kategoria: A1200
[#1] Amiga i dwa joysticki
Od niedawna stałem się szczęśliwym posiadaczem Amigi 1200. Zdobyłem ją razem z joystickiem i myszką. Zainstalowałem 4GB dysk CF i Workbench 3.1 - wszystko działa bardzo dobrze.

Problemem jest granie w 2 osoby przy użyciu dwóch joysticków. Jestem początkującym fascynatem Amigi, więc wybaczcie głupie pytanie - czy jest możliwość korzystania z 2 joysticków jednocześnie i grać w gry dwuosobowe? Pytam, ponieważ mam dziwny problem. W Workbenchu czy oryginalnej grze Cannon Fodder- myszka działa perfekcyjnie. Tak samo nie mam zastrzeżeń do siedzącego w drugim porcie joysticka. Jednak kiedy chcę zagrać w oryginalne Micro Machines, w port myszki wpinam joystick (nie martwcie się, na czas podłączania Amiga jest wyłączona) i on nie działa. Joystick w drugim porcie bez problemu obsługuje grę, jednak kiedy dochodzę do momentu gdy drugi gracz ma wybrać sobie auto - wtedy joystick (sprawny, testowałem) podpięty pod wspomniane gniazdo myszy nie działa. Czy ktoś może mi pomóc z tym problemem?
[#2] Re: Amiga i dwa joysticki

@puncol, post #1

Micro Machines grałem na SNESie nie na Ami, ale czy nie ma opcji w ustawieniach gry żeby przestawić 2 playera na joya? Może jest klawiatura ustawiona.
[#3] Re: Amiga i dwa joysticki

@puncol, post #1

(nie martwcie się, na czas
podłączania Amiga jest wyłączona)


trochę OT, ale z tego co wiem, do portów joysticka Amigi można spokojnie podłączać/odłączać urządzenia podczas gry (to nie pc w końcu OK ).


Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 21:15:55 przez snajper
[#4] Re: Amiga i dwa joysticki

@snajper, post #3

Odradzam.
Namawiam do poszukania lub zrobienia przełącznika mysz-joy.


Pozdrawiam
[#5] Re: Amiga i dwa joysticki

@RadoslawF, post #4

Tak też słyszałem, że jest jakiś przełącznik mysz-joy. Zdolności do zrobienia takiego cuda nie mam, będę wypatrywał na aukcjach. Dziwne, jak miałem Commodore 64 to tam były dwa porty na joysticki i juz :) A tutaj w porcie pod myszke joystick zwyczajnie nie działa i granie na dwie osoby odpada :(
[#6] Re: Amiga i dwa joysticki

@puncol, post #5

Joy w porcie myszy działa normalnie. Wszyscy gramy przecież na dwa joye w ten sposób bez żadnych przejściowek itp. (Wszyscy też pewnie przełączają joy-a do portu myszy bez wyłączania Ami... - ja przynajmniej zawsze tak robię i robiłem).

Spróbuj na innej grze i jeśli będzie działać to spróbuj jak już doradzono - może po prostu masz w grze ustawioną opcję, że drugi player gra na klawiaturze? Najłatwiej sprawdzisz włączając grę tak jak robisz to teraz i naciskając po kolei klawisze klawiatury - jak autko w końcu pojedzie - to znaczy, że tak jest :)
[#7] Re: Amiga i dwa joysticki

@puncol, post #5

Przełącznik mysz-joy jest tylko po to, żeby w trakcie zabawy nie robić hot-pluga jak chcesz nagle użyć myszy.

@snajper: A ja słyszałem, że przez robienie hot-pluga można sobie usmażyć CIA. Co nie zmienia faktu, że mój synek ma to gdzieś i podłącza drugiego joya "na żywca" :)
[#8] Re: Amiga i dwa joysticki

@recedent, post #7

A ja słyszałem że C64 są takie wrażliwe że podłączanie lub odłączanie na żywca może go uszkodzić.
W Amie nigdy się tym nie przejmowałem i nic się nie stało, co innego kabel do TV. Podłączałem go i odłączałem na żywca setki razy z czego 3 razy uszkodziło mi TV. :( Na szczęście nie zaszkodziło Amidze.
[#9] Re: Amiga i dwa joysticki

@ZbyniuR, post #8

A mnie jak przełączałem joysticki w portach na żywca w Commodore 64 to w końcu chyba jeden z pinów odpowiedzialny za FIRE odmówił posłuszeństwa bo przestał działać :) Wiec coś tam się upaliło. Od tej pory zawsze wyłączam sprzęt przed żonglowaniem w portach. Już licytuję sobie rozgałęźnik do Amigi :) W ten sposób pod port 2 podłącze 2 joysticki i może będzie hulać....

Później przetestuję jeszcze raz joystick pod portem myszy na innych grach i dam znać.
[#10] Re: Amiga i dwa joysticki

@puncol, post #9

{...}
W ten sposób pod port 2 podłącze 2 joysticki i może będzie hulać....
{...}

Nie sądzę, żeby to miało działać :) rozgałęźnik ma służyć po to, żebyś do jednego portu mógł podłączyć myszkę I joy-a - wtedy pracując na workbenchu i chcąc grać w gry na 2 playery, nie będziesz musiał przełączać kabli w porcie...

Czasami niektóre intra w grach NDOS wymagają też wciśnięcia LPM (a nie zawsze działa tam wciśnięcie FIRE) - to też może być pomocne.

Ale używanie dwóch joyów w porcie pierwszym może nie być tym czego oczekujesz :P
[#11] Re: Amiga i dwa joysticki

@RadoslawF, post #4

Odradzam.
Namawiam do poszukania lub zrobienia przełącznika mysz-joy.

Od kiedy pamiętam podłączałem joysticki i mysz na włączonym kompie i nigdy się nic nie stało.
@snajper: A ja słyszałem, że przez robienie hot-pluga można sobie usmażyć CIA. Co nie zmienia faktu, że mój synek ma to gdzieś i podłącza drugiego joya "na żywca"

Jak ma się to zrobić skoro w momencie podłączania joystick ani nie jest wychylony w żadną stronę ani fire nie jest przyciśnięty, czyli właściwie przez joystick nie płynie żaden prąd. To tak jakby podłączyć ucięty kabel od joysticka :P
[#12] Re: Amiga i dwa joysticki

@QkiZ, post #11

Acha, a jeśli ma przypadkiem włączonego autofire? Albo przypadkiem wychylił drążek w którąś stronę?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 09:27:06 przez recedent
[#13] Re: Amiga i dwa joysticki

@recedent, post #12

Acha, a jeśli ma przypadkiem włączonego autofire? Albo przypadkiem wychylił drążek w którąś stronę?

To wtedy jestem w stanie uwieżyć że coś może się stać, ale nigdy nie słyszałem o takim przypadku. A czy autofire działa tylko przy wciśniętym przycisku?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 09:44:08 przez QkiZ
[wyróżniony] [#14] Re: Amiga i dwa joysticki

@puncol, post #1

To nie wina sprzętu, w MicroMachines pod AMIGĄ dla drugiego gracza sterowanie jest na klawiaturze:
Przód=S
Tył=Z
Lewo=LAlt
Prawo=LAmiga

Miłej zabawy :D
[#15] Re: Amiga i dwa joysticki

@QkiZ, post #13

Nie tylko, w moim QuickShocie wystarczy zostawić przełączony przełącznik i masz Fire "zwartego" na stałe. Chyba w większości Joysticków tak właśnie jest.
[#16] Re: Amiga i dwa joysticki

@recedent, post #15

No ja też mam Quickshota i u mnie autofire działa tak, że jak nacisnę przycisk, to autofire sam włącza go w kółko jakbym naciskał fire raz za razem. I w sumie to ma sens, bo tak jak masz Ty włączasz takiego autofire i nie masz na nim kontroli.
[#17] Re: Amiga i dwa joysticki

@recedent, post #7

@snajper: A ja słyszałem, że przez
robienie hot-pluga można sobie
usmażyć CIA.


też możliwe... Tak czy inaczej, grzyby takiego ficzera dostały dopiero z USB. I wyobrażacie to sobie - gram na Windowsie, podłączam joystick, a tu "Wykryto nowe urządzenie... Wykryto joystick... Trwa instalowanie sterowników..." :P

co do autofajera, to też miałem raczej ogień ciągły tylko przy wciśniętym, jak Qkiz. To chyba by było trochę niewygodne tak przełączać co chwila pstryczek. :P

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 12:01:31 przez snajper
[#18] Re: Amiga i dwa joysticki

@snajper, post #17

To zależało od rodzaju joy-a
Ja miałem kilka i w jednych działało po naciśnięciu fire a w innych tylko po przełączeniu bez konieczności przyciskania fire :)
[#19] Re: Amiga i dwa joysticki

@BULI, post #14

To nie wina sprzętu, w MicroMachines pod AMIGĄ dla drugiego gracza sterowanie jest na klawiaturze:
Przód=S
Tył=Z
Lewo=LAlt
Prawo=LAmiga


Dziekuje! :)

A rozgałęźnik i tak mi się przyda aby równocześnie móc podłączyć myszkę i joystick do portu nr 1.
[#20] Re: Amiga i dwa joysticki

@WojT_GL, post #18

To zależało od rodzaju joy-a
Ja miałem kilka i w jednych działało po naciśnięciu fire a w innych tylko po przełączeniu bez konieczności przyciskania fire


Ja mam QuickShota z autofire i tam wystarczy przesunac przycisk na autofire i gotowe ;)
[#21] Re: Amiga i dwa joysticki

@puncol, post #5

Tak też słyszałem, że jest jakiś przełącznik mysz-joy. Zdolności do zrobienia takiego cuda nie mam, będę wypatrywał na aukcjach. Dziwne, jak miałem Commodore 64 to tam były dwa porty na joysticki i juz A tutaj w porcie pod myszke joystick zwyczajnie nie działa i granie na dwie osoby odpada


Nie musisz wypatrywać na aukcjach, możesz kupić nowy przełącznik w sklepie Efunzine. Aktywuje automatycznie mysz lub joya poprzez wciśnięcie fire w odpowiednim urządzeniu.
[#22] Re: Amiga i dwa joysticki

@puncol, post #9

Dwa joysticki do jednego portu to tylko w Amstradzie się dało. W Amie trzeba każdego osobno, a jak komuś mało, to były takie przejściówki do (teraz nie pamiętam czy portu równoległego czy szeregowego)by kolejne 2 joye tam podłączyć plus łatka na system by to widział. Idealne do Dynablaster. hahaha :D
[#23] Re: Amiga i dwa joysticki

@ZbyniuR, post #22

Do szeregowego portu.
[#24] Re: Amiga i dwa joysticki

@jarob, post #23

Do portu równoległego .
[#25] Re: Amiga i dwa joysticki

@ZbyniuR, post #22

Żadnej łatki nie trzeba np do Dynablastera
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem