kategoria: A1200
[#1] Escom czy C= ?
Pytanie w zasadzie jak poznać czy płyta główna A1200 jest od Escom czy C=. Czy jeśli na płycie działa zwykła Amigowa stacja DD na zwykłej taśmie bez modyfikacji to jest to na 100% płyta od C= ?
[#2] Re: Escom czy C= ?

@companiero, post #1

Na obudowie A1200 od Commodore było logo Commodore i napis Commodore a pod nim kreska a niżej A1200, na obudowie Escmowych nie było loga i napisu Commodore, był tylko napis "Amiga A 1200".
Jeśli masz tylko płytę to w Escomowych był tylko kickstart 3.1 i jakieś fixy do flopa, jeśli na zwykłej taśmie działa Amigowy flop to jest to płyta co Commodore.


Pozdrawiam
[#3] Re: Escom czy C= ?

@companiero, post #1

Tak poznasz tylko w ten sposób o ile od spodu płyta nie ma zrobionego fixa. Oprócz tego płyty się nie różnią wszystkie były produkowane przez Commodore, nawet te sprzedawane przez Escom.
[#4] Re: Escom czy C= ?

@mikser, post #3

Ok rozumiem , dzięki :)
[#5] Re: Escom czy C= ?

@companiero, post #1

to jeszcze o niczym nie świadczy, trzeba wyjąć płytę z ekranu i zobaczyć z dołu czy są jakieś modyfikacje :)


już widzę że koledzy byli pierwsi :)

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 21:38:05 przez QUAD
[#6] Re: Escom czy C= ?

@QUAD, post #5

A ja myślałem że płyty Escomowe są krótsze bo gniazdo do myszki mają na kabelku/tasiemce. Czy to nie ma nic do rzeczy?
[#7] Re: Escom czy C= ?

@ZbyniuR, post #6

Ja mam cała A1200 by Escom

płyta w wersji 2b ,rom oczywiscie 3.1 ,fixa do flopa nie ma ,ale za to jest układ elektroniczny pomiędzy flopem a płyta i działa każda stacja pcetowa w środku jakis panasonic.
na płycie std oznaczenia plus naklejka Escomowa z kodem kreskowym.
[#8] Re: Escom czy C= ?

@ZbyniuR, post #6

Z tego co czytałem na forach zagranicznych różne wersje płyt były w Escomach najczęściej wymieniane to 2B a ta ma dołączane gniazdo z kawałkiem PCB. A moje pytanie stąd że napotkałem problem z uruchomieniem gry FEARS i nie mogę się w tym połapać. Mam A1200 obudowa Escom płyta 1D.3 bez fixa ROM 3.1 stacja panasonic na normalnej taśmie wkładam dyskietkę FEARS i mam po pierwszym ekranie zwis. Mam też luzem płytę 2B też bez fixa z romem 3.0 i jak do niej podłączę stacje Panasonic to samo. Jak do tych płyt podłączę Amigową stację Chinon np. z A500 FEARS odpala normalnie. Na zewnętrznej stacji z przerobioną taśmą i flopem od PC podłączonej do obu tych płyt też zwis ale już jak podłączę tą stację do SX1 z CD32 FEARS odpala. Chciałem używać stacji Panasonika w 1200 ale poddałem się i wsadziłem stację Amigową z A600 teraz FEARS wywala się przed odpaleniem samej gry z komunikatem problem z dyskietką ...ale może już dyskietka od przekładania padła ,jutro nagram i sprawdzę na innej.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 04:16:28 przez companiero
[#9] Re: Escom czy C= ?

@companiero, post #1

Escomowe płyty mają fabrycznie wykonany timing fix (niewlutowane dwa rezystory e123c i e125c na spodzie płyty), przeciętą jedną ścieżkę i jedną dodaną w obrębie gniazda stacji dysków. Najprościej jednak rozpoznać taką płytę po dacie produkcji wybitej najczęściej w okolicy stacji dysków, są to cztery cyfry w formacie RRTT, czyli dwie ostatnie cyfry roku i tydzień produkcji, Commodorowskie płyty były produkowane od 1992 do 1994, a Escomowe w 1995, czyli będą miały nadruk np. 9536.
[#10] Re: Escom czy C= ?

@companiero, post #8

Powodem jest stacja, a nie plyta glowna. W skrocie uznaj, ze na Chinonie odpalisz wszystko. Najwiecej problemow sprawiaja Teac i Panasonic, zwlaszcza przy grach z koslawo wykonanym loaderem.

edit: Druga rzecz, z tymi plytami Escomu nie ma reguly - np. w mojej A1200 Escom (od Petra Tyschenki) jest rev.2B, ale stacja amigowa (Chinon FZ-357) i nie ma fixu w strone przerabianych stacji od PC.

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 13:49:35 przez F7sus4
[#11] Re: Escom czy C= ?

@F7sus4, post #10

Odczytałem nadruki i jedna płyta 9304 a druga 9348 fixów nie mają więc wychodzi na to że są od C=. Stacja Panasonic działa z obiema płytami nie widzę w niej tradycyjnego moda jedynie ustawiona jest na D0 i kabelek idzie z pinu bodajże 2 na 34 i chyba niektóre piny są odcięte od PCB- czy to już jest mod na NDOS czy tylko by czytała ADOS ?
Druga sprawa jaka mi nie daje spokoju dlaczego w PeCetowej zewnętrznej stacji działa ta dyskietka podpięta do SX1 a wiesza się z płytami Amigowymi. Chyba dam po prostu do zewnętrznej obudowy Chinona na takie "przypadki".
[#12] Re: Escom czy C= ?

@companiero, post #11

Z SX1 jest chyba podobnie jak z Pro Module, te urządzenia obsługiwały stację od PC, Pro Module na 100% bo kiedyś posiadałem CD32 z tym rozszerzeniem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem