kategoria: A1200
[#1] Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1
Witam

Mam Amigę 1200 z Kickstart 3.0. Czy jest możliwe przeprogramowanie kości z ROM 3.0 na wersję 3.1 (z pliku *.rom) za pomocą ogólnie dostępnych programatorów np. Willem 7.1 i czy moja natywna Amiga 1200 potem ruszy (wersja Commodore nie Escom).

Pozdrawiam
M.K.
[#2] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@Silos, post #1

Przeprogramowanie - nie, gdyż oryginalne kości ROM są typu OTP albo Mask, czyli jednokrotnie programowalne. Można natomiast zaprogramować inne kości, w tym również Flash i użyć ich w miejsce oryginalnego ROMu.
[#3] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@altcomputing, post #2

Czy np: nikt by nie mógł by dodać takiego artykułu do działu zrób to sam, gdzie było by wymienione mniej więcej parę modeli kości,

do tego te modele kości na które można wgrać kilka ks.

do tego "how to switch" jeśli jest taka opcja bez ingerencji mechanicznej tylko softowo to też by było fajnie,

i np: jak by się jeszcze dało to schemacik jakiegoś prostego programatora do amigi, żeby wszystko można było wykonać na klasyku no i to był by naprawdę fajny artykółOKok, racja

O i jeszcze parę tricków jak szukać zamienników.
[#4] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@amizet, post #3

Przeżyłem dawno temu przygodę z Amigą 600, wyciągnąłem ROM i wsadziłem go odwrotnie, ugotował się. Póxniej załatwiałem wysyłkowo kość flash która miała takie przeźroczyste kółko które służyło do kasowania jakimś ultrafioletem (chyba). Ale było to dawno temu 93/94 rok chyba...
[#5] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@amizet, post #3

Na forum jest gość o xywie Stryker który wykonuje takie kickstarty z przełącznikiem. Kupiłem od niego i sprawuje się elegancko. Może on Ci pomoże.
[#6] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@QkiZ, post #5

To tak samo mógłbym zadzwonić do Coca-Cola/i/ i poprosić o przepis na Fanta/e/ bo bardzo smakuje mi ich produkt ale wolał bym go wykonywać w domuOK.

Nie chodzi o to, też kupiłem kick-start o wyżej wymiennego użytkownika i jestem zadowolony z jego działania.

To nie zmienia faktu że dział "Zrób to sam" mógłby być aktualizowany, no ale przecież zawsze można napisać "było na forum" albo "za dwa tygodnie" albo polemizować czy lepiej emulować czy nie.

Biorąc pod uwagę fakt że artykuły są z dziepka przestarzałe a technologia nam się zmienia i z każdym dniem mamy tak naprawdę coś nowego do swojego klasykaok, racja.

To nie znaczy że artykuły są nieaktualne ale mały update mógł by się przydać, to takie spostrzeżenia oczami przeciętnego użytkownika.
[#7] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@amizet, post #6

co do fanty to kiepski przyklad bo ta ma rozny sklad w roznych krajach. bardzo rozny :)
co do artka do zrob to sam to troche sliska sprawa, bo generalnie ktos (Cloanto) ma prawa kickstartu i takie zrob to sam to po prostu piractwo w tym wypadku.
[#8] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@amizet, post #6

Tutaj jest wszystko ładnie opisane.
[#9] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@Silos, post #1

Jesli nie chce Ci sie samemu tego robic, albo nie potrzebujesz Kickstartow z przelacznikiem, moge Ci spreparowac komplet kosci z takim ROMem, jaki chcesz. Kontakt na priv.

PS. Jezeli nie planujesz instalacji systemu w wersji 3.5 lub 3.9, to posiadanie Kicka 3.1 na niewiele sie tak naprawde przyda. Bugfixow z poziomu uzytkownika nie zauwazysz w ogole, a 3.1 startuje nieco wolniej od 3.0.
[#10] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@F7sus4, post #9

Witam

Zakupiłem bez przeczytania dokładnego na tme.pl 2 x kości EPROM 27C040 ale w obudowie DIP32. Czy ktoś może wie gdzie jeszcze zakupi się odpowiedniki kości Kickstart Amiga 1200 w obudowie DIP40 ?
Dodatkowo chciałem dopytać się dlaczego w mojej A1200 są dwie kości ROM? Czy w jednej 512kB jest połowa a w drugiej 51kB reszta Kickstartu 3.0 ?

Pozdrawiam
M.K.
[#11] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@Silos, post #10

Odpowiednik kości z A1200 to będzie bodajże 27c200 lub wyższe jak 27c400, 27c800, 27c160 itd (tylko trzeba zwierać wtedy do masy nadmiarowe linie adresowe). Mozna stosować też zamienniki flash od eliptora (np 29f400), ale w A1200 trzeba je lekko podszlifować po bokach.


Dodatkowo chciałem dopytać się dlaczego w mojej A1200 są dwie kości ROM? Czy w jednej 512kB jest połowa a w drugiej 51kB reszta Kickstartu 3.0 ?


A skądże Ci się wzięło to dziwne 51kB? Kości w A1200 mają pojemność 256kB i tworzą wspólnie układ 32-bitowy (co druga para bajtów znajduje się w drugiej kości) w przeciwieństwie do Amig na 68000, gdzie szyna danych jest 16-bitowa.

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 19:25:40 przez rafgc
[#12] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@rafgc, post #11

Witam

Jeżeli mam dwie kości 27C200 w obudowie DIP40 to w jaki sposób wgrać wtedy ROM 3.1 rozłożony odpowiednio na dwie części ?

Pozdrawiam
M.K.
[#13] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@Silos, post #12

splitkick
[#14] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@rafgc, post #13

Witam

Po wykonaniu rozeznania w firmie Eliptor nie mają w/w kości w obudowach DIP40 ale czy można do Amigi zastosować na ROM kości wyłącznie 16-bit:

27C2048/27C202: http://eliptor.com.pl/p558,pamiec-eprom-27c2048-dil40-uv-amd-90ns.html
ew. 4-Mbit: 27C4096/27C402: http://eliptor.com.pl/p556,pamiec-eprom-27c4096-dil40-uv.html

lub ewentualnie zamienniki w/w epromów 27C400/800/160 w formie pamięci flash
na adapterach (do testów jeszcze lepsze bo nie trzeba kasować UVC tylko w
programatorze). Poniżej linki z cenami:

http://eliptor.com.pl/p544,pamiec-flash-29f400-fujitsu-z-adapterem-dil42-z-mozliwoscia-emulacji-eprom-a-27c400.html
http://eliptor.com.pl/p86,pamiec-flash-29f800-amd-z-adapterem-dil42-z-mozliwoscia-emulacji-eprom-a-27c800.html
http://eliptor.com.pl/p215,pamiec-flash-29f160-amd-z-adapterem-dil42-z-mozliwoscia-emulacji-eprom-a-27c160.html

Tylko, że to są adaptery DIP42 oraz pewnie są wysokie i będzie zawadzało dla klawiatury w natywnej Amidze 1200.

Co o tych rozwiązaniach sądzicie ?

Pozdrawiam
M.K.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 17:33:28 przez Silos
[#15] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@rafgc, post #11

Witam

Jeżeli zakupię kości Flash z Eliptora (np. 29f400) w adapterze DIL42 to po prostu nóżki 1 i 42 usunąć aby mi weszło do natywnej Amigi 1200?

Pozdrawiam
M.K.
[#16] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@Silos, post #15

Nic nie musisz ucinać bo A1200 ma w standardzie podstawki na 42 pin.

Swoją drogą te kości to bardzo drogi biznes.
[#17] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@11111olo, post #16

Witam

Zakupiłem już 2 x kości:
http://eliptor.com.pl/p544,pamiec-flash-29f400-fujitsu-z-adapterem-dil42-z-mozliwoscia-emulacji-eprom-a-27c400.html

Moje pytanie jest tylko takie czy normalnie te kości wkładać do podstawki DIL42 w Amidze 1200 bez żadnego przesunięcia i usuwania nóżek ponieważ nogi 1 i 42 nie będą wykorzystywane i nie spalę pamięci ?
Dodatkowo pozwolę sobie zapytać czy zmienić na Kickstart 3.1 czy od razu na jakiś wyższy np. z natywnym wsparciem dysków powyżej 4GB ?

Pozdrawiam
M.K.
[#18] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@Silos, post #17

Nic nie spalisz tylko czeka cię szlifowanie płytek bo w takim stanie jak teraz to na pewno Ci nie wejdą.
[#19] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@rafgc, post #13

Witam

Czy jest możliwość zamiast splitkick dokonać podziału jednego pliku *.rom (512kB) na dwa do wrzucenia na 2 kości pod Windowsem ?

Pozdrawiam
M.K.
[#20] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@Silos, post #19

Jeżeli wiesz jak to zrobić - to tak.
[#21] Re: Przeprogramowanie Kickstartu 3.0 na 3.1

@11111olo, post #18

Witam

Chodzi tutaj o zeszlifowanie z jednej strony nóżek okrągłych na płaskie ponieważ nie mogę ich wcisnąć ponieważ w Amidze 1200 nie są one precyzyjne tylko zwykłe?

M.K.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem