od uzytkownika lukasikg?
[#6] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@TUPCOM, post #4

Koledzy witam po bardzo długiej przerwie znowu na forum

Odświeżam temat, bo powróciłem do A1200, po pewnym rozstaniu i rozwijaniu innego hobby w międzyczasie.
Tutaj oczywiście rozmawiamy o A500. Wrzuciłem ponownie zdjęcia na serwer - linki z pierwszego postu działają.
Tak jak pisałem wcześniej wymieniłem rezystory, ale komputer nie uruchomił się. Historia tego sprzętu jest dla mnie kompletnie nieznana. Wiem tylko tyle że kiedyś teść przytargał pudło do domu. Leżało to potem na strychu i odkryłem.

Wylutowałem tylko baterię z tego rozszerzenia i tyle. Potem odstawiłem temat Amigowania na dalszy plan. W międzyczasie sprzedałem kartę Blizzard 1240/40 bo potrzebowałem pieniędzy na inne skarby.

A500 nadal leży u mnie dokładnie w takim samym stanie, w jakim próbowałem ją uruchomić po wymianie rezystorów. Ze względu na pracę i rodzinę, nie będę miał czasu na próby uruchomienia tej A500. Do tego dochodzi kompletny brak doświadczenia w kwestiach serwisowych Amig. Myślę że najlepiej byłoby, gdyby ktoś doświadczony wziął tą Amigę 500 na warsztat. Najchętniej oddałbym sprzęt komuś z najbliższej okolicy - Bielsko / Czechowice / Sosnowiec. Może być też wysyłka - wszystko do dogadania.

Z pewnością nie wyrzucę jej, jeśli nie uda się uruchomić to może jakieś części przydadzą się w roli dawcy.

Naprawdę szkoda sprzętu jeśli jest jakaś szansa na ratunek lub chociaż częściowy odzysk.

Zerknąłem ostatnio na ceny na Allegro i widzę że ceny Amig są z kosmosu i z upływem czasu będzie tylko gorzej.
[#7] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@NightClubber, post #6

Postaraj się uruchomić amigę bez żadnego rozszerzenia. Sprawdź na schemacie od czego były te rezystory, spaliły się nie bez powodu i trzeba pomyśleć co mogło się stać.
[#8] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@kwaku85, post #7

Sprawdziłem teraz na schemacie. Przez te rezystory jest podane napięcie Vcc na 7pin gniazda JOY CN1/2.
Niestety A500 po załączeniu zasilania czarny ekran tylko. Widzę z tabelki odpowiednio podejrzane CPU/Zasilanie/FAT Agnus.
Dioda power świeci się. Poza tym kompletna cisza. Stacja nie pracuje.

Układy delikatnie się grzeją. To co podmiana CPU/Fat Agnusa?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 11:32:53 przez NightClubber
[#9] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@NightClubber, post #8

Na początek powyjmuj układy przeczyść styki i powkładaj. Jeśli nie odpali to ja mógłbym Ci z nią pomóc tylko musiał byś podesłać płytę.
[#10] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@Marcin74, post #9

Będę kombinował. W międzyczasie kupiłem jeszcze MC68000 bo był dostępny. Pamiętam kiedyś scalaków było od groma dostępnych. Teraz jest tragedia albo ceny kosmiczne.
W każdym razie będę w kontakcie.
[#11] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@NightClubber, post #10

Ja mam zarówno płyty jak i procesory tylko się zbytnio nie ogłaszam.
[#12] Re: A500 rev. 6A + Elbox A701B.zip uszkodzona płyta i pamięć?

@JacK_Swidnik, post #11

Będę miał to na uwadze.

Póki co cały czas szukam informacji w kwestii A1200. Przeglądam różne tematy bo interesuje mnie kilka zagadnień. Nie będę jednak tutaj robił off-top'a.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem