@Misiek,
post #6
Obecna dominacja PC jest wyłącznie skutkiem zrzeczenia się praw patentowych IBM. PC XT i PC AT ustępował pod względem konstrukcyjnym i programowym KAŻDEMU ówczesnemu popularnemu 16 bitowemu komputerowi (mam na myśli głównie Maca, Amigę, Atari ST).
Co rozumiesz poprzez "zastój technologii"? Technologia wciąż ewoluuje, niezależnie od platformy, mieliśmy przejście na 32 bity, przetwarzanie potokowe, superskalarne, 64 bity, multicore, masowe pojawienie się kart true color, później różne warianty akceleracji 3d.... to się wciąż zmienia i będzie się zmieniało. Rzeczy "bardzo stare" powoli tracą kompatybilność z nowymi produktami (spróbuj uruchomić HP ChemStation na maszynie z systemami z rodziny NT i uruchom na tym sprzęt podpięty do karty HPIB... to przykład z mojego podwórka). "Tylko ciut stare" jeszcze trochę pociągną, ale i ich czas nadejdzie. Nie oczekiwałbym tak szybko końca, dominacja PC jest zbyt powszechna, aby można było oczekiwać rewolucji. Chyba że pojawi się coś jakościowo innego i potrzebnego, tak jak np. komputery biurowe, których możliwości, cena i prostota obsługi umożliwiła masowe wykorzystanie ich w biurach przez średnio wykwalifikowany personel, a zmiotła maszyny do pisania, kalkulatory Bolek, czy okazjonalne maszyny w rodzaju Amstrad CPC 6128 czy PCW. Ale to musi być naprawdę coś jakościowo nowego (amigę dobiły gry 3d, których chipset zaprojektowany pod sprzętowe wspomaganie platformówek zupełnie nie radził sobie z obsługą 3d, przełom lat 80 i 90 to amigowa dominacja - wszystkie te gry z kilkoma niezależnie poruszanymi playfieldami, sprzętowymi duszkami biły na głowę produkcje na VGA, ale potem przyszło NOWE).
Tak czy inaczej, zmiany będą, ale rewolucji bym się nie spodziewał. Na razie... potem kto wie? Może gry holograficzne, albo jakaś możliwośc podpięcia wprost do układu nerwowego (tak jak w tym filmie dziejącym się w Sylwestra 2000 - gdzie mają takie odtwarzacze przeżyć :) ). To wszystko przed nami.