kategoria: A1200
[#1] LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV
Witam,

zakupilem monitor LG Flatron M2094D Digital TV monitor specjnie do podlaczenia z moja A1200/030-40mhz (ACA1232) za bagatela 250 zł.
monitor z funkcja TV podlaczylem z poczatku kabelkiem SCART/EURO złacze.
O dziwo udalo sie osiągnac rodzielczosc 640-512 pix hi-rez PAL w 64 kolorach ( a nawet 256 ale szkoda mi bylo chip ramu) o stabilnym i calkiem ostrym obrazie telewizyjnym.
Dodatkowo zrobilem próbe i podlaczylem Amige kablem VGA z przelotka d-sub do gniazda VGA anlogowego mojego LG,
obraz poczatkowo mocno rozjechany byl pionowo , wgralem do DEV sterowniki VGAonly , multiscan oraz productivity cos tam..
Pojawil sie obraz który po wycentorowaniu jest wrecz idelany, jednak tak jak przypuszczalem w grach nie sytemowych pod AGA/OSC jest czarny ekran.

I teraz pytanie czy warto zainwestować jednak w scandoubler MK II AGA od Jensa czy tez moze jest jakies inne rozwiaznie dla mnie aby nie przepinac kabla raz SCART raz VGA
Oba rozwiaznia maja swoje zalety.
Ponizej obrazki z podlaczenia SCART
link

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 14:05:31 przez fibi

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 14:06:39 przez fibi
[#2] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@fibi, post #1

Nie opłaca się, jak ktoś przy zakupie monitora zapomina o Amidze to potem musi ratować sytuację zewnętrznymi modulatorami lub drogimi ScanDoublerami. Jak ktoś pamięta to porównywalny efekt uzyska kupując panel z wbudowanym tunerem TV.


Pozdrawiam
[#3] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@RadoslawF, post #2

obawiam sie ze tuner TV to jednak nie ostrość/jakość scandoublera..
[#4] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@fibi, post #3

Zewnętrzny owszem, wbudowany w większości oglądanych przypadków ta sama.
Ale może powiesz na jakim dokładnie zauważyłeś różnicę miedzy tunerem a gniazdem DSub ? Ja swoje doświadczenia opieram w pierwszej kolejności na LG Flatron M1921TA.


Pozdrawiam
[#5] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@RadoslawF, post #4

ogladales moj link ?
[#6] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@fibi, post #5

Widziałem, komentować nie chciałem z uprzejmości. Porównaj dwa normalne tryby a nie normalny z laced. Inna sprawa że na moim monitorze krytykowane przez niektórych algorytmy poprawiania obrazu niwelują migotanie trybu laced. Fakt ze z sekundowym opóźnieniem ale do fotki jak znalazł.


Pozdrawiam
[#7] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@RadoslawF, post #6

Jakość na monitorze LG z tunerem TV po EURO jest rewelacyjna. Zaletą takiego monitora jest też to, że można bez przeszkód podłączyć do niego na raz trzy kompy: Amigę, Maka z MorphOS i PC.
[#8] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@RadoslawF, post #6

w 2 normalnych trybach PAL nie moge ustawic rodzielczosci 640-512
udalo mi sie uzykac jedynie 640-256 pix, pozatym tak jak mam w trybie laced nie ma zadnego drgania, obraz jest stabilny i naprawde nie widze roznicy w jakosci pomiedzy innymi trybami PAL o mniejszych rodzielczosciach.
Poprawe jakosci zauwazylem jedynie poprzez przelote d-sub w trybach VGAonly lub multiscan productivity.
[#9] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@fibi, post #8

To że Amiga nie ma rozdzielczości z kwadratowym pikselem nie jest winą telewizora.

Skąd ta mora na fotce z rozdzielczością laced ?

Ale nic straconego, przy takim sprzęcie robisz sobie rozgałęziacz RGB i podpinasz równocześnie do DSub i Euro. A jak ci obraz niknie to tylko pilotem przełączasz sygnał. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie ale najtańsze.
Część gier możesz przestawić na wyświetlanie w Productivity lub DblPal a część wypromować.


Pozdrawiam
[#10] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@RadoslawF, post #9

mora - tak mi wyszlo w aparacie ( chyba nie odpowiedni tryb cyfrówki , zle mi zdj. wychodza w pomieszczeniach) poprzez SCART jest delikatnie nie ostro w stosunku do d-sub i tradycyjne TV przebicia.
CZy taki roagaleziacz da sie kupic , lub widziales moze schemat ?
Przyznam ze jestem "lewy" z elektorniki i nie wiele potrafie wykoncypowac sam...
[#11] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@fibi, post #10

Kupić raczej nie, zamówić u jakiegoś lokalnego elektronika lub mistrza lutownicy jak najbardziej.
Schemat ? najlepiej schemat kabli RGB-Euro i RGB-VGA i wytłumaczyć fachowcowi co chcemy uzyskać. Pytanie tylko czy będzie ci się chciało przełączać ręcznie przy każdej zmianie rozdzielczości ? Podłącz na początek RGB-VGA i chinch-chinch (jakość będzie wyraźnie słabsza ale do gier to raczej zaleta niż wada) i pobaw się takim rozwiązaniem, po jakimś czasie podejmiesz decyzję czy możesz sam przełączać czy jednak SD lub jakiś automagiczny przełącznik.


Pozdrawiam
[#12] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@RadoslawF, post #9

Przepraszam że "kradnę" temat, ale zaciekawiło mnie:
robisz sobie rozgałęziacz RGB i podpinasz równocześnie do DSub i Euro

Zastanawiałem się czy coś takiego jest bezpieczne. A czy gdybym podpiął moje wszystkie Ami
pod jeden monitor/telewizor, kabelkiem własnej roboty, czymś mniej więcej takim:

ami ------|
ami ------|
ami ------|------> monitor/telewizor
ami ------|
ami ------|

Oczywiście przy założeniu, że tylko jedna Amiga jest włączona na raz. Czy było by to bezpieczne
dla tych nie włączonych Amig? Zastanawiałem się czy Amiga "pobiera" jakiś sygnał/y z kabla rgb
podczas wyświetlania czy to jest ruch jednostronny? Pytam bo myślałem żeby wlutować jakieś diody,
tak żeby nie dochodził żaden przypadkowy prąd.
[#13] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@chicago, post #7

Czy na takim TV A1200 będzie działać ?
Pytam bo ten LG nie posiada tunera TV MPEG 4 ale posiada złącza scart.
[#14] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@Art, post #13

Z Amigą jak najbardziej, posiada tuner TV, stary czyli nie odbierzesz "telewizji cyfrowej" co oznacza że powinien być sporo tańszy. Prywatnie odradzam kupno, rozdzielczość jest mała (1366x768) i ma niewłaściwe dla Amigi proporcje ekranu.


Pozdrawiam
[#15] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@Radek_Cz, post #12

Odradzam, jak nie chcesz przepinać kabla zrób sobie coś na kształt przełącznika komputerów (KVM), na allegro są takie do podpinania kilku PC do jednego monitora.


Pozdrawiam
[#16] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@RadoslawF, post #15

Coś na kształt? Co konkretnie masz na myśli? Info, linki, schematy mile widziane.

A gdybym przerobił automatyczny przełącznik scart, chodzi mi o podpięcie tego do gniazda vga i/albo rgb monitora phillips cm8833-II, zamiast do scart.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 22:06:36 przez Radek_Cz
[#17] Re: LG Flatron M2094D - monitor z funkcja TV

@Radek_Cz, post #16

Coś takiego http://allegro.pl/przelacznik-kvm-do-2-komputerow-edimax-ek-ps2c-i3857294379.html lub mechaniczny - http://allegro.pl/przelacznik-reczny-kvm-4pc-1-monitor-i-klaw-ps-2-i3889487782.html. Schematami nie dysponuje ale pewnie lokalni elektronicy będą w stanie pomóc.


Pozdrawiam
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem