kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Zasilanie A1200
Witajcie.

Otóż mam problem z uruchomieniem A1200 - posiadam zwykły zasilacz, a właściwie taki mniejszy, który ma jeden wtyk ATX i jeden AT, do tego posiadam przejściówkę, na której są dwa gniazdka AT i wtyk amigowy, a jest podpisana 'GIFT' (więc pewnie pochodzi z ich towerki). Rzecz polega na tym, że gdy wkładam wtyk AT w dowolne gniazdko przejściówki i uruchamiam zasilacz, nie startuje i nie dzieje się zupełnie nic. Gdy zaś zewrę kawałkiem spinacza dwa piny - włącznik i masę, we wtyku ATX, by uruchomić zasilacz, który włącza się niepodpięty do niczego, po wsadzeniu wtyku AT do dowolnego gniazdka w przejściówce, zwarciu tego włącznika we wtyku ATX i podpięciu do prądu, zasilacz robi wiatraczkiem 'chrup' i się zatrzymuje - pewnie jakieś zabezpieczenie.

A teraz proszę nie bić, jeśli wyszedłem na idiotę, ale niech mi jakiś elektryk wyjaśni, co robię źle - po prostu nie znam się na elektryce, więc pewnie coś robię nie tak.
[#2] Re: Zasilanie A1200

@Skrzyp, post #1

Jeżeli dobrze zrozumiałem. Gdy włączysz zasilacz i go następnie obciążysz (podłączając Amigę) to mechanizm przeciwprzepięciowy automatycznie odłączy cały układ, a tym samym wyłączy "dostawę prądu". Wynika to z nagłego obciążenia źródła energii. Zastosuj przełącznik z zasilacza AT i będzie po sprawie (sam tak mam ).OK

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 18:24:39 przez Lokaty
[#3] Re: Zasilanie A1200

@Lokaty, post #2

Tylko, że ja go właśnie uruchamiam już z podpiętą Amigą, bo boję się, że jak do włączonego podepnę Amigę, to dostanie się mi i jej. A o jaki przełącznik chodzi? Na zasilaczu już jest.
[#4] Re: Zasilanie A1200

@Skrzyp, post #3

Kolego miernik w łapki i sprawdzasz po kolei jak są wykonane połączenia w tej przejściówce giftu. Potem sprawdzasz zasilacz czy na odpowiednich stykach są takie napięcia jakie być powinny dla amigi. Innymi słowami: sprawdzasz czy po zmontowaniu przejściówki i zasilacza, amiga otrzyma na odpowiednich pinach odpowiednie napięcia oraz czy nie ma jakichś zwarć lub przerw. Wiem, że to co napisałem jest oczywistą oczywistością, ale nie wolno nam zapominać, że nie wszystkie zasilacze atx trzymają się standardów - zasilacze atx firmowane przez della, ibm i jeszcze kilku innych producentów zestawów pc mają pozamieniane napięcia/sygnały we wtykach względem standardu atx.
[#5] Re: Zasilanie A1200

@Skrzyp, post #3

W takim razie źle zrozumiałem. Przełącznik dwustanowy, taki który w obudowach tower siedział z zasilaczem AT zamiast spinacza (a nie ten z zasilacza, który odcina od sieci). W takim razie gdzieś połączenia są nieprawidłowe. Diagnoza za pomocą multimetru jak kolega gegu proponuje wyżej tu pomoże. Z zasilaniem nie ma co kombinować. Pytanie, czy jesteś pewny za ten zasilacz, czy wpadł Ci w ręce "z przypadku". Jeżeli to drugie to tym bardziej bym uważał.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 21:51:02 przez Lokaty
[#6] Re: Zasilanie A1200

@Skrzyp, post #1

Elektryka to zaproś jak Ci będzie potrzebna kolejna lampa na suficie albo gniazdko ;)

Tu potrzeba elektronika.
Jeśli nim nie jesteś to też dasz radę przy odrobinie cierpliwości.

Masz zasilacz (jaki model) który nie wystartuje jeśli nie zewrzesz zielonego kabelka z czarnym (ATX tak ma). Jeśli podłączenie wtyczki AT (ona się jakoś inaczej nazywa) powoduje zwarcie to pewnie dlatego że podłączasz ją nie tam gdzie trzeba lub ma inną kolejność napięć niż przewiduje gniazdo.

Bez pomiarów się nie obędzie.
[#7] Re: Zasilanie A1200

@Skrzyp, post #1

Ten zasilacz, który posiadasz to zasilacz ATX i nie ma on wtyczki AT!!! Ta wtyczka, do której podłączasz przejściówkę od Gift ma tylko wyprowadzone niektóre napięcia i na pewno do przejściówki nie pasuje. Gdy ją podłączasz do zasilacza robisz zwarcie i nie ma co się dziwić, że zasilacz się zabezpiecza.

Ta przejściówka pewnie pasuje do zwykłego zasilacza AT. Najlepiej zrób zdjęcia i zamieść tutaj.
[#8] Re: Zasilanie A1200

@Skrzyp, post #1

Skrzyp: mówiłem Ci już na irc'u: odlutuj kabel z przelotki, zlutuj bezpośrednio do kabli atx'a i będzie działać.
binmoder [ dhg ]

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 01:27:10 przez binmoder
[#9] Re: Zasilanie A1200

@Skrzyp, post #3

Tu mamy opis Twojego zasilacza. Były one wykorzystywane w niektórych starszych płytach Intela i pentium IV, oraz prawdopodobnie z pamięciami RIMM, ale być może nie tylko.



I widać wyraźnie na nim, że na czymś takim Amigi nie uruchomisz. Po za tym zasilacz nie startuje, ponieważ nie zwierasz we właściwej wtyczce ATX, tej 20 pin zielonego kabelka z np. sąsiednim czarnym. Jest on ta tym obrazku podpisany jako PS_ON.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem