kategorie: A1200, Karty CF
[#1] Dwie 1200 i pcmcia
Witam,

Mam dwie przyjaciółki (jedna z 4MB ram, druga goła i wesoła), i dwie karty CF (SanDisk 256MB, Transcend 2GB Industral). Podłączając karty do pcmcia są wykrywane zakażdym razem w programie PrepCard, natomiast pod systemem to już jest Meksyk. Karta 2Gb jest kompletnie nie wykrywana jak na jednym, jak i na drugim sprzęcie, natomiast 256MB....
Pod Amigą z 4Mb karta 256Mb pojawia się czasami, po kilkunastu razach wpychania ją w pcmcia, zawsze jako nie sformatowana. Na tym sprzęcie nie daje się sformatować,natomiast na golasie każdorazowe wepchanie jest odnotowane przez system a sformatować da się jedynie przy pomocy opcji "szybko". A teraz pytanie, czy sytuacja ta spowodowana jest tylko i wyłącznie przez karte, czy mam coś ze złączem pcmcia w Amidze z 4MB (Elbox 1200/4) ?

Z góry dziekuję za przeczytanie i ewentualne podpowiedzi.
[#2] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #1

Testowałeś karty na PC?
[#3] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@11111olo, post #2

Tak, smigają jak ta lala ;) Jako dyski też dobrze funkcjonują.
[#4] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #1

Nie wszystkie karty CF są widziane przez Amigi, zarówno pod IDE jak i PCMCIA.
Jesteś pewny ze masz zainstalowane odpowiednie oprogramowanie do obsługi kart CF w PCMCIA ? bo jak czytam że je tam formatujesz to mam poważne wątpliwości.
Na wszelki wypadek przeczytaj to.


Pozdrawiam
[#5] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@RadoslawF, post #4

Tak mam zainstalowane CFD i FAT 95, a formarować mogę tyko opcją "szybko" i to na gołym sprzęcie, a po sformatowaniu sprzęt z 4MB nie widzi karty jako sformatowanej ,ja wogóle ma chęć zobaczyć :)
[#6] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #5

A formatujesz w jakim filesystemie ? Bo generalne to karta powinna być sformatowana pod pecetem na FAT32 jeśli dobrze pamiętam.


Pozdrawiam
[#7] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@RadoslawF, post #6

Najlepiej na FAT16
[#8] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #1

Może wyślę Ci obraz ADF na którym są stery do CF PCMCIA. Odpalasz amigę z dyskietki i musi zadziałać. Służy mi ta dyskietka do testowania amig.
[#9] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@sebbb, post #7

Ten który właśnie wygrzebałem z przelotki CF-PCMCIA jest w FAT32 a przynajmniej tak twierdzi WXP. Ma ktoś pod ręką nowa kartę żeby sprawdzić w czym/jak jest sformatowana ?


Pozdrawiam
[#10] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@sebbb, post #7

teraz jest sformatowana pod Amiga i na jednej dziala a na drugiej jak juz pisalem jak wogole zobaczy to jest nie sformatoana

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 16:38:11 przez Bass25
[#11] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #10

Mniej jest ważne pod czym a bardziej ważne w jakim filesystemie. Amiga też potrafi formatować w FAT, jak ma dodatkowe oprogramowanie. Niewykluczone że sam namieszałeś zmieniając format karty. Włóż ją do jakiegoś PC i sformatuj. Tylko czytaj co klikasz, masz ją sformatować w FAT32, możesz w FAT16 odradzał bym NTFS.


Pozdrawiam
[#12] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@11111olo, post #8

He, czemu nie zawsze mozna sprobowac, CF kupilem by juz adf-ami sie nie bawic.
[#13] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #5

a po co formatujesz ?
jesli twoje sterowniki i mountlista nie widzi kart CF to znaczy ze masz cos zle ustawione.
uzyj MountDos ,fat95 i compactflash.device do montowania CF.
MountDosem mozesz podgladnac partycje w MBR. ( opcja LIST)
Jesli nic nie ma w mbr , amiga nie podmontuje partycji/dysku
[#14] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@RadoslawF, post #11

Karte formatowalem na FAT i na FAT32, sadze ze problem lezy w karcie bo przy normalnym formatowaniu na jednej i na drugiej amidze nie chce ruszyc, a na amidze z 4MB czasami pokazuje bzdury co do wielkosci np ze ma 2GB
[#15] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #10

Może PCMCIA jest walnięta mam 7 Amig i każda działa z CF/PCMCIA
[#16] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@sebbb, post #15

Wlasnie tego bym sie chcial dowiedziec


Wlasnie sformatowalem karte, na amidze z 4MB ale pokazuje mi ze mam juz zajente 33%


Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 17:08:20 przez Bass25
[#17] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #16

Da się zmieniać partycje na tej karcie pod HDTOOLS INST lub HDTOOLBOX?
[#18] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@11111olo, post #17

Po restarcie karty nie widac, a hdtool sie burzy ze ma brak dostepu
[#19] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #18

uzyj amigowej wersji fdisk (aminet)
[#20] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Norbert, post #19

Przecież na PCMCIA można kartę sformatować na FFS itp.
[#21] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@11111olo, post #20

Na inne filesystemy tez mozna.
Autor wątka chce uzywać fat.
[#22] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #18

Przestaw go z scsi.device na pcmcia.device i będzie miał dostęp. Tyle że to załatwiane problemu od dupy strony. Windows tak przerobionej karty nie zobaczy, chyba że pod emulatorem. Nie zabotujesz też Amigi z takiej karty nawet jak zrobisz "Amigowe" partycje w FFS.

Możesz mieć nierozpoznawalne przez Amigę CF, możesz mieć nie do końca sprawne PCMCIA i możesz mieć niepoprawnie zainstalowane pakiety odpowiedzialne za rozpoznanie karty CF.
Moja rada:
Sformatuj kartę pod PC na odpowiedni filesystem.
Jak nie pomoże odpal kompa z oferowanej przez kogoś dyskietki z zainstalowaną obsługą CF na PCMCIA.
Jak dalej nie pomoże szukaj innych kart CF.

Ale skoro PrepCard ją widział to stawiam na niewłaściwe zainstalowany Fat95.

Sprawdzaj i pisz co wyszło.


Pozdrawiam
[#23] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Norbert, post #21

Wiem że chodzi o FAT/FAT32 ale w ten sposób idzie sprawdzić czy karta poprawnie współpracuje.

Możesz spróbować załadować najnowszy sterownik który jest na aminecie.
[#24] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Norbert, post #19

jak go uzyc, uruchmiam fdisk i mam okno komunikacyjne a w nim

Usage: fdisk [-l] [-b SSZ] [-u] device
E.g.: fdisk scsi.device/0 (for the first disk)
or: fdisk scsi.device/2 (for the third SCSI disk)
...

ponizej kursor, ale co bym nie wpisywal i potwierdzal, nic sie nie zmienia
[#25] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #24

Podlaczylem jeszcze SanDisk 4GB, ktory pracuje mi jako dysk, obiawy takie same jak w przypadku 256MB, przy probie formatowania wyskakuje "blad odczytu 21 w bloku 32 i 33... itd."czyli wychodzi nato ze zlacze pcmci jest walniete, jaki uklad odpowiyyda za jego kontrole,co moge zrobic?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 21:06:15 przez Bass25

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 21:08:01 przez Bass25
[#26] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #24

fdisk compactflash.device/0
[#27] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #1

sprawdz styki i piny w pcmcia, to co opisujesz w watku brzmi jak kiepski kontakt.
[#28] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@Bass25, post #1

A nie zastanawiało Was nigdy, że podobny problem jest przy wsadzeniu 2 kart CF pod IDE? Bez znaczenia jak jest poustawiane Master/ Slave, Ami nie chce pracować z dwiema kartami CF. Oglądam teraz schemat od A600 (bo taki sam przypadek) i próbuję znaleźć zależności. Na pewno PCMCIA jest przepuszczona przez bufory 74LS245, a za nimi leci praktycznie równolegle z gniazdem IDE.

Wywal CF pracujący jako HDD, odpal wszystko z dyskietek i zobacz czy nadal masz problemy z CF pod PCMCIA.
[#29] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@ExciterELB, post #28

Ale wymyśliłeś. Czytałeś te posty?
[#30] Re: Dwie 1200 i pcmcia

@sebbb, post #29

Ano wymyśliłem. I powiem Ci więcej. Powyciągam TTL'e 74LS245 i zamienię na CMOS'y 74HC245. Też się męczyłem z kartami CF pod PCMCIA i raz mi widział, później nie, a wpychałem tam 256MB i 64MB. Może to będzie odpowiedź na problemy z CF.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem