kategoria: A1200
[#1] Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop
Czytam sobie i czytam forum ppa i w głowie coraz większy mętlik.

Może ktoś mnie zatem oświeci, a sprawa jest taka.

1. Mam kartę Apollo 1240/33mhz (jeszcze oryginalne 'plomby naklejki' elboxu :) z jednym slotem na pamięć, w której siedzi sobie kostka 32 MB. Karta ma układ MACH 131.

Czy możliwe jest, aby:

1. Podmienić w karcie procek na 060 (taktowany np. 80mhz - ta operacja, oczywiście wykonana ręka jednego z "mistrzów lutownicy ppa"), kostke 32mb zamienić na 64mb, a całość upchnąć w destkopie, bez konieczności posługiwania się piłą mechaniczną?

Gdzie są tutaj potencjalne kruczki? Czy apollo obsłuży 64mb w jednym banku, czy trzeba coś przerabiać? Dolutować drugi bank? :)

Gdzieś czytałem, że gdy na karcie są 2 banki na pamięć i w każdym siedzi sobie 32 mb to Ami nie widzi tej pamięci jako "jeden blok".
[#2] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@slay, post #1

Przeróbka na 060 jest jak najbardziej możliwa (kwestia zdobycia odpowiedniego procka, który pójdzie na zadaną częstotliwość), ale o tym napiszą Ci eksperci :) Problem z Apollo i 64MB w desktopie jest taki, że karta potrzebuje do tego 2 gniazd. A drugie można wlutować od strony klapki, przez co niemożliwe będzie domknięcie Amigi. Chyba, że nie przeszkadzałaby Ci taka Ami na jakichś dodatkowych podstawkach? :) Ale można to obejść, zdaje się nasz kolega z forum Stachu pisał kiedyś coś o wlutowaniu simma bezpośrednio na kartę, bez podstawki. Wtedy zamontowanie Apolla w desktopie staje się wykonalne. (chyba...)

Ja mam Apollo 1240 zrobione na 060/66MHz przez Kwaka. 2x32MB RAM, wlutowane MACH-y. Działa świetnie, demka chodzą jak burza, w tym Wasze zwycięskie z Revision 2013.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 14:11:36 przez mccnex
[#3] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@slay, post #1

[#4] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@slay, post #1

Masz MACH131 więc jak najbardziej upgrade do 060.
Drugi slot na simm można dodać ale jest dokładnie tak jak napisałeś - mając 2*32MB ram jest podzielony na dwa bloki więc np demo Starstruck nie odpali ponieważ wymaga 64mb ale w jednym bloku.
Poza tym mając 2 sloty na simm desktop raczej odpada.
Oprócz montażu nowego cpu 060 oczywiście wymagany jest jeszcze konwerter zasialania.

Jak najbardziej bym zrobił upragade do 060 i szczerze polecam OK
[#5] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@atarens, post #4

Y, a co ma ilość i wielkość kości do bloków pamięci?
[#6] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@_arti, post #5

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi.

mccnex: czyli, jak rozumiem, Twoja karta siedzi w towerce, a nie w desktopie? Ja koniecznie uparlem sie na 060 w desktopie i widze, ze latwo nie bedzie :/. Czy zauwazyles rowniez problemy z odpalaniem dem, o ktorych wspomia atarens?

atarens: Uh, z tymi demami TBL to mnie zmartwiles. duzo jest tych niedzialajacych produkcji? Nie ukrywam, ze ta Amigi bedzie uzywana w 98% do sceny (pozostale 2% to senisble soccer :).

Dorian3d: ten patent, ktory zalinkowales, rozwiazuje wszystkie problemy z niemieszczeniem sie kostek?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 14:27:49 przez slay
[#7] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@slay, post #6

@Slay, karta siedzi w towerce. Co do demek TBL to nic takiego absolutnie sie u mnie nie dzieje! Starstruck byl pierwsza prodka jaka chcialem odpalic po zainstalowaniu 64MB RAMu (a coz by innego? wiadomo!). Demko to jak i praktycznie wszystko inne co wrzucam odpala bez najmniejszego problemu!

@Atarens, jakie jeszcze demka Ci nie chodzą? Daj namiary, to sprawdzę, wtedy dojdziemy co u Ciebie nie bangla. A moze masz kontroler Fast ATA? :) Bo to bydle robi problemy z demkami, jak ustawisz za wysoki tryb PIO (dowiedzone empirycznie na Fast ATA mk1 i mk2).
[#8] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@slay, post #6

Apollo jest tak zbudowane, że w jednym gnieździe może być max 32 MB ram. W pierwszym może być np 32 a w drugim 16. I wtedy będzie ciągłość pamięci. Gdyby włożyć na odwrót,ciągłości by nie było.

Czyli gdy razem będziesz miał 64 MB ram, to te dema będą Ci działały, gdyż system będzie rozpoznawał ciągłość pamięci. Miałem kiedyś dawno temu kartę Apollo i dlatego wiem co mówię. Karta jako taka jest ok, tylko że kontroler SCSI do niej to jest pomyłka.
[#9] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@slay, post #1

Też się zabieram do przeróbki swojej Apollo 040/33, ale że łapy trochę się trzęsą do i zabieram się już prawie 3 lata szeroki uśmiech
[#10] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@MF, post #9

A myślisz, że z wiekiem będą się trzęsły mniej? ;) Bierz się do roboty.
[#11] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@atarens, post #4

Mach w Apollo czy jest 130 czy też 131 nie ma znaczenia przy procesorze 060@80MHz.
Przetestowane na kilku sztukach.
Różnica jest dopiero jak się podkręci takowego proca do 100MHz wtedy musi być mach131, ale to też nie na każdym Apollo pójdzie.
Co do pamięci, to najlepiej jak oba simmy będą identyczne po 8 kostek pamięci na każdej stronie simma, no i przy częstotliwości 80MHz nie każde takowe pamięci zadziałają.
[#12] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@Jenot, post #10

To nie z wieku, ale masz rację z czasem będzie gorzej ;)
Poszukiwania fajnej MC68060 czas zacząć na poważnie
[#13] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@MF, post #12

Szukaj Rev. 6 na ebayu u Chińczyków (ale możesz trafić szlifa) lub <kryptoreklama>porozmawiaj ze Staszkiem (stachu100)</kryptoreklama>.
[#14] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@Jenot, post #13

Również polecam podmiot z kryptoreklamy - płacisz i nic Cię nie interesuje, odbierasz działającą kartę.
[#15] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@posylus, post #14

może zamówimy więcej procków ja tez bym wziął i dał do przeróbki. OK
[#16] Re: Apollo 1240/33 - 060 + 64mb + desktop

@mwb113, post #15

Ostatnio na amibayu widziałem że gość z usa robił zamówienia na większą ilość 060 i kooprocesorów.
Pisał że to są pełne 060, nawet mimo że mają nadrukowane XC, jakieś czary mary prawne motoroli.
Czytałem ostatnio, ale nie wiem kiedy ten wątek się zaczął, bo czasami po dłuższym "niezaglądaniu"
nachodzi mnie żeby przejechać kilka stron wstecz.

Ehhh obawiam się że mnie ostatnio poniosło z przewijaniem do tyłu, wątek jest z kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 20:31:08 przez Radek_Cz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem