kategorie: Sklepy, Sprzęt
[#1] Monitor Commodore 1942
Potrzebuję na szybko opinii o tym monitorze. Pojawił sie na Amibay, z przesyłką do Polski wychodzi 350zł. Warto go kupić? Przydałby się do Ami 500, no i myślałem też o użyciu z A3000 i kartą graficzną CV64 lub Voodoo. A może lepiej poszukać jakiegoś LCD-ka który obsłuży tryby PAL przez VGA?
[#2] Re: Monitor Commodore 1942

@glichtanski, post #1

Na bboah jest opis - to dual sync 13". Cena trochę wysoka. Jeśli chcesz tego używać i do A500 i do A3000 z Cv64/Voodoo to szukaj M1438/M1438S - pełny multisync, ja używam do A3000 z CV64, wyjście VGA z A3000 na wejście CV64, z CV64 przez przejściówkę VGA->DB23 do M1438S, Scandoubler wyłączony, rozdzielczość w WB ustawiona na 800x600 True Color. W A3000jest jeszcze ten problem że Amber ma pewną wadę i tryby HAM nie są wyswietlane poprawnie przez VGA (rozjechany obraz) - na Microvitku jest idealnie.
[#3] Re: Monitor Commodore 1942

@Jenot, post #2

Dzięki za info. Cena wysoka bo wysyłka to 30 funtów a monitor 40.

PS. Dziwne, na stronie głównej widzę że są 3 posty a są tylko 2
No teraz z moim są 3, ale jak nie napisałem tego posta to wyświetlały sie w nawiasie 3, a były tylko 2.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 08:23:54 przez glichtanski
[#4] Re: Monitor Commodore 1942

@glichtanski, post #3

Bo coś stało się z forum - jeden klik i pojawiły się dwa moje posty. Widocznie uprzejmy admin usunął dubla a licznik policzył. :)

Tak czy owak to trochę za drogo jak na 1942. Jeśli nie miałbym M1438S to postawiłbymdwa monitory: 1084S (albo Philipsa) przez RGB i LCD 15" do CV64. Pewnie wyszłoby taniej.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 08:42:03 przez Jenot
[#5] Re: Monitor Commodore 1942

@glichtanski, post #1

Mam i jestem zadowolony. Zalety: obraz w trybie PAL tak samo ładny, jak na 1084S, podobnie dźwięk. Pod tymi względami przewyższa, moim zdaniem, Microviteca (A1438S). Do tego wyświetla ładny obraz VGA, choć raczej na więcej, niż ~640x480 (+overscan) nie ma co liczyć. Pod tym względem Microvitec daje większe możliwości. Niepełny multisync za bardzo nie przeszkadza, bo chyba nie zamierzasz używać 4-kolorowych trybów Super72 na chipsecie ECS?

Ogólnie polecam, choć nie rozumiem, po co Ci taki monitor do A3000? Z tym modelem jakiś dobry CRT SVGA 15" najlepiej by się sprawdził (flicker-fixer).

Acha - nie ma wejścia CVBS a wtyczka sygnałowa to typowe 15-pin VGA. Czyli np. do A500 potrzeba przejściówki, bo kabel sygnałowy jest "na stałe".
[#6] Re: Monitor Commodore 1942

@glichtanski, post #1

Mam ten monitor podłączony do A1200, jestem bardzo zadowolony. Niemniej pod kartę graficzną można kupić dużo lepszy... Monitor bardzo dobry do "retrokomputingu" - Workbench masz ostry w Multiscan 640x480, gry w PAL działają. Minus to konieczność posiadania przejściówki na VGA albo przeróbki kabla na DB23.
350 zł za ten monitor to spora przesada, do 100 zł można moim zdaniem dać (ja dałem chyba 50, ale parę lat temu).

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:54:36 przez madman15
[#7] Re: Monitor Commodore 1942

@Daclaw, post #5

Ogólnie polecam, choć nie rozumiem, po co Ci taki monitor do A3000? Z tym modelem jakiś dobry CRT SVGA 15" najlepiej by się sprawdził (flicker-fixer).


Nie do końca - Amber źle obsługuje tryby SuperHiRes (dwa różnokolorowe rozjechane obrazy) w związku z czym nie da się obejrzeć normalnie niektórych dem. Tak naprawdę przy karcie graficznej najlepiej jest mieć dwa monitory - jeden podłączony do karty graficznej i drugi podłączony do DB23.
[#8] Re: Monitor Commodore 1942

@glichtanski, post #3

Temat dla mnie jest już zakończony, odpuściłem sobie zakup - ze względu na cenę.
[#9] Re: Monitor Commodore 1942

@glichtanski, post #8

Mam i używam - od A500 do A3000 (teraz, gdy siedzi w niej mediator to już nie). Nie narzekam, ładnie świeci :)
A czy cena wysoka? Moim zdaniem nie, bo już widziałem dużo droższe sztuki. A do A3000 to praktycznie jak znalazł, prawie oryginał ;)
[#10] Re: Monitor Commodore 1942

@Jenot, post #7

Eee... które dema korzystają z SuperHires i to w jego 4-kolorowej, ECSowej wersji?
[#11] Re: Monitor Commodore 1942

@Daclaw, post #10

Sorry, moja pomyłka - Amber źle radzi sobie ze wszystkimi trybami interlaced. Oczywiście Superhires w demach jest superrzadko ;) ale tryby interlaced mniejszej rozdzielczości pojawiają się już całkiem często.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem