kategoria: CD32
[#1] CD32 - dłuuuugie bootowanie
Witam,

Kupiłem Amigę CD32. W międzyczasie okazało się że ma padnięty laser. Został wymieniony na oryginalny KSS 210A. Dodatkowo wymieniłem w niej dwa odwrotnie wlutowane kondensatory przy gnieździe zasilania. Ku mojemu zaskoczeniu, po tych wszystkich naprawach Amiga nabawiła się nowej paskudnej rzeczy. Po włączeniu zapala się zielona diodę (świeci odrobinę słabiej niż normalnie) i... czeka. Rusza dopiero po jakichś 2-4 minutach od włączenia. Po kolejnym włączeniu jest już OK. Co może być tego przyczyną?

nijou
[#2] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #1

Może czas wymienić kondensatory ?
[#3] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@mikser, post #2

Jak masz CD32 zimną włącz ją i zresetuj i napisz czy rusza od razu.
[#4] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@11111olo, post #3

Cześć,

Po włączeniu zimnej CD32 i zresetowaniu jest tak samo - długie oczekiwanie zanim ruszy z miejsca. Dodam, że dwa duże kondensatory przy gnieździe zasilania były faktycznie odwrotnie wlutowane i zostały wymienione.
[#5] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #4

Ja bym wymienił wszystkie kondensatory na nowe.
Podobny problem miałem na początku z moja A600. Po wymianie kondensatorów problem znikł.
[#6] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@Drupi77, post #5

Wolałbym zlecić chyba wylutowanie tych kilkunastu kondensatorów komuś kto się zna na rzeczy. Czy możecie polecić jakiś serwis który jest się w stanie taką naprawę zrobić? Kiedyś czytałem o jakimś serwisie w Łodzi (?) który specjalizuje się w naprawie Amig ale jakoś nie mogę go znaleźć.
[#7] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #6

Jesteś pewny, że te kondensatory były wlutowane odwrotnie - skoro teraz jest gorzej niż przed ich przelutowaniem?
[#8] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #1

Coś gdzieś czytałem kiedyś o wlutowanych kondensatorach na odwrót w CD32 i wydaje mi się że na płycie były źle oznaczone kierunki, ale nie jestem pewien więc trzeba by to sprawdzić :)
[#9] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #6

Zerknij czy masz jakieś różnice w ustawieniu kondensatorów.
[#10] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@Drupi77, post #9

W rev 4.1 są odwrotnie te duże przy włączniku i Lisie

Zobacz tu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 12:36:31 przez glichtanski
[#11] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@glichtanski, post #10

Dzień dobry,

Chciałbym odświeżyć ten wątek. Przyjrzałem się tej płycie i zauważyłem coś dziwnego. Świeżo wlutowane kondensatory po paru tygodniach użytkowania wybrzuszyły się. Czy możliwe jest, że moja płyta Rev. 3 ma źle oznaczoną polaryzację (wadliwy nadruk?) i te kondensatory powinny być wlutowane odwrotnie, tak jak w rev. 4.1? Załączam dwa zdjęcia mojej płyty:




Będę wdzięczny za pomoc.
[#12] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #11

Poszukaj w internecie zdjęć twojej płyty i porównaj, wszystko jest możliwe :)
[#13] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@pokulan, post #12

No właśnie porównałem z tą stroną:

http://amiga.resource.cx/exp/cd32

i są "niby" prawidłowo. Pytanie zatem brzmi - czy słyszeliście coś o płytach rev. 3 z odwrotną polaryzacją?

Pytanie #2: jestem laikiem elektronicznym, ale podstawy fizyki znam :) Lamerskie pytanie: posiadam miernik wielofunkcyjny, jak za jego pomocą sprawdzić, która nóżka kondensatora to + a która -? Czy da się to sprawdzić bez wylutowywania kondesatorów, po prostu przyłożyć końcówki i odczytać?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 19:39:57 przez nijou
[#14] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #13

Wylutuj kondensator i sprawdź w tym miejscu na płycie, gdzie jest plus, a gdzie minus. Te kondensatory ze zdjęcia mają oznaczenie w postaci paska (zazwyczaj szary, biały) - w tym miejscu jest minus kondensatora. Miernikiem tego nie zmierzysz.
[#15] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #13

Tak były fabrycznie odwrotnie zamontowane ja miałem tak w a 4000
to moja a 4000
przed


po
[#16] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #13

tu masz amiga cd 32 link
[#17] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #13

długa to +
[#18] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #11

Wylutuj kondensatory, włącz CD32 i zmierz napięcie a potem to będziesz wiedział gdzie jest plus a gdzie minus.
[#19] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@11111olo, post #18

Dzięki za film, to w zasadzie wyjaśnia wszystko. Na płycie Rev. 3 jest błędnie naniesiony plus (od 4:35 filmiku widać że w dziurkę oznaczoną (+) pan wkłada nóżkę minusową). To by tłumaczyło zdurnienie Amigi po wylutowaniu prawidłowo umieszczonych, ale spuchniętych kondensatorów - zostały włożone nowe, ale po prostu zgodnie z tym co na płycie, czyli de facto błędnie. Jeszcze raz dzięki!
[#20] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@nijou, post #11

Sprawdź miernikiem, przyłóż sondy tak jak wskazuje biegunowość kondensatora, jeśli napięcie będzie odwrotne, to ujrzysz ujemną wartość napięcia.
[#21] Re: CD32 - dłuuuugie bootowanie

@rafgc, post #20

Nie to żebym sie chwalił ale znalazłem ROZWIAZANIE PROBLEMU.

U mnie też były identyczne objawy, co najlepsze, też po wymianie dużych kondensatorów.
..tyle że te kondy nie miały żadengo związku z tą usterką...

Problem jest związany z układem resetu. Po włączeniu konsoli kondensator C629 nie ładuje się do napięcia odpowiedniej wartości, przez co amiga jest zawieszona przez reset. Prawdopodobnie spowodowane jest to zimnymi lutami.
Dlatego też radze podlutować elementy zaznaczone na obrazkach niżej. U mnie pomogło, amiga uruchamia się teraz w 0.5 sec :)





Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem