kategorie: A1200, A500, A600, Sprzęt
[#1] Pytanie o budowę DF1
W trakcie testów z innego tematu wynikło pytanie. Ale po kolei. Rozebrałem zewnętrzną stację dyskietek aby dokonać testów. Wygląda to tak

sam napęd jest marki Toshiba

Pytanie co to jest to na zdjęciu poniżej i za co to odpowiada

Wewnętrzna stacja dyskietek nie miała czegoś takiego i była bezpośrednio podłączona do płyty głównej. Podejrzewam że stacja Toshiba to zwykła stacja od pieca a ta płytka to kontroler (albo coś takiego) stacji do Amigi. Dobrze myślę

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 19:44:09 przez QkiZ
[#2] Re: Pytanie o budowę DF1

@QkiZ, post #1

Podejrzewam, że to coś analogicznego do tego. Jeśli chcesz być pewny, że to przyswoi zwykłą stację pecetową do użytku w Amidze, sposób na sprawdzenie jest tylko jeden :)
[#3] Re: Pytanie o budowę DF1

@teh_KaiN, post #2

rzekł bym że nawet dwa:
1. podłączenie tej stacji do pieca, ale mam problem - moja płyta główna nie obsługuje stacji dyskietek;) musze poszukać starszego kompa.
2. tak jak sugerujesz podłączyć do tej płytki stację z pieca
[#4] Re: Pytanie o budowę DF1

@QkiZ, post #3

Masz rację - użyj peceta. Jak coś zdechnie, to po nim nikt płakać nie będzie ;)
[#5] Re: Pytanie o budowę DF1

@teh_KaiN, post #4

:)
Jeśli rzeczywiście to kontroler, a stacja jest z peceta to na nic zmiany zworki z DS1 na DS2, aby uzyskać DF2 z DF1, bo pewnie ten kontroler ma na sztywno ustawione DF1. Pytanie drugie: jak wyglądają Wasze stacje zewnętrzne Też tak samo
[#6] Re: Pytanie o budowę DF1

@QkiZ, post #5

Tak samo. Takie cuś siedzi w każdej stacji zewnętrznej ale nie pamiętam za co odpowiada.
[#7] Re: Pytanie o budowę DF1

@altcomputing, post #6

Wieki temu próbowałem samemu zrobić kabel do stacji dyskietek aby podłączyć ją jako DF1. Zrobiłem wszystko jak na schemacie, a stacja ani drgnęła. Nic, zero jakiejkolwiek reakcji. Niestety nie pamiętam już dokładnie ale strona miała chyba w adresie ...twojesudety... coś tam coś tam. Może ta płytka to jakaś prosta logika do zewnętrznej stacji dyskietek?
[#8] Re: Pytanie o budowę DF1

@altcomputing, post #6

Czy jest możliwość przemianowania takiej stacji na DF2?
[wyróżniony] [#9] Re: Pytanie o budowę DF1

@QkiZ, post #8

Jasne że się da. Masz praktycznie identyczną stację zewnętrzną jak Ja.
Zmienianie zworek na samej stacji u mnie nie dało żadnego rezultatu, u Ciebie też nie.
Trzeba zamienić sygnał Sel1 na Sel2 na tym złączu które wpięte jest w płytkę od zewnętrznej stacji.
Będziesz potrzebował multimetru elektronicznego ( np. z piszczykiem) i musisz zlokalizować żyłkę z sygnałem SEL1, wyciągasz ją ze złącza ( da się delikatnie wyjąć, trzeba lekko odgiąć zatrzask) i w to miejsce wpinasz odnalezioną wcześniej żyłkę z sygnałem SEL2. Pozostałą żyłkę SEL1 możesz zaizolować i nie wpinać. W mnie działa bez problemu emulacja dwóch stacji i DF2 jako zewnętrzna.
Warto wykorzystać możliwości HXC, więc nie poddawaj się. Powodzenia :)

link do pinout'u złącza Disc Drive

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 22:18:27 przez Jacenty
[#10] Re: Pytanie o budowę DF1

@Jacenty, post #9

Czyli odpinam pin 21, a w to miejsce podłączam pin 9?
[#11] Re: Pytanie o budowę DF1

@QkiZ, post #10

Dokładnie. Dla pewności przestaw zworkę na stacji na DS0 (czyli tak jak na początku).

Mam A500 więc dodatkowo zrobiłem sobie Boot Selector między DF0 i DF2.
W razie potrzeby Amiga bootuje wprost z dyskietki a HXC robi za DF1 i DF2.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 22:39:15 przez Jacenty
[wyróżniony] [#12] Re: Pytanie o budowę DF1

@QkiZ, post #1

Commodore jak wiemy oszczędzała na wszystkim.

I projektując płyty małych Amig zrobiła pełen interfejs do stacji tylko wewnętrznej,a każda następna w teorii zewnętrzna musi posiadać własny kontroler uzupełniający to co mamy na płycie poprzez gniazdo ext. fdd.

Można co prawda mieć dwa floppy wewnętrzne w małych Amigach ale wymaga to specjalnej taśmy.
Duże Amigi maja z automatu obsługę dwóch wewnętrznych stacji.
[#13] Re: Pytanie o budowę DF1

@damianx, post #12

Tyle dobrze że w wewnętrznym złączu FDD w Ami jest dodatkowo sygnał SEL1.
Dzięki temu HXC może emulować dwa flopki OK
[#14] Re: Pytanie o budowę DF1

@QkiZ, post #1

Wytłumaczę to na chłopski rozum. Dla wewnętrznej stacji jest podawany sygnał MTR0 (motor on drive 0), który jest indywidualny dla stacji DF0 (do sterowania silnikiem jeśli dobrze rozumiem). Natomiast na gnieździe zewnętrznej stacji podawany jest sygnał MTRX (motor on) - wspólny sygnał dla wszystkich stacji podłączonych do portu. Układ który masz w zewnętrznej stacji jest po to żeby z sygnału MTRX zrobić indywidualny sygnał MTR1, 2 lub 3 w zależności na którą stacje jest skonfigurowana. Ja to tak rozumiem ;)
[#15] Re: Pytanie o budowę DF1

@Maniu, post #14

Dokladnie.
Do Amigi mozna podlaczyc 3 zewnetrzne stacje dyskow i konfiguruja sie one dzieki tej dodatkowej elektronice jako DF1 DF2 DF3
[#16] Re: Pytanie o budowę DF1

@Maniu, post #14

Dzięki za wyjaśnienie! Nie mogłem sobie przypomnieć po co te dwa TTL-e tam są...
[#17] Re: Pytanie o budowę DF1

@Maniu, post #14

Dzięki bardzo za te wszystkie wyjaśnienia. Już wiem o co kaman. Przepnę ten pin o którym mówił Jacenty i zobaczę czy uda mi się zmusić DF1 do pracy jako DF2.
A później chyba zmontuje sobie tego bootselectora ;)
[#18] Re: Pytanie o budowę DF1

@QkiZ, post #17

W końcu znalazłem czas aby rozebrać zewnętrzną stację dyskietek i zająć się przerabianiem jej na DF2. I po przepięciu pin 9 wszystko śmiga aż miło :D DZIĘKI JACENTY!! :D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem