kategoria: A1200
[#1] Kompatybilność A1200
Chcę kupić A1200, dołożyć do niej ACA1220 lub 1230 i Indivision AGA. Czy na tym sprzęcie są jakieś problemy z WHDLoad albo odświeżaniem obrazu przez scandoubler itp? Do tej pory mam tylko A500 i nie wszystko na niej działa, a chcę przestać używać emulatora. Co jest bardziej dopracowane: Indivsion ECS czy AGA? Może lepiej rozbudować moją A500? Prosiłbym o informację osoby, które używają tego sprzętu.


Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 14:41:45 przez Tom3k
[#2] Re: Kompatybilność A1200

@Tom3k, post #1

Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie inwestycja w A1200 .
[#3] Re: Kompatybilność A1200

@PrzemasIII, post #2

Troche zagmatwałem :) Generalnie chodzi mi o to, czy lepszym rozwiązaniem do gier/dem WHDLoad jest:
1. A1200+ACA1220/1230+IndivisionAGA
2. A600+ACA620/630+A604+IndivisionECS
3. A500+no właśnie, co? (ta opcja chyba jednak odpada)
Czy to bez róznicy? Oczywiście pomijając AGA. Naczytałem się o problemach z konfiguracją IndiAGA, a dużo mniej o IndiECS.
Może za bardzo panikuję, ale wolę dopytać zanim kupię :)

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 16:58:55 przez Tom3k
[#4] Re: Kompatybilność A1200

@Tom3k, post #3

Najlepsza będzie maszyna z AGA, najtańsza chyba też, na Indyvision możesz zaoszczędzić kupując w zamian panel LCD z tunerem TV.


Pozdrawiam
[#5] Re: Kompatybilność A1200

@RadoslawF, post #4

Czyli ustawiam się na A1200 :) Czytałem tez o monitorach, które łapią PAL przez przejściówkę VGA. Czy jakość jest wtedy lepsza niż RGB-Scart na telewizorze?
[#6] Re: Kompatybilność A1200

@Tom3k, post #5

Ostrość zdecydowanie tak.


Pozdrawiam
[#7] Re: Kompatybilność A1200

@Tom3k, post #3

Troche zagmatwałem usmiech Generalnie chodzi mi o to, czy lepszym rozwiązaniem do gier/dem WHDLoad jest:
1. A1200+ACA1220/1230+IndivisionAGA
2. A600+ACA620/630+A604+IndivisionECS
3. A500+no właśnie, co? (ta opcja chyba jednak odpada)
Czy to bez róznicy? Oczywiście pomijając AGA. Naczytałem się o problemach z konfiguracją IndiAGA, a dużo mniej o IndiECS.

Ja otworzę nowy front i napiszę to, co napisałem w poprzednim wątku. Zastanów się na czym ci zależy. Na udawanej kompatybilności z retro-softem czy na pełnym retro. Zamiast rozbudowywać Żeby rozbudować A600 o turbo i pamięć żeby uruchomić whdload, będziesz musiał wydać około 700 zł (turbo+pamięć). Lepiej wziąć A600 (lub najlepiej A500) i do tego za 240 zł sprzętowy emulator stacji dyskietek od Lotharka. Wkładasz do niego kartę pamięci, na którą wrzucisz wszystkie ADFy z grami i demami jakie znajdziesz i będziesz miał pełne retro w 100% kompatybilne z softem wydawanym dla A500 w latach 1986-1992/3. Tylko do A600 musisz dokupić przełącznik kicka 1.3 i przełącznik pamięci z 1MB na 0.5+0.5, bo wiele softu tego wymaga. Zamiast wydawać 700 zł wydasz ponad dwa razy mniej i będziesz miał pewną kompatybilność. Nie mam żadnego indi, ale z tego co czytałem tu na forum to faktycznie więcej problemów ludzie zgłaszają z wersją AGA, ale to chyba wynika z tego, że oryginalna AGA bardziej się grzeje od starego ECS/OCS.
[#8] Re: Kompatybilność A1200

@Aurel, post #7

Trochę mi teraz namieszałeś, ale jak najbardziej pozytywnie. A500 już mam, nawet dwie sztuki. :) Nawet znajdę Kickstart 2.0 jak dobrze poszukam. Czyli uważasz, że lepiej po prostu dokupić HxC? Nie myślałem o tym, ale faktycznie koszt jest dużo niższy. Tylko będzie kwestia dysku twardego, ale o tym może pomyślę później. Właśnie tych problemów z przystawkami boję się, bo czytałem sporo złego na ten temat. Tylko w tym momencie mogę też zostać przy emulatorze, chociaż to tylko udawane retro. I wracam do punktu wyjścia.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 19:36:08 przez Tom3k
[#9] Re: Kompatybilność A1200

@Tom3k, post #8

Ja mam pod WinUAE mam sporo problemów z uruchamianiem niektórych rzeczy scenowych i starszych gier. Często coś się ładuje i się zwiesza, nie wiem czemu. Prywatnie mam A500, 1.3, pamięć 512kb rozbudowana o kolejne 512kb. Nie mam jeszcze niestety HxC, korzystam ze zwykłych dyskietek, a ADF-y przenoszę z peceta kablem. Dla mnie podstawowy sprzęt do retro to właśnie A500 + HxC. Amiga 600 też może być, ale trzeba ją wyposażyć we wspomniany przełącznik kicka i pamięci. Jeśli będziesz grał, raczej obojętne czy wybierzesz A500 czy A600. Ale gdybyś chciał mocniej poamigować to pamiętaj, że A600 nie ma numerycznej, a część gier i programów z niej korzysta. Na przykład Protracker używa klawiatury numerycznej do wyboru sampli, bez tego praktycznie nie da się korzystać z Protrackera. Natomiast A600 czy A1200 zawsze można rozbudować o dysk czy turbo, ale spójrz na listę kompatybilności whdload - nie wszystko uruchomisz, część rzeczy nie pójdzie ci w całości, nie wszystko jeszcze dostosowano do whdload. Połowa scenowego stuffu z płyty Euroscene Almathery nie chodzi mi na A1200 pod whdload.
[#10] Re: Kompatybilność A1200

@Aurel, post #7

A co sądzicie o MiniMig, czy MIST? Ja jakiś czas temu zastanawiałem się nad MiniMigiem, bo:
1) wgrywam ADF jak w HxCFlopy
2) mam szybszy procesor 68000 (czyli takie turbo)
3) mogę od razu podłączyć do monitora (czyli mam takie Indivison OCS/ECS)
4) mogę podłączyć klawiaturę i mysz od PC (dla mnie plus)
5) mogę podłączyć joye amigowe

Zastanawia mnie czy można tam załadować ten zmodyfikowany rom 1.3-3.1 od Strykera (jeśli dobrze kojarzę)? Po to żeby pograć w stare gry, to chyba lepsze niż WinUAE. No i zastanawiam się nad MIST, bo jak już będzie emulować MegaSTE i A500/600 to okaże się lepszym sprzętem niż MiniMig (bo dwa w jednym).
[#11] Re: Kompatybilność A1200

@Ender, post #10

Tak, MiniMig czy MIST kusi, bo chodzi z monitorem, ma w sobie wirtualną stację dyskietek, obsługę dysku i pracuje ze współczesnymi monitrami.

Niestety, jest bardzo słabo z kompatybilnością. Jak czytam na zagranicznych forach, to ze sporą liczbą topowych tytułów są problemy, a jednak Amiga 500 to co najmniej te 5331 gier wymienionych na AOL, do tego tysiące dem, inter, diskmagów, które są mocno wyczulone na obecność oryginalnego sprzętu.

Chciałem napisać, że zamiast MM/MIST lepiej bawić się WinUAE, ale nie. Pod WinUAE mam spore problemy z uruchamianiem starego softu. Jak dla mnie sprzętowym emulatorom dużo brakuje do kompatybilności z A500.

Natomiast MM/MIST to fajny sprzęt do retro-systemu. Pod MM (bo nie wiem czy pod MIST) można odpalić "twardy dysk" w formie pliku na karcie, tam odpalić AOS2.0, a nawet 3.0, chodzi to nieco szybciej niż 68000, a na pewno szybciej odczytuje pliki i można mieć odtwarzaczkę do modułu, deluxe painta, wordwortha, ceda i masę innych systemowych rzeczy. I to jest bardzo fajne. Ale tylko to. Kompatybilność z softem 1986-1992 bardzo niska, w wielu przypadkach spritey się sypią.
[#12] Re: Kompatybilność A1200

@Aurel, post #9

Ja z kolei testowałem dość mocno FS-UAE pod Linuxem i chodzi to bardzo ładnie. Moje A500 mają normalne stacje dysków, ale podłączone są przez modulator, bo nie mam wejścia Scart i jakość obrazu jest kiepska. Można kupić jakiś sensowny odbiornik, najlepiej 4:3, który ma Scart?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 20:42:37 przez Tom3k
[#13] Re: Kompatybilność A1200

@Tom3k, post #3

Oczywiście pomijając AGA


AGA nie można pomijać. Zacytuję jakiś tekst z MA lub ACS - "AGA to absolutne minimum, jeżeli jej nie masz, to żałuj". :)
[#14] Re: Kompatybilność A1200

@Andrzej Drozd, post #13

AGA to absolutne minimum, jeżeli jej nie masz, to żałuj

Pięknie napisane :) Powoli wychodzi mi z tego zestaw do amigowania, tylko będę musiał pozbyć się moich A500..
[#15] Re: Kompatybilność A1200

@Aurel, post #11

Jako że mam prawie wszystkie sprzęty wymienione w wątku (oprócz minimiga, ale na jego wsadzie pracuje mist więc można przyjąć że to to samo) to postaram się co nieco od siebie dodać.
Każdy z tych sprzętów nadaje się do retro, wybierz to co chcesz. Zalety i wady:
1. A500 - żeby działał whdload potrzebny jest przynajmniej dysk i dodatkowa pamięć. Mam mTeca 530 z 4MB 32-bitowego Fastu i dysk Alfapower z 8MB fastu i dodatkowe 0.5MB chip pod klapką. Niestety fast na alfapowerze nie działa jednocześnie z fastem z turbo. Do whdload to idealny zestaw, wszystko uruchamia się szybko, nic nie muli, z przełącznikiem kickstartów działają też wszystkie gierki czy dema uruchamiane z dyskietek. Wada - z doczepionym dyskiem zajmuje prawie całe biurko. Braku AGA praktycznie nie zauważam - jedyną grą, której mi brakuje jest SlamTilt.
2. A600 - z dyskiem, Apollo 620, 4MB Fast i kickiem 3.1 to równie dobra maszynka jak A500, dodatkowo zajmuje mało miejsca i ma PCMCIA więc można tanio korzystać z sieci. Wada - brak AGA ale jak napisałem przy A500 - mało istotna.
3. A1200, 8MB Fast - prawie wszystkie zalety A600 a dodatkowo AGA. Jedyna wada to to, że zajmuje więcej miejsca niż A600.
4. Mist - no i to też jest maszyna prawie idealna - miejsca zajmuje najmniej, można wykorzystać posiadany już monitor LCD, klawiaturę i mysz USB, korzysta z rdzenia minimiga więc kompatybilność prawie stuprocentowa, możliwość korzystania z obrazów hdf dysków twardych na SD, bezpośrednia obsługa adf (bez konwersji jak na HxC), dodatkowy bonus to emulacja Atari ST, obsługa joysticków amigowych, emulacja 020+2MB chip+8MB Fast, ładne rozmycie w grach i demach na monitorze LCD. Wady - ciągle rozwijane oprogramowanie (to nowy produkt) i konieczność aktualizacji (zwłaszcza dla chcących bawić się w emulację Atari, core minimiga nie jest zmieniane od kilku miesięcy). Poza tym brak AGA ale jest nadzieja, że ktoś się za to weźmie bo w FPGA jest ponoć wystarczająco dużo miejsca na emulację 020+AGA. Na razie jednak cała para Tilla Harbauma idzie w oprogramowanie blittera Atari STE i tylko tego dotyczą poprawki.

Ze wszystkimi Amigami (oprócz mista) korzystam z HxC floppy emulatora (mam wyprowadzone kable na zewnątrz obudów), plipboxa do ściągania przez ftp plików (sieć to zdecydowanie najlepszy sposób na przenoszenie danych - zwłaszcza paczek whdload) lub z karty WIFI (a600 i a1200) na PCMCIA.

Ale oczywiście to Ty wybierasz. Ja ciągle się nie mogę zdecydować na jeden sprzęt. A jeszcze czeka mnie lutowanie GB A1000 i to też może być niezły pomysł jeśli masz pięćsetki i nie boisz się lutownicy.
[#16] Re: Kompatybilność A1200

@Jenot, post #15

Podaj jeszcze ceny każdego zestawu, wtedy wyjaśni się całkowicie. :)
[#17] Re: Kompatybilność A1200

@Andrzej Drozd, post #16

A żebym to ja pamiętał. Ale orientacyjnie:
1. A500+alfapower+530+przełącznik kicków - ok. 1000zł
2. A600+apollo 620 - 300zł (ale to była okazja i normalnie trzeba by liczyć jakieś 700-800)
3. A1200+elsat 8MB - jakieś 600zł
4. Mist - cena na stronie lotharka to 200 euro ale ja kupiłem taniej (na forum AA była akcja dla "tambylców")

Nie podawałem cen celowo bo trudno określić za ile się kupi. A rozpiętości cenowe poszczególnych modeli są naprawdę duże.
[#18] Re: Kompatybilność A1200

@Tom3k, post #12

Ja z kolei testowałem dość mocno FS-UAE pod Linuxem i chodzi to bardzo ładnie.

Potwierdzam. Nie wiem dlaczego pod WinUAE miałoby coś nie chodzić z powodu kompatybilności. Prędzej spodziewałbym się uszkodzonych ADFów z Toseca niż braku kompatybilności.
A600+apollo 620 - 300zł (ale to była okazja i normalnie trzeba by liczyć jakieś 700-800)

700-800 to koszt raczej samej karty turbo :P
[#19] Re: Kompatybilność A1200

@QkiZ, post #18

Nie wiem dlaczego pod WinUAE miałoby coś nie chodzić z powodu kompatybilności.

Coś się może zdarzyć, ale mam wrażenie, że UAE jest bardziej zgodne z Amigą niż np. Mist czy Minimig. Dlatego do tej pory wystarczał mi emulator i zastanawiam się czy potrzebuję coś więcej niż sprzętowa A500+emulator, ale nie powiem, żeby nie kusiło.. Więc chcę kupić :)

700-800 to koszt raczej samej karty turbo

Aż tak źle nie jest chyba, bo widziałem ACA620 w z ok. 450 zł.
Zresztą nie o koszt mi teraz chodzi, tylko o wygodę używania.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 12:31:47 przez Tom3k
[#20] Re: Kompatybilność A1200

@Tom3k, post #19

Szybkie pytanie czy mając kicka 1.3 / 2.05 (350) w Amidze 1200....taka amiga działa jako 100% - 500/600 ? Czy sa jakieś problemy ?
[#21] Re: Kompatybilność A1200

@stryker, post #20

Z mojego doświadczenia wiem, że jest problem z kilkoma starszymi Demkami nawet jeżeli użyjesz Relokicka lub przełącznika 1.3.

Ze 3 lata nie mogłem się pogodzić z tym, że na mojej A1200 nie mogę uruchomić Kefrens - Guardian Dragons. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to po pewnym czasie znalazłem wersję WHDLoad i ta zaczęła hulać.

Do dziś nie mogę jednak na A1200 uruchomić dwudyskowego Mountain Beer Party Żywiec 1992, podsumowującego to party, na którym to było kilka fajnych modułów.

Z pewnością jednak na dzień dzisiejszy więcej jest plusów z posiadania AGA i minusów z jej braku, niż problemów związanych z jej posiadaniem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem