kategoria: Minimig
[#1] Problem z podłączeniem Minimiga do TV
Od wczoraj jestem szczęśliwym(??) posiadaczem Minimiga - mogę się cieszyć A500 znów po kilkunastu latach.

Natomiast czy jestem szczęśliwy to jeszcze nie wiem. 1.5 roku temu kupiłem TV Sony Bravia EX720, ponieważ posiadał szereg funkcji, w tym port VGA. No i podłączenie Minimiga do tego portu skutkuje komunikatem "sygnał nierozpoznany". Wiem że to lepiej niż "brak sygnału" ale gorzej niż obraz video.

Kabel który mam i port/układ po stronie TV działa, bo jak podłączę nim notebooka z Win7/Ubuntu to obraz wyświetla się bez zarzutu, przy czym TV raportuje częstotliwość 60 Hz a Minimig nadaje w PAL 50 Hz. Myślałem żeby na PC zmienić częstotliwość na 50 Hz i zobaczyć co się stanie, jednak takiej opcji niestety nie znalazłem. Próbowałem też zmienić tego jumpera na Minimigu z 31Hz na 15 - dalej nic.

Wobec tego mam pytanie, szczególnie do posiadaczy Minimiga podłączonego do TV lub tych, co takie próby podejmowali:
1) czy to się da zrobić, podłączając do standardowego portu D-Sub/VGA?
2) czy jeśli nie, da się to zrobić, podłączając do portu SCART lub Component, za pomocą przejściówki/kabla?

Z góry dziękuję. Na Minimiga zanim się pojawił w sklepie czekałem pół roku, od złożenia zamówienia kolejne 6 tygodni, najwidoczniej jeszcze poczekam zanim go odpalę.
[#2] Re: Problem z podłączeniem Minimiga do TV

@DiskDoctor, post #1

Minimig standardowo daje obraz w 50Hz, więc pewnie Twój telewizor nie obsługuje po gnieździe DSub tej częstotliwości odchylania. Najlepszą metodą jest podłączenie minimiga do TV poprzez kabel DSub>Scart - wtedy po przełączeniu jumpera 15/30kHz na 15kHz obraz będziesz miał na 100%. Zworka ta poza samą zmianą częstotliwości zmienia też sygnały na wyjściu DSub minimiga - podczas pracy ze scart pojawia się tam na jednym z pinów napięcie przełączające potrzebne dla telewizora, oraz pojawia się też sygnał złożony synchronizacji (zamiast dwóch rozdzielonych, które są podczas pracy w trybie VGA).

Tutaj jest schemat kabelka : KLIK
[#3] Re: Problem z podłączeniem Minimiga do TV

@gorzyga, post #2

Wielkie Dzięki, Dobry Człowieku, za dobre wieści. Już myślałem że będę sprzedawał TV... albo Minimiga.

Rozumiem że potrzebuję kabel gdzie po jednej stronie jest DSub/VGA a po drugiej SCART? I że należy zmienić tą zworkę przy VGA Minimiga na 15kHz.

Czy tego rodzaju kable są gdzieś do dostania / kupienia (czytaj: standardowe), czy należy sobie zrobić? W razie czego mam znajomych do pomocy.

Jeszcze raz dzięki!!! I za schemat!
[#4] Re: Problem z podłączeniem Minimiga do TV

@DiskDoctor, post #3

Nie ma za co :) Dokładnie potrzebujesz taki kabel jak piszesz, niestety, trzeba go wykonać samemu, bo to nie jest żadna standardowa konstrukcja...
[#5] Re: Problem z podłączeniem Minimiga do TV

@DiskDoctor, post #1

Ciesze się z twojego powodu. Po tak długim oczekiwaniu masz nareszcie swoją jakże fajna zabawkę jaką jest MiniMig. Jednak. MiniMig nigdy nie będzie Amigą 500 lecz jej emulatorem sprzętowym. Pograć można ale na tym się kończy jego "bycie Amigą".
[#6] Re: Problem z podłączeniem Minimiga do TV

@Drupi77, post #5

Czyżby Kolega pomylił wątki? :) >> KLIK

Zapewniam, że na Minimigu można robić więcej niż tylko grać, ale oczywiście masz rację, że to sprzętowy emulator Amigi.
[#7] Re: Problem z podłączeniem Minimiga do TV

@DiskDoctor, post #1

Tak się wtrącę z małą sugestią. Co prawda nie mam minimiga a mista, ale korzystam w nim z core minimiga i o ile wiem częstotliwości synchronizacji są zaszyte we wsadzie FPGA. Być może (a raczej na pewno) jest wsad do minimiga obsługujący 60Hz VSync. Zapytaj wujka google: minimig 60Hz. Przeflaszujesz i nie będziesz musiał nic lutować. Z tym, że tak pobieżnie przeglądając wątki na ten temat coś wspominają, że może zadziałać to tylko z trybami NTSC. Ale nie dowiesz się jak nie sprawdzisz.


Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 19:45:10 przez Jenot
[#8] Re: Problem z podłączeniem Minimiga do TV

@Jenot, post #7

Minimig, tak jak prawdziwa Amiga, w trybie NTSC daje obraz w 60Hz - nie próbowałem innych wsadów do FPGA (używam świetnego wsadu od Yaqube), ale myślę, że nawet jak jest taki, który pozwala na ciągłą pracę w 60Hz, to idą za tym wszystkie niedogodności tego trybu - pewnie byłby też problem z niektórymi grami, które są napisane dla PAL 50Hz (pewnie obraz byłby ucięty od dołu).

Mając telewizor o wiele lepszą opcją jest podłączenie Minimiga pod Scart, obraz jest świetny, jest feeling prawdziwej Amigi.
[#9] Re: Problem z podłączeniem Minimiga do TV

@gorzyga, post #8

A na scarcie też można włączyć filtr- scanlines?
[#10] Re: Problem z podłączeniem Minimiga do TV

@BULI, post #9

Hmm, nie pamiętam, ale chyba nie - zdaje się, że to jest dostępne tylko w trybie VGA...
[#11] Re: Problem z podłączeniem Minimiga do TV

@gorzyga, post #10

Moge ci zrobic kabel SCART minimig z audio i tak je robie do moich Minimigow :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem