kategorie: A600, Sprzęt
[#1] Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD
Cześć,
Mam A600HD z kartą CF podłączoną do IDE za pomocą przejściówki z zainstalowanym Amiga OS 2.04 i kickstartem 37.350 (czytany rom a nie z pliku poprzez ACATune) oraz ACA603 i ACA620. Do tego zestawu dodałem czytnik kart cf pcmcia. Gdy uruchamiam CF0 aby uzyskać dostęp do karty cf po pcmcia pojawia mi się komunikat:

C:Mount Program failed error #80000004

Mam w systemie compactflash.device oraz fat95 - podejrzewam że albo zrobiłem coś nie tak podczas instalacja albo mój konfig sprzętowy ma jakiś wpływ na problem. Wcześniej nie testowałem także portu pcmcia więc szukam także pomysłu jak sprawdzić czy działa.

Będę wdzięczny za jakaś podpowiedź.
[#2] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #1

w jaki sposob (z s-s, devs:dosdrivers, z ikony, z cli ) uruchamiasz CF na pcmcia ?
jak wyglada mountlista + zmienne z ikony (tooltypes) ?
[#3] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@Norbert, post #2

Uruchamiam z WB z ikony. W tooltypach mam tylko ACTIVE=1 o ile dobrze pamiętam (nie mam teraz jak sprawdzić). DEVS/Mountlist nie edytowałem - mam zapisane to w CF0 tylko.
[#4] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #3

A bez turbo (ACA620) też się wiesza ?


Pozdrawiam
[#5] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@RadoslawF, post #4

Tak. Szukam kogoś kto ma podobny konfig i rozwiązał ten problem chyba że jest on bardziej generyczny.
[#6] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #5

Z inna kartą CF lub nawet bez niej, też się wiesza ?


Pozdrawiam
[#7] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@RadoslawF, post #6

Wiesza się z inną kartą cf (co prawda wszystkie jakie mam to 4gb ale zakładam że to nie ma aż takiego wpływu), ale również i gdy w porcie pcmcia nie ma nic.

Przy okazji: mam kartę Wifi pcmcia - czy lamka na niej powinna się palić zaraz po włożeniu czy dopiero po instalacji driverów?
[#8] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #7

Do obsługi kart CF w PCMCIA instalujesz dwa pakiety, sprawdź ręcznie czy wszystkie pliki z tych pakietów na twojej partycji systemowej są w odpowiedniej wersji, u mnie całość nie działała bo instalator nie skopiował pliku który już był w miejscu docelowym ale w innej starszej wersji. Innych pomysłów nie mam.

To zależy od karty, ja mam taką z diodami opisanymi jako Active i Power i zakładam że Power powinna się świecić po włożeniu/włączeniu a Active po aktywowaniu sterownika lub w czasie transferu. Nigdy nie sprawdzałem bo karta pracowała w A1200T i diody były niewidoczne.


Pozdrawiam
[#9] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@RadoslawF, post #8

Ok. Dzięki za podpowiedzi. fcddebug twierdzi że "compactflash.device not active". Mam jednak compactflash.device w DEVS: ... może ktoś ma pomysł co dalej. Znazłem tutaj na PPA podobny wątek ale nie doczytałem się rozwiązania: link

Na mojej się nic nie pali chociaż ma 2 lampki ale nie opisane. Może jednak port pcmcia jest zwalony
[#10] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #9

Ciężko będzie na odległość szukać przyczyn "niedziałania" PCMCIA, więc mam dla Ciebie inne rozwiązanie.
Użyj pakietu ComFy.
http://eab.abime.net/showthread.php?t=57259&styleid=1
To gotowy zestaw do uruchomienia CF na PCMCIA oraz systemu z plikopartycji zapisanej na CF.

Jeśli zadziała. znaczyć będzie że masz jakiś błąd na swoim hdd
[#11] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@Norbert, post #10

Dzięki, ale jeśli nie ma żadnej innej metody sprawdzenia czy pcmcia działa poprawnie to poddaję się, straciłem na to już kupę czasu po to właśnie aby przenosić wygodnie dane na Amigę. Walka z kartami, kopiowanie plików i dyskietek jest już dzisiaj ponad moje siły...
[#12] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #11

Ale to proste. Poczytaj
Karta CF ma byc w FAT. - przygotujesz na pc
Pozostaje tylko przeniesienie adf na dyskietke, ale to juz na Amidze.
[#13] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@Norbert, post #12

Przeczytałem, ale żebyś przenieść na Ami muszę (bo właśnie dzisiaj poleciała mi też A4000) pod WinUAE zamonotować sobie kartę CF, którą najpierw muszę wyciągnąć z A600 z adaptera, nagrać pliki, włożyć kartę, uruchomić system, nagrać dyskietkę i dopiero odpalić. Na dzisiaj mam już naprawdę dosyć.

Martwi mnie brak lampki w karcie wifi oraz komunikat pcfddebug... naprawdę mam przeczucie że problemem jest hardware a nie software no chyba że faktycznie rozjechały się wersję plików albo nikt nie testował takiej konfiguracji z OS 2.04 i kickiem 37.350. Czekam na kickstart 3.1 - wtedy może wrócę do tematu.

Na wszelki wypadek: to jest zestaw jaki kupiłem link może ktoś także miał z nim kłopoty albo wręcz przeciwnie i może potwierdzić że działa od pierwszego razu?
[#14] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #13

W takiej samej konfiguracji nie koniecznie, w podobnej owszem. Kick .300 a system WB2.1, dodatkowy Chip (A604) i prawie 10MB Fastu produkcji naszego grupowego kolegi.
Wszystko się zainstalowało ale karty CF system nie widział, miałem i tak z górki bo karty były przetestowane wcześniej na A1200 ale godzinę straciłem na znalezienie winnego.
Używam innej karty i innego czytnika ale u ciebie wina jest raczej po stronie systemu. Sprawdź tą dyskietkę którą proponowali, niewykluczone że z niej zadziała i będziesz wiedział co dalej robić.


Pozdrawiam
[#15] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@RadoslawF, post #14

U mnie na ACA620 i z +1MB CHIP karta CF w PCMCIA chodzi bez problemu. W L mam FAT95 i crossdos coś tam, w devs compactflash.device czy coś takiego i ikonkę CF0. Możesz spróbować uruchomić z cli mount cf0, czy to coś zmienia i włączyć virusZ albo coś podobnego, bo ja miałem wcześniej różne takie cyrki (Saddam i HappyNewYear się znalazł).
A i jeszcze jak masz pod ręką inną wersję mount z C: Z tym też może być problem.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 23:24:16 przez flops
[#16] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #13

To jak ?
Nie masz drugiej karty CF dla PCMCIA ?
Dlaczego tak sobie zycie utrudniasz
Do uruchomienia pakietu ComFy potrzebujesz CF z formacie FAT (przygotujesz ją Windowsie) i na nią nagrywasz dołączoną plikopartycje.
Na Amigę przenosisz adf na dyskietce 720kb. (zmiesci sie jesli spakujesz lha albo zip)
[#17] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@Norbert, post #16

Cześć!
Na razie się poddałem z braku... czasu. Skontaktował się ze mną sprzedawca przejściówki i podpowiedział jeszcze kilka rzeczy. Muszę po prostu znaleźć chwilę - a jak wiadomo z klasykami chwila jest mierzona w godzinach, zazwyczaj nocnych - i sprawdzić hardware. Dam znać jak to zrobię i wielkie dzięki dla wszystkich za pomoc szeroki uśmiech
[#18] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #17

W moich A600 max jaka karta CF działa to jakiś noname 256MB, wlożenie większej karty lub innej firmy skutkuje zamrożeniem systemu lub nie widocznością karty. Na A1200 jest już lepiej, i więcej kart działa oraz o większych pojemnościach.
Co do Wifi, to żadna dioda po włożeniu karty w port PCMCIA się nie zapali do póki sterownik nie zainicjuje jej.
A systemowe narzędzie prepcard co pokazuje ?
[#19] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #17

Nie wiem skąd jesteś, ale jeśli nie masz daleko do Siemianowic Śląskich, to 25 stycznia (sobota) jest impreza SACP.
http://www.sacp.ppa.pl/aktualny.html

Tutaj na pewno znajdziesz pomoc. Nawet ludzi z lutownicami i innym sprzętem do reanimacji Amig.
Dodatkowo dużo frajdy w świetnym towarzystwie.
[#20] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@Mordimer, post #19

Dzięki - niestety nie dam rady ze względów czasowych :(

Sprawdziłem i w porcie są wszystkie piny, żaden nie jest skrzywiony. Muszę w końcu przegrać sterowniki do karty wifi i zobaczyć czy działa.

Z jaką wersją mount powinna działać karta cf? Mam teraz 37.2
[#21] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #20

Ze sposobu z postu #10 nie skorzystasz ?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 00:48:17 przez Norbert
[#22] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@Norbert, post #21

Jest szansa że w tym tygodniu będzie trochę więcej czasu i w końcu sprawdzę do końca wszystkie opcje w tym i sposób #10. Czekam także na kicka 3.1 i jestem ciekaw czy problem będzie występował także po upgradzie romu.
[#23] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #22

Dopiero dzisiaj do tego usiadłem, bo przy okazji przyszedł długo wyczekiwany ROM z kickstartem 3.1. Po wymianie ROMu niestety problem nadal występuje (trochę liczyłem że to jednak ROM jest winowajcą) i zabrałem się za przygotowaniem karty CF z comfy, ale... padł mi czytnik kart CF

To się nazywa złośliwość rzeczy martwych. No nic - dzisiaj kupię kolejny czytnik i jak znajdę trochę czasu to przygotuję w końcu kartę CF i dyskietkę. Cieszę się na razie że Amiga przeżyła operację zmiany ROMu bo nie łatwo było wyjąć stary.
[#24] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #23

SUKCES szeroki uśmiech

Niestety nie wiem dokładnie co było przyczyną, ale... po wymianie romu na 3.1 zainstalowałem system 3.1 potem dodałem cfd oraz fat95 i po kliknięciu na CF0 gdy wkładam kartę CF system ją widzi.

Na starym systemie 2.04 problem nadal występuje - więc winne jest coś w 2.04 - może mountlista? W każdym razie w tej chwili cieszę się nowym systemem 3.1 i nie zamierzam szukać przyczyny. Generalnie być może problemy innych wynikają właśnie z systemu 2.x a nie z rewizji płyty?

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc!

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 00:58:45 przez alekc
[#25] Re: Problemy z kartą cf z czytnika pcmcia pod A600HD

@alekc, post #24

Ostatnio usiłowałem uruchomić CF PCMCIA na A600 (kick 2.0 - 37.350) i miałem ten sam problem - automount nie działał, a próba ręcznego uruchomienia CF0 powodowała guru #8000004.

Dodałem nowy wpis w pliku devs:mountlist o nazwie CF0: i przepisałem tam parametry z pliku devs:dosdrivers/cf0.
Z tak przygotowaną mountlistą montuję kartę CF poleceniami:
mount CF0:
cd CF0:

Może komuś ta informacja się przyda.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem