[#16]
Re: Za ile opłaca siê kupić A1200?
@Włodi,
post #13
Możesz też się pobawić w magika i wepchnąć obok dysku 2.5 cala także CD ROM z laptopa. Wszystko wtedy da się upchnąć w standardowym desktopie zasilanym z oryginalnego zasilacza. Na PPA znajdziesz ludzi zorientowanych w tym temacie.
Co do zasilacza, to dosyć długo używałem A1200 z dyskiem 3.5 cala, CDROMem (dużym od standardowego PC) i kartą BlizzardIV z 16 MB z zasilaczem od A500 (mimo identycznego wyglądu ten tzw. "lekki" zasilacz od A500 jest mocniejszy od zasilacza do A1200). Można oczywiście przelutować kabel zasilania i używać zwykłego zasilacza od PC (lepszy bo mocniejszy, tylko ta hardkorowa obudowa ;) ).
Jeśli chodzi o zasilanie dysków, to do A1200 konstruktorzy przewidzieli dyski 2.5 cala. Takie dyski zasilane są poprzez dodatkowe żyły w taśmie sygnałowej (44 żyły), gdy chcesz użyć dysku 3.5 cala, musisz postarać się o zasilanie go - najczęściej rozgałęziano kabel zasilający od FDD. W dobie prądożernych peryferiów lepiej zasilać wprost z zasilacza PC (to rozwiązanie najwygodniejsze w towerach), lub przylutować zasilanie dysku do gniazda zasilacza w desktopie. Zresztą zasilanie rozbudowanej A1200 to temat rzeka, było wiele dyskusji na ten temat (przeglądnij archiwum). Najlepiej zasilać poprzez płytę rozszerzeń (Zorro lub Mediator), ale w przypadku mało rozbudowanej konfiguracji nie powinieneś mieć żadnych problemów. Nie eksperymentuj z wieloma zasilaczami, najpierw sprawdź czy nie zadziała na tym co masz, czyli standardowym zasilaczem (a zadziała na 99,9%).
Co do rozmiaru dysków, to są różne pułapki, nie powinieneś mieć żadnych problemów do wielkości 4 GB, wkładasz dysk i działasz (takie amigowe plug and play ;) ). Potem też się da, wiele osób używa z powodzeniem dysków kilkadziesiąt GB, wymaga to instalacji odpowiednich programów. Tu z kolei najwygodniej i najlepiej użyć Fast ATA - obok braku problemów z dużymi dyskami uzyskasz znaczące przyspieszenie transferu (w okolicach 10 MB/s zamiast 1-2 MB/s).
A dyski oczywiście są te same co w PC.