kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] FAST ATA i CD-ROM
Witam wszystkich.
Znalazłem ostatnio w szafie kontroler Fast Ata do A1200 i z racji tego, że z sentymentu nadal mam A1200 w obudowie tower postanowiłem złożyć to do kupy. Po założeniu kontrolera amiga odpaliła bez problemu a ja zachęcony powodzeniem operacji postanowiłem podłączyć do tego kontrolera hdd i cd-rom. W tym właśnie miejscu pojawiły się schody ponieważ ostatnio z fast atą bawiłem się jakieś kilkanaście lat temu i już nie pamiętam jak to wszystko do końca uruchomić. Na pierwszym kanale IDE podłączyłem HDD Maxtor 40 Gb a na drugim kanale IDE CD-ROM LG. Po zainstalowaniu WB3.1 i sterowników do Fast Ata amiga nie widzi CD-Romu. Jak wejdę w ATA3.prefs to i dysk i CD-Rom jest widoczny ale WB nie widzi tego napędu. Czy mógłby ktoś mi pomóc i przypomnieć, może czegoś nie ustawiłem albo źle ustawiłem. Ja nie mam pomysłu jak to zrobić. Dodam, że po podłączeniu tego dysku i Cd-Romu bezpośrednio do kontrolera płyty na jednym kablu i wgraniu sterowników IDEFix CD-Rom jest widoczny w WB.
[#2] Re: FAST ATA i CD-ROM

@Marcin74, post #1

W systemie w katalogu Devs/dosdrivers pewnie masz plik cd0. Jak podłączysz pod FastAta pod drugą taśmę, jako master to unit tego urządzenia będzie 2, jak jako slave to unit tego urządzenia będzie 3. Tak samo device, zmienia Ci się z scsi.device, na fast atowy, chyba 2nd.scsi.device. Więc musisz wy-edytować ten plik cd0, aby CD-rom był poprawnie wykrywany.
Zmieniasz w pliku unit = 1 na unit = 2 albo unit = 3 zależnie jak masz CD-rom ustwiony (master/slave) oraz device = scsi.device na device = 2nd.scsi.device
Device może się inaczej nazywać, bo na 100% nie jestem pewien czy tak. Ale w razie czego możesz to sprawdzić włączając sysinfo, tam gdzie się testuje prędkość dysków, są też podane dane partycji/dysku i jest tam też nazwa device.
A najlepiej i najprościej, zainstalować sterowniki z dyskietki instalatorem, tam się po prosty wybiera na której żyle jest CD i jak jest ustawiony i samo się instaluje, a przy okazji będziesz miał lepszy handler AllegroCDFS do CD-romów/DVD-RW.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 13:17:12 przez flops
[#3] Re: FAST ATA i CD-ROM

@Marcin74, post #1

Nie masz odpalonego sterownika ATA3.driver (chyba się tak nazywa lub bez kropki), pomimo, że ataprefs widzi CD.
Działa Ci tylko jeden kanał, jak sobie sprawdzisz sysinfo transfer to nie będziesz miał więcej niż 2MB/s (czyli max tyle co na standardowym kontrolerze).

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 16:02:01 przez BULI
[#4] Re: FAST ATA i CD-ROM

@BULI, post #3

Sterownik ATA3.driver jest odpalony bo transfer z dysku wzrósł do prawie 8 mb/s. Ponadto widoczne są partycje dysku na drugim kanale IDE podpiętego razem z CD-ROM. Zastanawia mnie jednak dlaczego w Devs/dosdrivers nie mam cd0 ani żadnego innego cd. Wygląda na to, że z mojej dyskietki do fast ata w ogóle nie instaluje się cd-rom.

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 13:53:42 przez Marcin74
[#5] Re: FAST ATA i CD-ROM

@Marcin74, post #4

Do starych modeli FastATA nie było dodawanych filesyetmu do CD (w nowszych jest AllegroCDFS).

Jak masz tak jak piszesz to ATA działa poprawnie teraz musisz tylko doinstalować jakiś amigowy CDFS.
[#6] Re: FAST ATA i CD-ROM

@BULI, post #5

Dziękuje wszystkim za pomoc. Teraz jest już OK. Rzeczywiście na mojej dyskietce do Fast ata nie ma AllegroCDFS. Pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem