kategoria: A2000/A3000
[#1] A3000 + CSPPC - powinni tego zabronić
Stałem się ostatnio szczęśliwym posiadaczem takiego zestawu - szczegóły w podpisie i w profilu. Najpierw problemy z zasilaniem (CS i Cv64 trochę żrą prądu) - spalił się transformator 230/110V 200W (A3000 wersja USA), a że zasilacz w A3000 ma raczej małą moc to go wymieniłem na ATX i problemy z zasilaniem się skończyły. Nowe się zaczęły gdy okazało się, że PPC, które miało nie działać jednak działa. Opisów instalacji i konfiguracji CSPPC jest jak na lekarstwo, wachlowanie wersjami bibliotek, sterownikami karty graficznej, datatypami, testowanie demami (oczywiście tymi które nie wymagają Warp3D, a jest ich raczej niewiele). No i pewne problemy niestety pozostały - wszystko działa poprawnie gdy nie korzystam z mapowania kicka, gdy próbuję to włączyć (czy to maprom w ustawieniach CSPPC czy to przez Blizkicka) zaczynają się błędy - procesy korzystające z PPC wywalają się z guru (najczęściej task defiant wywraca się z kodem błędu #80000004). Powerpc.library zmienione na wersję beta 16.1 (ponoć jest najmniej zabugowana), testowałem też kilka wersji CGX, zainstalowana wersja 5.1 WarpUP, skonfigurowana wg strony Pekdara, WB 3.1. Może ktoś z tym walczył i może pomóc bo wyczerpałem już chyba wszystkie możliwości. Na życzenie (wieczorem) mogę podesłać zawartość s-s, u-s i co tam jeszcze potrzeba.
[#2] Re: A3000 + CSPPC - powinni tego zabronić

@Jenot, post #1

Kicka ladujesz z kosci czy z pliku?
[#3] Re: A3000 + CSPPC - powinni tego zabronić

@_arti, post #2

Maprom z CSPPC ładuje z kości bo inaczej nie może ;), blizkick mam skonfigurowany tak, że ładuje z pliku (wcześniej zrzucony mój ROM). Ilość modułów blizkicka mała, próbowałem też bez modułów - nic to nie zmienia. Zależy mi na tym, bo SCSI na CS z mapowaniem i włączeniem patcha chodzi zauważalnie szybciej.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 09:00:30 przez Jenot
[#4] Re: A3000 + CSPPC - powinni tego zabronić

@Jenot, post #1

Jeżeli posługujesz się angielszczyzną w stopniu chociaż podstawowym to polecam przeczytać dokumentację WarpOSa. Specyfika konfiguracji terminatorów i adresu karty graficznej dla danego konfigu jest dość specyficzna (ja opieram się o A1200). Często - gęsto zbyt mały stos wysypuje programy. W ikonce, albo w dosie ustaw przed odpaleniem przynajmniej 'stack 500000'.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:08:04 przez Lokaty
[#5] Re: A3000 + CSPPC - powinni tego zabronić

@Lokaty, post #4

Mam właśnie tą wersję powerpc.device. Zainstalowana wersja 4.0 Warpup, zupdate'owana o ile pamiętam do 5.1 (najnowszej) i spaczowana wersją 16.1 powerpc.device. Wyłączona emulacja PowerUP, wyłączona ochrona pamięci, terminacja ustawiona na 2, adres grafiki na 0 (czyli teoretycznie automat), nic nie jest napisane na temat niekompatybilności CV64, coś tam trzeba wstawić tylko przy CVPPC (przynajmniej z tego co wyczytałem).
Inne tropy (dokumentacja CSPPC, flasza do CSPPC i innych dokumentów) prowadzą do 68060.library, CGXa, datatypów. No po prostu na razie brak mi punktu zaczepienia ;)

O widzisz, o stosie nie pomyślałem, nawet nie wiem co tam mam.

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 10:25:32 przez Jenot
[wyróżniony] [#6] Re: A3000 + CSPPC - powinni tego zabronić

@Jenot, post #5

Terminator u mnie jest na 0.
2 powinno być gdy masz BPPC.
Tak wygląda mój BlizKick w S-s:

*************
; Zmienne środowiskowe na potrzeby systemu
echo 0 > SYS:Prefs/Env-Archive/PowerPC/memprot
echo 0 > SYS:Prefs/Env-Archive/PowerPC/EnAlignExc

C:PatchControl
;C:SegTracker ;do debugu

C:Stack 16284

; moduł SpeedyChip zastąpiono modułem MuFastChip
C:BlizKick KICKFILE sys:Devs/Kickstarts/kick3.1_40.68.a4kD.rom EXTRESBUF=115196 SANITY=1000 NOPUPREBOOT SPEEDROM HOGWAITBLIT MODULE exec.library mumove4k fixgetmsg BootMonFix FileSystem.resource NoCardSlot console.device SpeedRamsey BBlank newalert FastFileSystem MuFastChip shell-seg ram-handler patchmath020 noclick trackdisk.device QUIET

C:SetPatch NOROMUPDATE QUIET
************

adaptuj do swoich potrzeb. U mnie s-s jest mocno zmodyfiukowana i co raz mniej przypomina oryginalną ;)

WOS, PPC, itp. to temat bardzo rozległy, jest wiele kombinacji konfiguracji zmiennych zależnie od posiadanej konfiguracji sprzętowej i systemowej.
Bez przegryzienia się przez dokumentację BlizKick, WarpUP itp. nie obejdzie się.
Kluczem do poprawnego mapowania kick w Fast jest odpowiednia 68060.library, która odpowiednio ustawi MMU 060.
Ja mam 68060.library z mutools + mmu.library ale to soft dla mających wiedzę szerszą.
Gdy to przegryziesz to naprawdę fajnie można amigę ustawić aby chodziła stabilnie i wydajnie.
Ważne też jest abyś miał setpatch właściwy dla Twojej wersji systemu oraz ROM-y dla dokładnie Twojej płyty głównej.
Jakiekolwiek odstępstwo od tej reguły prowadzi do problemów. To wyłącznie moje wnioski oparte o moje doświadczenia z moją Amigą, które niekoniecznie muszą być regułą.
[#7] Re: A3000 + CSPPC - powinni tego zabronić

@pekdar, post #6

Dzięki Pekdar za pomoc - przydało się. :)
OK, teraz trochę wyjaśnień co się działo od początku:
Karta CSPPC kupiona od Stacha jako CS Mk III (czyli z niedziałającym PPC). Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że PPC działa. Wkrótce jednak z powodu słabego chłodzenia "zdechła" 060. Pomogło przygrzanie lutownicą pinów w podstawce. W związku z tą "przygodą" założyłem dodatkowe chłodzenie od strony daughterboardu, wymieniłem zasilacz na ATX i wyciągnąłem go na zewnątrz obudowy, zamontowałem w dziurze po zasilaczu dodatkowy wentylator wyciągający ciepłe powietrze, przesunąłem dysk SCSI w miejsce zasilacza (żeby dodatkowo nie podgrzewał CS'a) oraz zamontowałem radiator na 060. Po podłączeniu wszystkiego okazało się, że PPC... przestał działać. To znaczy po zainstalowaniu Warpup (4.0 + update 5.1 i ustawienie wszystkiego w Envarc:powerpc) pierwsza aplikacja Warpup się uruchamia - np. Sysspeed, można testować PPC, wyświetlać wszystko, ale przy próbie zamknięcia wywala się błąd tasku defiant (przyciski Suspend, Reboot) i potem już żadnego programu dla PPC się nie da uruchomić. Po restarcie jest to samo (czyli działa tylko pierwszy program Warpup). Mam 604e 233MHz - przy tej częstotliwości PPC zachowuje się dziwnie (i jest to znany błąd) ale Warpup 5.1 podobno ten błąd usuwa.
Doszedłem do wniosku, że 604e na moim CSPPC lubi ciepło (w przeciwieństwie do 060) i gdy jest dobrze chłodzony to przestaje działać stabilnie. Dziwi mnie jedynie powtarzalność błędu - zawsze wywala się przy zamykaniu pierwszego programu korzystającego z PPC. Nie będę jednak na razie wnikał w to głębiej, poproszę Staszka na Amiparty o instruktaż jak "odkręcić" PPC na 200MHz - jeśli pomoże to OK, jeśli nie to trudno - chyba jednak wolę mieć sprawną "sześćdziesiątkę" niż PPC ;)
Na razie zmieniłem nazwy wszystkich bibliotek od PPC i korzystam z CSPPC jak ze zwykłego CS Mk3. Ustawiłem Blizkicka, wrzuciłem kilka nowych bibliotek (icon.library, workbench.library), spatchowałem plik kickstartu patchem na exec od Piru, kupiłem HSMathLibs i dodałem do Blizkicka, dorzuciłem wersje 060 Warp Datatypes (które w najbliższym czasie też kupię) i mam małą rakietę. :)

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 21:12:29 przez Jenot
[#8] Re: A3000 + CSPPC - powinni tego zabronić

@Jenot, post #7

Lubi ciepło? a więc zimne luty, może nie koniecznie na pinach procesora ale gdzieś są.
Zmiana taktowania PPC nie jest trudną czynnością, wiele razy sam zmieniałem częstotliwości na swoim PPC. Odklejasz radiator i z lewej strony (symbios na dole) widać zworki w postaci rezystorów SMD o oporności 000. Na sieci bez problemu znajdziesz opis jak je ustawiać dla wybranych częstotliwości. Zalecam stację lutowniczą o dobrym, cienkim grocie i wio.

Jeżeli twoje pamięci są taktowane 66MHz a w bootormie karty masz ustawione 60ns to musisz mieć naprawdę dobre i szybkie SIMM-y aby pociągły te ustawienia. Walczyłem z tym trochę zanim udało mi się dobrać odpowiednie pamięci.

Jakiś czas temu zdobyłem cały pakiet pamięci SIMM 50ns 64MB/sztuka do tego z super płaskimi układami scalonymi. Są bardzo cienkie. Idealne do każdej karty i mimo że mój cyberek widzi tylko połowę każdej pamięci (32MB), to idzie na jednej parze + druga para klasycznych simmów 32MB 60ns/sztuka. Taka kombinacja dla mojej konfiguracji jest idealna. Może te informacje na coś się przydadzą.
[#9] Re: A3000 + CSPPC - powinni tego zabronić

@pekdar, post #8

O pamięci Staszek zadbał - chodzą bez problemu na 60ns chociaż, żeby ich zbytnio nie katować - "odkręciłem" do 70ns. Przeflaszowałem też CSPPC wersją softu bez obsługi G-Rexa - ponoć jest stabilniejsza.
Tutorial jak zmienić częstotliwość PPC już znalazłem - chyba dam radę, muszę tylko przed operacją chlapnąć setkę żeby się ręce nie trzęsły. ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem