kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Różnice między 68EC030 a 68030.
Mam taki dylemat.

Ponieważ zaczynam sobie myśleć o tym, aby w niedalekiej przyszłości kupić sobie jakąś kartę turbo do mojej A1200, która by miała przy okazji więcej pamięci, wybór coraz częściej pada na karty z rodziny ACA, gdyż cena ich jest dużo niższa niż Blizzardów, czy innych podobnych kart mogących obsłużyć więcej niż 8 MB FAST, których to ceny porobiły się jakieś astronomiczne.

Zauważyłem, że można kupić ACA 1232 z procesorem 68EC030 bez MMU oraz z pełnym 68030.

Oczywiście karty z procesorami bez MMU są o 90 zł tańsze w wypadku procesora taktowanego 40 MHz. Również wyczytałem na jakimś zagranicznym forum, że te procesory bez MMU mniej się grzeją - a jak wiadomo te mają obudowy plastikowe.

Dlatego się chciałem zapytać, czy dużo stracę, jak bym sobie kupił kartę bez MMU.

Oczywiście główne zastosowanie Amigi to WHDload lub gry zainstalowane bezpośrednio na dysku, oraz czasami jakieś dema scenowe, które będą działały na tymże procesorze z AGA.

Kolejna sprawa to: mam płytę 2B, czy trzeba ją jakoś przerabiać (dorabiać timing Fix), aby ta karta z nią działała, czy też nie?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i uwagi.
[#2] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@gilban, post #1

1. MMU - do ww. zastosowań MMU ci się raczej nie przyda;
2. Ja musiałem robić timing-fixy. Napewno zależy to od stanu płyty;
[#3] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@gilban, post #1

rozumiem ze wszystkie karty ACA sa bez FPU , a to by sie bardziej przydalo niz MMU
[#4] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@gilban, post #1

Co do tego grzania to lekka przesada, mam 030/56 MHz z MMU i jakoś daje radę.
68030

MMU głównie do pamięci wirtualnej, przyda się chyba do emulacji Macintosha

Ogólnie nie lubię żadnych "kastratów" w rodzinach CPU. Trochę szkoda że Amiga nie doczekała się systemowego wsparcia pamięci wirtualnej, zawsze kończyło się komunikatem "out of memory".

ACA powinna mieć opcjonalną podstawkę pod kooprocesor i możliwość programowego wyłączania go.
Ale skoro nie ma, to się chwali co się ma.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 12:28:48 przez Voyox
[#5] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@fibi, post #3

A no przydało by się FPU lub choćby gniazdo na nie. Ale jak nie ma to co zrobić? Ale dzięki za podpowiedź.
[#6] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@Voyox, post #4

Ja też tak myślałem, że powinna być tam podstawka, ale po głębszych przemyśleniach, jest kompletnie zbędna. Jak ktoś potrzebuje FPU to może kupić Apollo 1230 MKII lub III, albo Blizzarda. Bo i tak problem jest z dostępnością koprocesorów i dużo kart Blizzard go nie ma.
[#7] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@flops, post #6

Jaki problem ? Zobacz choćby tutaj : Motorola 68882

Od koloru do wyboru... Gdybym miał Blizzarda już dawno by tam siedział 68882 50 MHz...OK
[#8] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@Voyox, post #4

Dokładnie, przydaje się do emulacji maka, jakiś tam sterownik ekranu w ShapeShifter działa szybciej z MMU.
[#9] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@Voyox, post #4

@Voyox. A Ty masz procesor plastikowy jak ten w ACA, czy ceramiczny? Bo Ceramiczne są dużo lepszej jakości. A te plastikowe jak tu gdzieś czytałem na PPA po mocnym nagrzaniu się strasznie robią się niestabilne.
[#10] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@gilban, post #9

I proszę Admina o usunięcie części tych wpisów, bo ich za dużo się zrobiło.
[#11] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@fibi, post #3

@gilban
No to pojechałeś po bandzie z dublami

@fibi
Nie wiem jak to będzie działać z ACĄ, ale na płycie A1200 jest miejsce na wlutowanie FPU,
gdybyś bardzo chciał. Ale zanim zaczniesz spawać, to zasięgnij opinii ludzi mających o tym pojęcie,
ba ja nie mam .
[#12] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@Radek_Cz, post #11

jest miejsce na wlutowanie FPU
O a myślałem że wiem więcej niż myślałem (o Amidze)

Czy ktoś to już zrobił I czy po podpięciu turbo to FPU jest już nie widziane ?

@gilban mam taki cpu : Zobacz fotkę
Nawet oznaczenie się zgadza...
[#13] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@Voyox, post #7

Po co się bawić z ebay.de, gdy Efunzine też ma koprocesory. Taniej i w kraju. Sam niedawno kupowałem i ładnie śmiga.
[#14] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@Voyox, post #12

Na 99% wlutowany na płycie A1200 FPU przestanie być widoczny po wpięciu dowolnej karty turbo.
[#15] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@Voyox, post #12

A no właśnie. Ty masz procesor w obudowie ceramicznej, który jest dużo lepszej jakości niż ten w plastikowej, więc go mogłeś podkręcić do 66 MHz. Ten plastikowy to by się usmażył, przy takiej prędkości. Zobacz, że tych plastikowych nawet nie było z prędkością 50 MHz wytwarzanych.
[#16] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@gilban, post #15

To ja nic nie podkręcałem, fabrycznie Jens podkręcił na 56 MHz nie na 66 MHz..

Oto opis z AmigaKit:
ACA 1230/56 Accelerator

A brand new modern accelerator for the Amiga 1200 computer

Features:

Full 68030 running at 56Mhz
64MB of Fast Memory (SDRAM surface mounted)
Fully compatible with expansions installed in the A1200 PCMCIA port
Re-Kick option from software (supports up to 1MB Kickstart ROM images)
Very efficient 3-1-1-1 burst design
Low power requirements- no cooling fan required
Compact design- user slots into trapdoor underneath Amiga 1200
Efficient performance: approximately 12 MIPs (Millions Of Instructions Per Second)
Optional Clock Kit available
[#17] Re: Różnice między 68EC030 a 68030.

@KJB, post #8

MMU przydaje się też w przypadku Indivision ECS i trybu 8bit, jeśli ktoś korzysta. Poza tym, niektóre porty Dooma korzystają z MMU.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem