kategoria: Minimig
[#1] MiniMig - powinni tego zabronić
Witam.

Kupiłem sobie MiniMiga ARM na wakacjach. Myślałem, że to fajny pomysł. Coś, co jest małe, w miarę firmowe (ACube to robi, robi też A1 500). Podłączyc toto do TV i grać w gry. W wolnym czasie próbować takie tematy jak ClassicWB, Linux, AROS Vision czy Mac OS 7, w miarę możliwości.

Szłoszło, i przyszło we wrześniu. Kupiłem nowy joystick od eFunzine, jakąś zwykłą klawiaturkę na ps2. Ponadto dopomógł mi kolega tutaj ze schematem kabla, choć zrobił się z tego mały Frankenstein. Może przy okazji innych zakupów kupię sobie w AmigaKit bo kabel jest nieco przykrótki.

Od samego początku były problemy. Nawet sam Kickstart od Cloanto - oczywiście muszą go szyfrować, więc sobie ściągnąłem żeby uniknąć paranoi jego zrzutu z UAE do pliku. Potem okazało się że Minimig... nie zawsze się startuje. Jak startował, gra raz działała a raz zwis. I nie żadne, poczciwe stare Guru. System Halt. Przy twartym restarcie (restarcie FPGA), czasem sie nie bootuje, czasem się bootuje w jakieś paski i bzyczenie, czasem w szary ekran. Czasem po podpięciu do powera, wcale się nie włącza.

No to uznałem, że czas na konto na minimig.net. Nic z tych rzeczy. Wysłałem zgłoszenie i... tyle. Ponownie nie da się wysłać zgłoszenia (czeka) a łaskawcy nie podają maila do admina strony. ACube odpowiada na maile w tempie średnim, w Users Manual minimiga jest tyle, co dla pięciolatka (które porty, diody i przyciski to co).

Z gier, zobaczyłem w sumie (jest tu nawet taki wątek), że MiniMIg jest w ok. 80% kompatybilny z UAE (sic!!). Przynajmniej jednak, nie skarżę się na sync audio z video (na wszystkich moich PCtach był z tym mega problem, stąd też pomysł minimiga). Natomiast ta sama gra raz się włącza, a raz nie. Ostatnio za piątym (!!) razem udało mi się odpalić Golden Axe (przy tych samych ustawieniach!!!).

MiniMIga ma z tego co pamiętam firmware ARM poprzednie (chyba z 2011 r.) Z chęcią bym wgrał nowe ale z tego co wiem są do tego potrzebne jakieś cyrki, na które nie mam czasu obecnie, wystarczą mi inne "radości" z tytułu posiadania MiniMig. Na poczatku miałem problemy z konfiguracjami ale 90% gier działa dla configa ecs13 lub ocs13. Mimo to, gra dla poprawnej konfiguracji "poprawnie" odpala mi się w 30% przypadków (nie uwzględniam tytułów co na MiniMigu oficjalnie nie działają).

Podsumowując, pewnie dziad jeden jest popsuty. Chociaż przy takiej ilości zamówień (i cenie) uwzględniam. że ACube stać na proste sprawdzenie komponentów. Więc raczej powinno być dobre, chyba że goście zlewają sprawę. W popsucie podczas przesyłki też nie wierzę (po to są wypełnienia wytłumiające).

Więc nie wiem. Jakoś nie widzi mi się słanie tego do Włoch, bo sporo zapłacę, wystarczy mi już wydatków.

Wobec tego, co powyższe, mam wniosek i pytanie.

1) MiniMig - powinni tego zabronić (jak ma to tak wyglądać jak w moim przypadku a chyba to nie pierwszy przypadek)
2) Czy jest jakiś soft, najlepiej w postaci adf (lub hdf) żeby sprawdzić czy MiniMig/FPGA/ARM jest OK?

Wielkie z góry dzięki za jakiekolwiek sugestie. Celowo nie wchodzę już na AW.net (od trzech lat), mało tam przyjaznych osób.
[#2] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@DiskDoctor, post #1

Ja mam Minimiga i nie mam z nim takich problemów. W RetroAmi sprzedałem 2 sztuki i użytkownicy po paru dniach walki z wgrywaniem nowego softu działają na nich i nie narzekają. W razie dalszych kłopotów można odesłać sprzęt do mnie do testów (posiadam na stanie nowe kontrolery ARM, Minimiga), być może uda się znaleźć przyczynę.
[#3] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@DiskDoctor, post #1

Jesli sie trafiaja problemy, trzeba je rozwiazac szybko na poczatku....ok, racja
Po co sie zniechecac i denerwowac jak przyczyna moze byc banalna, np. zle zrobiony kabel jak to opisales Frankenstein....
[#4] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@DiskDoctor, post #1

Nie jest źle. Testowałem całą niedzielę na standardowej konfiguracji ECS 1MB Chip 0.5 MB Slow (to jest model z 4MB) oraz małymi wariacjami tej konfiguracji (+512kB do każdego rodzaju pamięci).

Tym sposobem na 128 gier działa mi 92% - czyli nieźle. Gry dizłają stabilnie. Może miałem problemy dlatego, że testowałem z OCS (założyłem że moja A500 to był OCS). Ponadto bez sensu kopiowałem (próbowałem) konfiguracje z UAE (przykładowo ecs13: ECS, 2MB Chip, 1MB slow). Wtedy prawie nic nie chodziło.

Nadal pozostają mi do rozwiązania problemy:
* dlaczego minimig (FPGA) czasem się nie bootuje (czarny ekran mrugająca zielona dioda)?
* dlaczego minimig po ekranie ze stastusem (progressem) bootu bootuje się w jakiś paskowy decrunching, a potem w niebieski ekran?
* dlaczego minimig (A500) się nie zawsze resetuje z poziomu menu?
* jaki jest config dla ecs13 i ocs14 w przypadku wersji 4 MB (zakładam że Fast = 4 MB minus Chip minus Slow minus 512 kB na KICK)?

Ważne że generalnie, gry mam posprawdzane, działają też te gry co na minimig compatibility list są na nie (np. Addams Family)
[#5] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@DiskDoctor, post #4

Może to zabrzmi banalnie - jaki masz zasilacz? Może warto spróbować z innym?
[#6] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@il_capitano, post #5

Zasilacz kupiłem od ACube'a.

Generalnie chciałem dodać że z tym minimigiem niefajnie jest że
1) w users manual nic kompletnie nie ma
2) są jakieś jaja w rejestracji na minimig.net
3) google'owanie nic nie daje
4) w szczególności NIGDZIE w sieci nie ma jak wprowadzić konfigurację np. ecs13
[#7] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@DiskDoctor, post #6

Nie mam co prawda minimiga ale Mist, którego posiadam do emulacji Amigi korzysta z minimig core, menu pewnie jest więc takie samo. Po co komu manual do pięciu opcji na krzyż? OCS/ECS, wybór pliku z kickstartem, procesor (68000, 68010, 68020) i ilość pamięci Chip, Fast, Slow. Za wielu kombinacji nie ma. Moje ustawienia to 68020, 2MB chip, 8MB Fast, kick 3.1 od A500, z obrazu dysku uruchamiam WB 3.1 z BetterWB. Nic się nie haczy, nie krzaczy, działają gry, dema, programy uruchamiane bezpośrednio z adf'ów jak i przez whdload z dysku. Może nie przetestowałem wszystkiego ale nie uruchamia się ledwie kilka dem i mam lekkie artefakty przy wybuchach w Ruff'n'Tumble. Sprawę dem pewnie dałoby się rozwiązać odpowiednim wyborem KS a sprawa z grą pewnie jest poważniejsza bo wyciska ona siódme poty z ECS (jak ją pierwszy raz zobaczyłem to byłem przekonany że wymaga kości AGA) i pewnie kuleje implementacja ECS w FPGA.
[#8] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@Jenot, post #7

Pytanie jak najbardziej niezlosliwe. Chcialbym wiedziec, jaki sens w uzywaniu sprzetowego emulatora, zamiast prawdziwej Amigi, widza jego nabywcy? Co sklonilo Was do zainwestowania nieproporcjonalnej kwoty w emulacje relatywnie taniego komputera?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 20:39:48 przez F7sus4
[#9] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@F7sus4, post #8

Tanie, małe, do kieszeni można schować i działają prawie wszystkie gry, które można wgrać do pamięci i bez męczenia się z dyskietkami pomysł Chyba na to patrzą?pomysł



Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 21:06:59 przez parallax
[#10] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@F7sus4, post #8

Ja mogę pisać za siebie... zapłaciłem mniej niż na stronie Lotharka i mam komputer który emuluje Atari (od dzisiaj STE) i Amigę (na razie odpowiednik powiedzmy A3000) w jednym małym pudełku. Ile mnie będzie kosztować zestaw - STE, Amiga 500 (niech będzie że nawet goła), monitor do tych sprzętów (lub scandoubler), HxC Floppy emulator, żeby było wygodnie i szybko, interfejs dysku do Amigi i satandisk albo ultrasatan do Atari? Takie szybkie sumowanie to jakieś 1500-2000zł. Gdzie ten relatywnie tani klasyczny komputer? Przy czym od razu zaznaczam, że nie jestem przeciwnikiem klasycznego sprzętu. Sam posiadam tego ładnych parę kilogramów. Jeśli jednak chcę na szybko zagrać w jakąś gierkę czy obejrzeć demo to nie będę rozkładał całego majdanu - włączam mista z włożoną odpowiednią kartą SD (ST albo Amiga) i łupię. Joya w końcu w łapie mam amigowego. Brakuje mi jedynie obsługi
AGA ale jest na to szansa (jak dało się upchnąć STE to i AGA się zmieści).
[#11] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@Jenot, post #10

Dzieki. Twoja odpowiedz naprawde rzuca jakies nowe swiatlo na pierwotny poglad dotyczacy tej maszyny, ktora pierwotnie miala sluzyc za przedrozony emulator A500 z kilkoma dodatkowymi bajerami na pokladzie. Kudos!

w serduszkach w serduszkach w serduszkach w serduszkach w serduszkach
[#12] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@F7sus4, post #11

Ale co do minimiga to się z Tobą w zasadzie zgadzam - przy cenie podobnej lub większej niż Mist obsługuje jedynie klawiatury i myszy PS/2, ma mało RAM, bez jakichśtam dodatkowych kontrolerów jest dość wolny (ma real 68000). Mist emuluje 68020 (wszystko w FPGA), ma 16MB RAM do wykorzystania, 4xUSB do podłączenia klawiatury, myszy i w przyszłości padów (a może jeszcze czegoś innego co zmieści się w FPGA). Oczywiście jest jeszcze w okresie "dojrzewania" ale sytuacja się dynamicznie rozwija, jest kilku zapalonych programistów i testerów, którzy rozwijają oprogramowanie. Mam nadzieję, że jak uporają się z pełną emulacją STE to zajmą się AGA :)
[#13] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@Jenot, post #12

Ano. Dlatego w tym miejscu nawet nie wspominam o calej rzeczy ludzi, dla ktorych Amiga to tylko i wylacznie produkt Commodore/Escom, bo zaraz bedzie:

[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MiniMig - powinni tego zabronić
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MiniMig - powinni tego zabronić
[#16] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MiniMig - powinni tego zabronić
[#17] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: MiniMig - powinni tego zabronić

OK

(edit: pojawienie sie AGAty w pierwszej customowej konstrukcji na pewno bedzie mile widzianym przelomem. Jesli poszloby to jeszcze w kierunku urzadzen w pelni przenosnych, jest szansa na zdobycie szerszego zainteresowania.)

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 22:30:08 przez F7sus4
[#14] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@Jenot, post #10

OOO, jest już STE, ciekawe... działają dema na STE ? Testowałeś już ?
[#15] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@twardy, post #14

Nie zdążyłem, jutro spróbuję. Dzisiaj pokazał się firmware i wsad obsługujący STE. Pewnie z kompatybilnością jeszcze za różowo nie jest ale nowe wersje ukazują się często i jest coraz lepiej.
[#16] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@F7sus4, post #8

Mnie Minimig kosztował jakieś 300zł, złożyłem go, bo byłem ciekaw jak to działa. Dla mnie jest to wygodna zabawka do odpalania dem na ECS, służyła mi dzielnie na kilku imprezach (np. na Allegro Pixel Party). Były plany, żeby wykorzystać ten komputerek jako maszynkę do puszczania slajdów (ze Scali), jednak plany się zmieniły. Z podobnych zabawek mam jeszcze Speccy2010.
[#17] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@F7sus4, post #8

Pytanie jak najbardziej właściwe. To tak jak spytać: po co mieć "polską Pamelę Anderson" (było coś takiego) jak można miec Pamelę Anerson.

W moim przypadku szczegółowo powody:
1) sprzęt jest nowy; kupowanie second hand A500 może skutkować popsuciem komponentu po miesiącu
2) sprzęt ma natywny port VGA/DSub, jest mały i łatwo go podłączyć do TV jak się ma małe mieszkanie
3) jest to supportowanie obecnych firm lub osób okołoamigowych (ACube dostaje $)
4) zgodność jest zadowalajca (u mnie 92%), choć to na granicy ale lepiej niż u mnie było dotąd w UAE (sync a/v)
5) extra ficzery wbudowane: ARM/4MB, slot CF (chociaż do A500 można dorobić, ale jest z tym zabawa)
6) wizja rozserzeń nieco ambitniejszych: ClassicWB, AROS Vison, Linux, MacOS 7 (choć to samo pewnie jest w A500)

Podsumowując, wydatek to mniej niż PS4 a gry są za darmo (na KICKa nie wydaję bo mam AmigaForever).

Jest to małe, gotowe po rozpakowaniu i nadaje się do podłączenia do TV, zapewniając sporą zgodność. Dobra zabawa dla mnie, żony i córki. A na przyszłość, instalka innych niż WB1.3 OSów. Wydatek? Owszem, mnie całość "z bajerami" wyniosła ok. 1650 PLN. Z PCtem to się o cenę targuję ale na taki gadżet amigowy warto (przynajmniej to nie X1000)

Acha. O MIST przeczytałem... kilka dni po złożeniu zamówienia. Ale i tak nie żałuję, choć ACube teraz albo obniży cenę (bo można), albo dorobi szybko daughterboard AGA.

Takie są moje powody.
[#18] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@parallax, post #9

bez męczenia się z dyskietkami


Amiga nie skończyła się na dyskietkach

link

100 gier mało? ok, link
[#19] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@DiskDoctor, post #17

2) sprzęt ma natywny port VGA/DSub, jest mały i łatwo go podłączyć do TV jak się ma małe mieszkanie


Zawsze myślałem że tam podpina się monitor VGA a potem wyczytałem na PPA że jednak nie i trzeba robić kolejną przelotkę DSub-Eurozłącze. To jak jest naprawdę z tym portem ?


Pozdrawiam
[#20] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@RadoslawF, post #19

Można zrobić przejściówkę VGA+Audio<->SCART. Tutaj jeden kolega na PPA mi pomógł i podesłał schemat takiego kabla. Kabel oprócz tego widziałem w amigakit (ok. 17 EUR).

Mój TV ma wejście VGA ale chyba oczekuje sygnału 60Hz. Zarówno w trybie PAL jak i NTSC, sygnał MiniMiga jest dla telewizora nieczytelny przy podłączeniu kablem VGA. Natomiast obraz po SCARcie jest świetnej jakości, oczywiście jak na sygnał analogowy.
[#21] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@DiskDoctor, post #20

Skoro tam jest sygnał PAL a nie VGA to trzeba zrobić przejściówkę a gniazdo DSub to wada a nie zaleta. No chyba że zaletą jest brak konieczności szukania mało popularnego wtyku 23pin.


Pozdrawiam
[#22] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@RadoslawF, post #21

Skoro tam jest sygnał PAL a nie VGA


Jest sygnał albo VGA (31kHz) albo PAL (15kHz), w zależności od położenia zworki. Jak bardzo skomplikowane jest to do zrozumienia?
[#23] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@DiskDoctor, post #1

Twój Minimig jest zepsuty, trafił ci się trefny egzemplarz. Oddaj i niech go naprawią. Minimig z którego ja korzystam zawsze się włącza i wszystko działa bez problemów.
[#24] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@strim_, post #22

Jest sygnał albo VGA (31kHz) albo PAL (15kHz), w zależności od położenia zworki. Jak bardzo skomplikowane jest to do zrozumienia?


Pewnie dlatego ze tej wiadomości że jest i jedno i drugie nie doczytałem. Najpierw przeczytałem że jest VGA a potem że tam jednak jest PAL i trzeba przelotki robić zamiast normalnie podpiąć pod złącze VGA.


Pozdrawiam
[#25] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@F7sus4, post #8

Co sklonilo Was do zainwestowania nieproporcjonalnej kwoty w emulacje relatywnie taniego komputera?

Stawiam na pragnienie nowości i jakiejś iluzji ruchu w interesie.
[#26] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@Daclaw, post #25

Nie urazajac nikogo, mam podobne wrazenia. O ile mowa o platformach, ktore emuluja szersze spektrum sprzetowe, jestem jeszcze w stanie zrozumiec, ze chodzi o czynnik funkcjonalnosci (all-in-one), o ile mowa o platformach w pelni przenosnych, sam chcialbym takowa zobaczyc (i. niewykluczone, nabyc), jednak niegdysiejsze kilkusetzlotowe inwestycje w emulacje zaledwie A500 traca niczym ponad napedzanie wspolczesnej, amigowej koniunktury hardwarowej.
[#27] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@DiskDoctor, post #17

Wydatek? Owszem, mnie całość "z bajerami" wyniosła ok. 1650 PLN.

Czyli więcej, niż kosztowała A500 z monitorem i różnymi bajerami w połowie 1992 roku albo A1200 z monitorem zaraz po wejściu na rynek. Mam na myśli sprzęt nowy, ze sklepu. Czym były te maszyny w tamtych czasach a czym jest Natami dzisiaj?

Taka, w sumie dająca do myślenia, ciekawostka. ;)
[#28] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@Daclaw, post #27

Tylko średnia krajowa w 1992 roku wynosiła: 293pln i 50gr, Amiga 500 goła bez 1MB kosztowała około 380pln. Dzisiaj średnia to koło 3 400pln. Trzeba pamiętać o inflacji robiąc takie porównania.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 14:48:27 przez flops
[#29] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@Jenot, post #10

jak dało się upchnąć STE to i AGA się zmieści

Dość niepewne stwierdzenie.
[#30] Re: MiniMig - powinni tego zabronić

@Jenot, post #15

No to ja czekam na MegaSTE w MIST. W sumie to przydałby się artykuł porównujący MiniMiga z MIST-em. Ktoś chętny?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem