kategoria: A1200
[#1] Dysk twardy - uszkodzone sektory
Mam problem z dyskiem twardym, najprawdopodobniej zaczął się sypać. Ostatnio chciałem uruchomić Adoom jednak podczas wgrywania wyskakuje okienko z informacją że sektor xxxx jest uszkodzony. Czy jest jakaś szansa na odratowanie dysku? Inne programy oraz gry z WHDload odpalają się normalnie. Próbowałem kopiować doom'a do innych katalogów jednak zawsze wyskakuje problem z uszkodzonym sektorem.

Dlaczego na tym samym dysku pod winuae adoom się uruchamia, a pod prawdziwą ami nie?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 00:39:15 przez mikser
[#2] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@mikser, post #1

Zmień taśmę IDE .
[#3] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@mikser, post #1

Oprócz taśmy, sprawdź przy okazji czy coś czasami nie wyłączyło ci patcha na scsi.device. Jeżeli masz dysk 20 GB (doczytałem w profilu) i system 3.1, to musisz mieć spatchowany scsi.device.
Jeżeli nie jest, a partycja leży na obszarze poniżej i powyżej 4GB, to będzie widoczna, jednak nie będzie możliwy odczyt z "nieuruchomionej" części.
[#4] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@mikser, post #1

na pieca jest takie narzędzie o nazwie HDD Regenerator, bootuje się z flopka i podobno jakimś magicznym sposobem potrafi "naprawiać" bad sectory. Ile w tym prawdy - nie wiem, nie próbowałem. W każdym razie sam proces trwa dość długo, a zabawka jest płatna, w wersji free ma jakieś ograniczenia.
[#5] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@mikser, post #1

Ja bym na początek zgrał gdzieś dane i sformatował dysk. Być może to tylko uszkodzony system plików a nie dysk.
[#6] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@snajper, post #4

Ten program działa, ale w przypadku dysku który miał ponad 150 bad sektorów nie poradził sobie z wszystkimi. Cześć odznaczył jako "delays" a kilku w sektorze rozruchowym nie mógł naprawić.
Natomiast jeżeli są to "świeże" bad sektory, takie co powstały niedawno to usuwa wszystkie, czasem oznacza je jako "delays" w ciężkich przypadkach.
Nie wiem tylko jak sobie poradzi z partycjami amigowymi.
[#7] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@glichtanski, post #6

Nie wiem tylko jak sobie poradzi z partycjami amigowymi.



według opisu system plików jest nieistotny. A tutaj nawet ktoś wspomniał, jak to Amiga wspomogła działanie tego programu ;)
[#8] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@snajper, post #7

Sprawdziłem na taśmie z przeplotem i zwykłej :( Czy hdd regenerator na pewno nie zaszkodzi partycji bądź dyskowi (o ile można mu już bardziej zaszkodzić?). Komunikat jaki wyskakuje to checksun error on disk block 1500182 Występuje to tylko przy adoom, reszta normalnie działa.
[#9] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@mikser, post #1

Wypróbuj MHDD na PC wydaje mi się że jest skuteczniejszy niż HDD Regenerator i polecany np. na elektrodzie kiedyś używałem ale nie pamiętam jak jest z zachowaniem danych. Ostatecznie możesz też zgrać obraz dysku poprzez winuae i dopiero naprawiać dysk lub kupić taki sam pojemnościowo dysk i wgrać na powrot zawartość.
[#10] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@mikser, post #8

"checksum error on disk block xxxxxx" to błąd walidacji...

1. Zrób backup danych.
2. DiskSalv - napraw dysk, jeśli raz nie pomoże to powtórz operację
3. Reformat i zainstaluj do obsługi plików Smart Filesystem
4. Skopiuj pliku z backupu na dysk
5. Więcej nie powinieneś zauważyć komunikatu "checksum error on disk block xxxxxx"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 15:23:56 przez dominiqr

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 15:35:39 przez dominiqr
[#11] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@mikser, post #1

Witaj. Na Twoim miejscu najpierw bym sprawdził, taśmy, zasilanie, parametr maxtransfer, czy wrzucasz do ramu nowe scsi.device. Jeśli na pc działa ok, to bym obstawiał maxtransfer. Miałem takie cyrki z kardą SD. Podobne akcje miałem z PFS i z parametrem maxtransfer. Nie baw się HDRegeneratorem pod pecetem. To nie ma sensu. MHDD przy regeneracji dysku zeruję sektory. Można co najwyżej sprawdzić, czy są wolniejsze do odczytu sektorów (bawiłem się tymi programami na dyskach twardych, które znalazłem na śmietniku). Ja bym obstawiał max transfer, oraz starą nie lubiącą dużych dysków scsi.device. Ewentualnie zasilanie.
[#12] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@mikser, post #1

Tak jak wspominał QkiZ - zgrać dane i sformatować partycję. Powinno pomóc. Na Aminecie leży zamiennik polecenia format dla dużych dysków (pow. 4GB) o nazwie Format64 - tego użyj, bo format pod AOS 3.1 standardową komendą na partycji "wystającej" poza obszar 4GB jest niebezpieczny. Jeżeli nie pomoże to zrób obraz dysku i albo użyj HDToolBoxa pod systemem 3.9 i jego opcji Low-Lewel Format (tu masz opisane o co w tym chodzi), albo przeproś się z PC i użyj HDDGURU Low Lewel Format Tool - ten darmowy utilitek uratował mi kilka "martwych" dysków. Gdy już będziesz na stronie HDDGURU , to ściągnij HDD Raw Copy Tool - darmowy program, który zrobi ci obraz dysku kompatybilny z WinUAE i choć jest nieco trudniejszy w obsłudze, to pozwala na jakąś kontrolę nad procesem tworzenia obrazu. A tu znajdziesz opis tworzenia obrazu amigowego dysku na PC.
[#13] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@APC74, post #12

Jeśli rzeczywiście są badblocki można je "wyałtować" przy pomocy HDToolBoxa i opcji Modify Bad Block List. Ale najpierw trzeba wykonać Verify Data On Drive.
[#14] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@QkiZ, post #13

Dzięki wszystkim za zainteresowanie, pobawię się programami do ,,naprawy'' dysku, jeżeli żaden nie pomoże to dysk do kosza :)
[#15] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@snajper, post #4

Odradzam używania HDD Regeneratora. On może jeszcze bardziej namieszać na dysku niż go naprawić!!!
[#16] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@jarob, post #15

Raczej nie namiesza jeszcze bardziej sprawdzałem z kilkoma dyskami. W najgorszym wypadku poprostu był nieskuteczny.
[#17] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@miro_78, post #16

To znaczy, że miałeś wielkie szczęście. Ja też go trochę używałem kilka lat temu i na 20 dysków pomógł w 4 przypadkach i to w 2 tylko na chwilę, a w 8 wypadkach jeszcze zaszkodził. W pozostałych nie zrobił nic.
[#18] Re: Dysk twardy - uszkodzone sektory

@jarob, post #17

Dysk, ma bad sektory ale na dzień dzisiejszy żaden komunikat nie wyskakuje, może problem leży po stronie maxtransfer? Jaki powinien być ustawiony dla dysku 3,5''?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem