kategoria: A500
[#1] Kilka pytań nt dyskietek...
Witajcie. Chciałbym się dowiedzieć kilka rzeczy odnośnie dyskietek używanych w Amidze.

1. Czy się różnią dyskietki DD od HD ?
2. Czy dyskietki HD będą działały dobrze na Amidze ?
3. Czy można otworzyć, odczytać, formatować dyskietki DD na PC ?
4. Czy sformatowana dyskietka HD na PC jest gotowa do zapisu na Amidze czy Amiga musi sobie sama sformatować ?
5. Czy jeśli podczas formatowania dyskietki na Amidze pojawi się " format failed: bad sector" oznacza to fizyczne uszkodzenie dyskietki tzn. złom ?

Dzięki z góry!
[#2] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@roton, post #1

Ad.1. Fizycznie dyskietki DD mają jeden otwór w górnej części, HD - dwa. Różnią się pojemnością, na PC jest to 720KB/1.44MB, na Amidze jest inny format zapisu i odpowiednio jest to 880KB/1.76MB. Dyskietki HD mają też trochę inną powłokę magnetyczną o ile się nie mylę.

Ad.2. Standardowo małe Amigi mają stacje dyskietek DD, ale można podłączyć też stację HD (tyle że są trudno dostępne). Dyskietki HD mogą działać o ile zakleisz ten jeden dodatkowy otwór, czasem są problemy, ale ogólnie korzystam w ten sposób na swoich Amigach i można tak działać.

Ad.3. Dyskietki DD na PC możesz używać, o ile stacja dyskietek je obsługuje (na PC większość to stacje HD - w przeciwieństwie do Amigi), ale nie odczytasz/nie zapiszesz dyskietki w formacie Amigi. Chyba że kupisz odpowiedni interfejs do PC. Za to na Amidze odczytasz i zapiszesz dyskietkę w formacie PC - jak to zrobić to już zależy od systemu w Amidze, jeśli 2.0 lub wyższy - jest odpowiedni soft w systemie (trzeba zamontować urządzenie PC0: dla wewnętrznej stacji), jeśli niższy (np. 1.3) trzeba używać dodatkowego softu (np. Dos-2-Dos).

Ad.4. W związku z tym co napisałem w ad.3., dyskietkę sformatowaną na PC odczytasz na Amidze, ale to może być wykorzystywane tylko do przenoszenia danych (pod systemem). Jeżeli np. będziesz chciał załadować grę, musisz zapisać dyskietkę na Amidze. Chyba że kupisz specjalną kartę do PC, która zawiera kontroler z obsługą dyskietek Amigi (o nazwie Catweasel).

Ad.5. Zwykle tak właśnie jest, tzn. są teoretycznie programy do "naprawiania" dyskietek (pamiętam, że Super Duper miał chyba taką opcję), ale jeśli pojawia się błąd lepiej po prostu wyrzucić taką dyskietkę, szkoda nerwów.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:40:18 przez Tom3k
[#3] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@Tom3k, post #2

Pomogłeś bardzo :) dzięki!!
[#4] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@Tom3k, post #2

AD.5. Jeszcze programik Bad Sector blokuje uszkodzone sektory, ale w tedy na taką dyskietkę nie nagrywać gier, programów bootujących z dyskietkiOK Dyskietka ma też już mniejszą pojemność w zależności o ilości uszkodzonych sektorów pomysł
Mam kilka takich dyskietek i trzymam na nich drobne pliki, szkoda mi te dyskietki wyrzucićOK
[#5] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@parallax, post #4

Chodziło mi oczywiście o Bad Format OK
[#6] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@parallax, post #5

Jest jeszcze Worse Format
[#7] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@jarob, post #6

Ja jeszcze dopowiem:

Jeżeli chcemy używać pod Windowsem rzadkich dyskietek do przenoszenia danych, najlepiej je formatować pod Amigą w urządzeniu PC0, gdyż Windowsy współczesne nie chcą ich formatować jako rzadkie. Tylko jako gęste. I dopiero stosujemy ją w PC - nawet pod Windows 8.1 działa to rewelacyjnie na zewnętrznej stacji dysków USB.

Dopowiem jeszcze, że gdy stosujemy gęste dyskietki w Amidze - tylko to otworu zaklejać nie trzeba, gdyż rzadkie stacje Amigowe (DD) nie widzą tego otworu.
[#8] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@gilban, post #7

Dopowiem jeszcze, że gdy stosujemy gęste dyskietki w Amidze - tylko to otworu zaklejać nie trzeba, gdyż rzadkie stacje Amigowe (DD) nie widzą tego otworu.


Trzeba zaklejać na A1200 by ESCOM (były tam montowane stacje od PC).
I generalnie wszędzie tam gdzie pracuje przerobiona stacja dyskietek od PC. Inaczej stacja głupieje.

Nie trzeba zaklejać tylko tam, gdzei stacja od PC została dobrze przerobiona - czyli czujnik DD/HD został wylutowany na stałe.
[#9] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@stachu100, post #8

Albo tak zrobić



link

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 16:16:01 przez Dorian3d
[#10] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@gilban, post #7

Można bez problemu sformatować dyskietkę na 720Kb. Nawet pod Windows 8 OK
[#11] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@_arti, post #10

tak ale trzeba użyć tego link
[#12] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@Dorian3d, post #11

Ja tam używam wbudowanego CMD ;)
[#13] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@_arti, post #12

Ciekawe bo ja mam win 7 i jak chce to zrobić pod CMD to wywala mi głupoty
jak włóż dyskietkę nie prawidłowy dysk itp
pod win 98 idzie normalnie
format a:/f:720
Odpalam ten program i się normalnie formatuje.
[#14] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@Dorian3d, post #13

format a: /t:80 /n:9

(80 ścieżek, 9 sektorów na ścieżkę)
[#15] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@_arti, post #14

ok dzięki zobacze

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 22:37:33 przez Dorian3d
[#16] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@Dorian3d, post #11

@11 - masz może gdzieś instalkę tego freeware'owego programu? Link z Twojej wypowiedzi wygasł (bynajmniej nie pobiera tego co chcę). Oczywiście można w CMD formatować ale w GDI chyba ciut wygodniej. Sam kiedyś formatowałem dyskietki PCDOS na pojemność 1,76MB zamiast standardowych 1,44MB (nawet instalka Windows 95 była na takich dyskietkach). Ale czy ktoś spotkał się z możliwością formatowania na "ciut"większą pojemność dyskietek 720kB? Już nie chcę 880kb ale te 800? Oczywiście aby PC był w stanie je odczytać. O skanowaniu nie może być mowy, wywali błąd, ale "czytate" muszą być.
[#17] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@Romlen, post #16

Tu coś znajdziesz
link
external link
[#18] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@Norbert, post #17

Ostatnio mam problemy z dyskietkami PC0 (CrossDos). Po sformatowaniu kilku dyskietek w PC (na dwóch różnych stacjach w PC - jedna całkiem nowa) i załadowaniu w A500/A600 mam błędy odczytu plików zapisanych w PC. Na 100% dyskietki są bez błędów. Sprawdzałem również jako PC1 (stacja zewnętrzna). Zastanawiam się co się sypie. W A500 w PC0 mam Protein Turbo na 14MHz, być może to jest problemem. Pozostałe dyskietki (zwykłe) dla Amigi działają poprawnie. Ciekawe czy świruje CIA.
[#19] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@Adinfo, post #18

Zamień CIA miejscami. Dobrze było by mieć też CIA na podmiankę.

Ewentualnie sprawdź bez proteiny.
[#20] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@SuperBuster, post #19

Mam CIA na podmianę. W wolnej chwili sprawdzę. Dodatkowo w drugiej A500 bez turbo.
[#21] Re: Kilka pytań nt dyskietek...

@Adinfo, post #18

Na aminecie są 2 pakiety do obsługi dyskietek pc : Multidos i fat95
Sprawdź czy przy ich uzyciu tez wystepują błędy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem