kategoria: A1200
[#1] ClassicWB i partycja SFS
Witam

Wrzuciłem na pierwszą partycje FFS (1GB) system ClassicWBv27 na karcie CF 8GB. Po uruchomieniu systemu na Amidze 1200 z Kickstartem 3.0 chciałem założyć HDTB partycję 4GB (po tych 1GB). Wcześniej z MyFiles/Install zainstalowałem system SFS. Po dodaniu systemu pików SFS w HDTB, utworzeniu partycji w tym systemie i zatwierdzeniu po restarcie już system nie wstaje. Wprowadziłem więc zmiany pod WInUAE ale po włożeniu dysku do Amigi dysku 4GB SFS nie widzi. Wgranie do DEVS scsi.device (wer. 43.45) też nie pomaga bo wtedy system także na natywnej Amidze nie wstaje. Standardowo w CalssicWB w SS jest wpis o podmianie scsi.device.
Utworzenie partycji 4GB w FFS powoduje ciągłe błędy z checksum na DH1 więc SFS wydaje się najlepszym rozwiązaniem a tutaj jednak takie problemy. Czy to wina ClassicWB, że takie problemy powoduje na natywnej Amidzie 1200 z KickStart 3.0 (na WinUAE A1200 wszystko jest OK) czy też należy jakoś obsługę SFS w ClassicWB wrzucić w RDB ?

Za wszelką odpowiedź serdecznie dziękuję.

Pozdrawiam
M.K.
[#2] Re: ClassicWB i partycja SFS

@Silos, post #1

Witam

Wgrałem zgodnie z tutorialem obsługę dużych dysków (nowe scsi.device) oraz zainstalowałem w ClassicWB obsługę SFS. ClassicWB uruchomić się na natywnej Amidze i postanowiłem założyć partycje 4GB w SFS na karcie CF (pierwsza partycja SFS 512MB jest na system). Dodałem odpowiednio w HDTB system plików SFS, założyłem partycję a po restarcie już system nie wstał tylko pojawia się standardowy ekran z dyskietką KickStartu 3.0. Czy w związku z tym pozostać przy spatchowanym FFS 4GB tylko że wtedy z kolei pokazuje mi błędy checksum przy korzystaniu z takiej partycji ?

M.K.
[#3] Re: ClassicWB i partycja SFS

@Silos, post #2

Skoro pokazuje błędy to napraw, załóż nowa partycję lub zmień kartę.
Następnym razem partycje systemową zrób w zwykłym FFSie, dodaj nowe scsi.device a potem zanim zaczniesz zakładać partycje powyżej 4GB sprawdź po resecie jakimś SysInfo z którego dewajsa tak naprawdę korzysta system, jak z nowego to wtedy możesz zakładać partycje powyżej 4GB.


Pozdrawiam
[#4] Re: ClassicWB i partycja SFS

@RadoslawF, post #3

Witam

Partycję startową DH0: 500MB założyłem za pomocą dyskietki Install. Potem na tą partycje wgrałem pliki ClassicWB i wgrałem także scsi.device w wersji 43.24. SysInfo podaje także taką wersję, że jest załadowana. Zakładam czy to partycję SFS czy FFS około 4GB i jest to samo. Po restarcie czy krótkotrwałym używaniu leci cały system i mam monit o tym, że dysk DH0: nie jest dosowy i koniec.
A niby ClassicWB ma wszystkie potrzebne narzędzia do większych dysków niż 4GB.
Sprawdzenie w "Check 4GB" z katalogu "My Files" przy partycji ponad 4GB mam w kolumnie Check wpis * N a przy pozostałych partycjach jest ok.
M.K.
[#5] Re: ClassicWB i partycja SFS

@Silos, post #1

Wgranie do DEVS scsi.device (wer. 43.45) też nie pomaga


bo scsi.device trzeba podmienić na przykład programem LoadModule

czy też należy jakoś obsługę SFS w ClassicWB wrzucić w RDB


http://img91.imageshack.us/img91/9107/55828683ow4.png
[#6] Re: ClassicWB i partycja SFS

@RadoslawF, post #3

sprawdź po resecie jakimś SysInfo z którego dewajsa tak naprawdę korzysta system


w CLI/Shell wpisz: version scsi.device
[#7] Re: ClassicWB i partycja SFS

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #6

Witam

Obecnie mam wgrane scsi.device 43.24 i ładowane podczas startu (Startup-Sequence) za pomocą LoadModule. Po założeniu partycji SFS lub FFS obok partycji startowej po restarcie już dysk nie wstaje i nie mam już sił co jest z tym ClassicWB. Może spróbuje jeszcze innym narzędziem niż HDTB jak HDInst. Może ten nie uszkodzi tablicy partycji

M.K.
[#8] Re: ClassicWB i partycja SFS

@Silos, post #7

Co oznacza "dysk nie wstaje" znika partycja systemowa czy coś się wiesza i system się nie uruchamia ?
Sprawdziłeś podanymi metodami z której wersji dewajsa korzysta w tym momencie Amiga ?
Na jakiej Amidze i w jakiej konfiguracji masz ten problem ?


Pozdrawiam
[#9] Re: ClassicWB i partycja SFS

@Silos, post #7

Ten stary scsi.device wymaga jeszcze NSDPatch. Zmapuj scsi.device 43.45 z TD64.
[#10] Re: ClassicWB i partycja SFS

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #9

Witam

Skasowałem z DEVS: wrzucony wcześniej scsi.device w wersji 43.24 i wrzuciłem nowy z MyFiles. Okazuje się, że po restarcie i tak wersja scsi.device jest 43.24. Nawet jak całkiem wyrzucę scsi.device z DEVS: to także pamięta taką wersję. Mam natywną Amigę 1200 z KickStart 3.0 i dyskiem CF 8GB i wcześniej miałem stare scsi.device z samej Amigi. Czy ten plik jest gdzieś buforowany ?

Pozdrawiam
M.K.
[#11] Re: ClassicWB i partycja SFS

@Silos, post #10

Cudujesz. Nie pisz już więcej o DEVS tylko poczytaj w dokumentacji jak działa LoadModule i w ogóle Amiga.
[#12] Re: ClassicWB i partycja SFS

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #11

OK

Zainstalowałem NSDPatch (z MyFiles) przy scsi.device 43.24 i założyłem sobie obok 500MB partycji startowej w FFS także partycję około 7GB w FFS. Udało się w ClassicWB sformatować ten dysk i kilka razy uruchomiłem komputer i jest OK. Kolejna próba formatowania już nie działa ponieważ ciągle prosi o włożenie woluminu DH1:. Po restartach nie pojawia się ekran dyskietki jak wcześniej po utworzeniu tej dodatkowej partycji. Teraz aby przenieść dane na ten DH1: za pomocą Win UAE oczywiście problemy ponieważ ten nie może nic zapisać na ten dysk lub przerywa kopiowanie. Directory Opus też nie działa - klikam i nic. No nic nie będę już zawracał głowy i będę szukał innych rozwiązań. W sumie ClassicWB powinien być ustawiony już na obsługę dużych dysków a anie takie kombinowanie.

M.K.
[#13] Re: ClassicWB i partycja SFS

@Silos, post #12

Miałeś tylko podmienić scsi.device na nowszy.

W sumie ClassicWB powinien być ustawiony już na obsługę dużych dysków a anie takie kombinowanie.


Jest coś takiego, nazywa się AmigaOS 3.5 i AmigaOS 3.9.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem