kategoria: CDTV
[#1] cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby
Na 30-stkę dostałem od przyjaciół ami cdtv od pierwszego właściciela. Przez długi czas odmawiałem przyjęcia tak drogiego prezentu ale w końcu zmiękłem. Do wersji box brakuje chyba tylko pudła i instrukcji. Stan kosmicznie zadbany. Kilka lat temu była przepalana ale tylko do widoku dyskietki.

Teraz tak... Pierwsze wątpliwości zebrałem w kilka pytań:
- Przed odpaleniem chciałbym pozbyć się kotów z napędów i ze środka ale szkoda mi plomb. Od strony wiatraka jest szczególnie dużo :( Macie jakiś patent na to? Dostęp do kompresora mam ale nie wiem czy jest sens tylko wymieszać kurz w środku.
- Czy da się HxC podłączyć bez zrywania plomby?
- I gdzie jest przełącznik cdtv/500 - i czy był on w standardzie czy to po prostu jakiś podstawowy mod.
[#2] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@avionik, post #1

HxC łatwo do oryginalnej obudowy stacji nie wsadzisz.... tam jest inny rodzaj taśmy ...
ja wsadzilem do takiej gdzie siedzi napęd "pctowy". Można takowe dostac na allegro.
co do trybu cdtv/500 to na plycie sa piny i przelaczasz zworką .... lub dodajesz sobei przelaczik z przewodami...
[#3] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@avionik, post #1

A ja myślę, że lepszym pomysłem będzie nabycie "zapasowych" plomb i gruntowne przeczyszczenie komputera w środku bez kombinowania.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 20:59:32 przez recedent
[#4] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@stryker, post #2

plombe można odkleić bez uszkadzania jej używając np gorącej pary wodnej (z czajnika albo myjki na pare wodną z telezakupów) lub gorącego powietrza, w obu przypadkach należy bardzo ostrożnie to wykonywać ... wg mnie sposób na pare wodną wydaje sie być lepszy
[#5] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@avionik, post #1

Jedyna metoda sprzątania bez otwierania to przystawiać rurę odkurzacza do poszczególnych otworów wentylacyjnych i ssać:).
[#6] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@avionik, post #1

[#7] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@avionik, post #1

A ta plomba to jakiś bonus? Wiem, że wg niektórych głupie pytanie ale chyba lepiej jest cedetefała ocalić od brudu i ewentualnej awarii po pierwszym uruchomieniu po latach, może.
[#8] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@amper, post #7

@Stryker
Rozumiem, że żeby podpiąć HxC na zewnątrz to potrzebuję coś takiego z jednej strony z db23, a z drugiej na taśmie lub bezpośrednio do HxC?

@Amper, Recedent, Socha6
Plombę chyba zetnę i tyle. Odklejanie nad parą, czy naklejanie podróbek to trochę oszustwo. Żal mi tych plomb - to trochę jak dziewictwo ale 23 lata to chyba już można :) Fajnie byłoby trzymać zestawik z plombami ale pewnie takiego stanu rzeczy bym długo nie utrzymał. Boję się tylko, że mimo dobrych chęci doprowadzę płytę do wizualnego kiepskiego stanu jak to ma miejsce przy a500 (pourywane, połatane ścieżki, pamięć w podstawkach itp.)

Jeszcze tylko jedna kwestia... Doradźcie mi co do chemii. Po odkurzeniu całości laser planuję potraktować alkoholem izopropylowym (kontakt) a mechanizmy cd i stacji delikatnie olejem wazelinowym - będzie dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 22:02:29 przez avionik

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 22:02:41 przez avionik
[#9] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@avionik, post #8

Jak cd-rom działa dobrze to nic w nim nie ruszaj. Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, ale niestety dość często tutaj występuje (np. "profilaktyczne" wymiany kondensatorów ;) ). Laser w CDTV jest po wyjęciu płyty zasłonięty taką szczoteczką i przy wkładaniu płyty szczoteczka go czyści. A mechanizmy stacji i cd jeśli nie chodzą za głośno to też zostaw, jeśli nasmarujesz nieodpowiednim środkiem to tylko pogorszysz a nie poprawisz. Dodatkowo żeby dostać się do mechanizmu CD musisz rozebrać połowę Amigi - trzeba zdemontować sam napęd, a żeby go zdemontować to trzeba wymontować (i rozłączyć) całą płytę główną. Więc kupę roboty, przy której łatwo coś zepsuć :)
[#10] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@avionik, post #1

A po kiego ... wam te plomby? Sprzętu do naprawy wam nie przyjmą czy jak?
[#11] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@Maniu, post #9

(np. "profilaktyczne" wymiany kondensatorów ).

Tak samo jak z nowotworem: jak przestaje boleć po ketonalu, to znaczy że nie ma....
Pogratulować "pomyślunku".
[#12] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@stachu100, post #11

Trochę nietrafione porównanie, bo nowotwór to choroba, w przełożeniu na elektronikę - awaria. A czy wiekowe kondensatory to od razu oznacza uszkodzone? Lub czy ich wiek może się przyczynić do uszkodzenia amigi? Ciekaw jestem ile osób z wymieniających kondensatory zmierzyło potem ich parametry czy odbiegają one od deklarowanych wartości. Skąd też pewność, że kondensatory, które wkładamy są rzeczywiście nowe i mają deklarowane parametry? Skąd wiadomo ile wcześniej leżały w sklepie? Skoro stare polskie ELWY trzymają swoje parametry z biegiem lat, to i kondensatory w Amidze potrafią.
Jestem przeciwnikiem profilaktycznych wymian, bo później rozchodzą się tutaj teorie o zbawiennym wpływie takich zabiegów. Wtedy za wymianę zabierają się ludzie, którzy ledwo umieją posługiwać się lutownicą i jest z tego więcej szkód niż pożytku.
[#13] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@Maniu, post #12

Wiesz, miałem wyczerpująco odpowiedzieć na tego posta, ale zrezygnowałem.
Życie pokaże kto ma rację.
"Człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach".
Szczególnie Polak.
[#14] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@Maniu, post #12

Nie słyszałem żeby na tym forum za wymianę wziął się ktoś, kto nie potrafi. Mamy tutaj sprawdzonych serwisantów i chyba nikt, kto nie władał lutownicą i nie ma nic poza transformatorówką takiego zadania się nie podejmie. Zakładam, że jesteś z tych co głoszą teorię, że płynu hamulcowego nie trzeba wymieniać, bo jeżdżą (w niedzielę do kościoła) i działa, tak samo z olejem w skrzyni, bo to nie silnik, więc co ma się w tym zużywać. Mam nadzieję, że się mylę.
[#15] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@Ender, post #14

Z serwisantem nie mam nic wspólnego a w 600-ce wymiana kondziołków nie stworzyła mi problemu. Od wielu lat posługuję się lutownica, transformatorową nie stacją i hotem, i jakoś mi to sprawnie wychodzi. Wiem, że są tacy, dla których tutaj lutowanie smd transformatorówką to nieodpowiedzialność ale o tym decydują umiejętności. Cieniasowi i metalową kulkę popsuć się uda. Namawiam do olania plomby, zaprzęgnięcia odkurzacza bądź sprężonego powietrza do wyczyszczenia i kontroli całej elektroniki.
[#16] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@Ender, post #14

@Qkiz
Jak nie zerwę plomby to mogę chwalić się na lewo i prawo że mam cdtv z orginalną plombą :) Może trochę drożej bym sprzedał ale prezentów się raczej nie pozbywa. Jak ma być w użyciu to nie ma innej drogi. Do takiego doszedłem wniosku.

Ponawiam pytanie o chemię do lasera i ew smar do napędów. Skorzystam z rady i po wysprzątaniu posłucham jak pracują. Jak będzie ok to nie będę na siłę usiłował ich uszczęśliwiać.
[#17] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@Ender, post #14

Nigdy nie wiesz kto się za to weźmie. A ja po prostu coraz częściej widzę, że "wymień kondensatory" jest radą na wiele dolegliwości w elektronice, a często rada ta wynika z braku innego pomysłu. Nie ma co porównywać elektroniki do samochodu. Książka serwisowa samochodu precyzuje co, po jakim czasie lub przebiegu powinno się wymieniać. Oleje i płyny mają mają podaną datę produkcji i też mniej więcej jest znany okres przydatności do użycia. A ile z osób wymieniających wie jaka jest żywotność kondensatorów elektrolitycznych? Ja się jedynie spotkałem przy kondensatorach do lamp błyskowych, gdzie żywotność była podana w ilości cykli ładowania. I ponawiam pytanie: jaka jest pewność że kondensatory które założycie będą lepsze od tych co były od nowości i ile tak naprawdę upłynęło od daty ich produkcji. Nie raz spotkałem się z przypadkami, że wiekowa ale sprawna rzecz została wymieniona na "nowy" szmelc.
[#18] Re: cdtv - jak wysprzątać i przypiąć HXC bez zrywania plomby

@Maniu, post #17

A ja po prostu coraz częściej widzę, że "wymień kondensatory" jest radą na wiele dolegliwości w elektronice, a często rada ta wynika z braku innego pomysłu.

Fakt, dość często się sptyka że nawet na bardzo błahe dolegliwości typu: katar, gorączka czy ból zęba zaleca się "wymiane kondensatorów" ... taka aluzja :)
Jednak te kondensatory PO COŚ SĄ W TYCH AMIGACH, a ich brak lub wadliwość (w sensie że sa wyschnięte/napuchnięte) prowadzi do ich szwankowania... oczywiście nie we wszystkich przypadkach, ponieważ jeżeli amiga ma sprawne wszystkie układy ale ma niesprawne kondy to nie działa z powodu słabego filtrowania napięcia dla tych układów.
Dla przypomnienia: kondy przy zasilaniu służą aby odszumiać napiecie pochodzace z zasilacza. Zasilacze do amig to w większości przypadków przetwornice impulsowe (wersja ciężka zasilacza ma transformator i stabilizator.. który także jest impulsowy) a jak wiadomo przetwornice impulsowe generują bardzo duże zakłucenia które trzeba filtrować kondesatorami... kondensatory w STARYCH PRZETWORNICACH w wiekszości przypadków są mocno zużyte, także w urządzeniach zasilanych takimi przetwornicami (czyt. amigi), za to w STARYCH ZASILACZACH gdzie jest tylko transformator i nie występuje przetwarzanie napiecia w sposób impulsowy to kondensatory tak bardzo się nie zużywają, stąd też sie mogła wziąć teoria że stare kondensatory są jeszcze ok...
Skoro stare polskie ELWY trzymają swoje parametry z biegiem lat, to i kondensatory w Amidze potrafią.
..jeżeli nie pracowały w układach impulsowych to są ok, w przeciwnym razie NIE SĄ
A tak wogóle żeby stwierdzić czy trzeba coś naprawiać czy nie to trzeba specjalisty z odpowiednim sprzętem pomiarowym który zdiagnozuje czy jest potrzeba naprawy czy nie, bo takie "wróżenie z fusów" to o kant D. rozbić...

i jeszcze na koniec:
Nie raz spotkałem się z przypadkami, że wiekowa ale sprawna rzecz została wymieniona na "nowy" szmelc.
zgadzam sie z tym w 100%, ale dotyczy to tylko dziadoskich-chińskich podróbek których pełno, w przypadku firmowego sprzętu awarie zdarzają sie dość rzadko, ale jak sprzęt ma być dobry to musi kosztować (lepiej dać wiecej niż potem żałować bo "chytry traci dwa razy") )
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem