kategoria: A1200
[#1] ACA 1220 020/16MHZ
Czy ma ktoś jakieś praktyczne doświadczenia z tą kartą w porównaniu z kartami Elbox / Elsat ?
Czy jest jakaś konkretna zauważalna róznica poza ilością ramu ?
[#2] Re: ACA 1220 020/16MHZ

@Art, post #1

Ja się przymierzam do kupna wersji ACA 1232 EC030/40MHz lub 25. Jeszcze nie zdecydowałem. W każdym razie mam obecnie Blizzarda 1220/4 procesor w nim zawarty jest taki sam jak w A1200, z tą różnicą że jest taktowany 25 MHz, a system to widzi na ponad 30 MHz. I różnicę czuć w porównaniu do gołej A1200 oraz nawet z samym fastem. Jednak te 4 MB FAST jest troszkę za mało czasami. A wersja z 16 MHz. Ja to bym właśnie bardziej traktował jak rozszerzenie pamięci bardziej, tylko z jej dużą ilością.

A tak sobie myślę, że nawet Amiga os 3.5 będę mógł sobie spokojnie zainstalować. Bo 3.9 nie ma sensu.

Wydajność ACA powinien jeszcze poprawić szybki kontroler pamięci i szybka pamięć znajdująca się na karcie. Jednak wiadomo, że sama pamięć to za mało. Gdyby tak producent karty zrobił takie coś dla 68040 lub 68060, to dopiero była by rakieta.

A jak się chcesz decydować na 68020 to już weź ACA 1220 020/25 MHz lub EC030/25 MHz, bo różnica te 125 zł jest na tyle mała, że nie opłaca się tego oszczędzać w tym wypadku. A w wydajności będzie zauważalna różnica.


Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 09:30:30 przez gilban
[#3] Re: ACA 1220 020/16MHZ

@Art, post #1

Tą właśnie kartę kupiłem u ITU. Przy standardowej prędkości sysinfo pokazuje prędkość 2.7* szybciej niż "goła" A1200. Po podkręceniu (wiem, wiem, gwarancja poszła się pi...) do ponad 29MHz prędkość wg sysinfo jest równa A3000 68030/25. Podkręca się dolutowując kawałek zworki. Procek jest zimny, system stabilny, zero problemów (poza opisanym poniżej ale on nie zależy od zegara).
Jedyny problem jaki zauważyłem to niedziałanie karty WiFi na PCMCIA. To znaczy - czasem działa, czasem zwiesza mysz (po wyjęciu karty kursor ożywa), stos zwykle nie chce dodać interfejsu. Nie wiem, może trzeba zrobić timing fix na płycie ale to chyba dotyczy 1230/1232 a nie 1220.
Ale, jakby nie patrzeć, przyrost prędkości (nawet przy 16MHz) w stosunku do ELSATu 1208/8MB zauważalna gołym okiem.
[#4] Re: ACA 1220 020/16MHZ

@Jenot, post #3

Ja mam wersję ACA1232 z pełnym 030 z MMU, mogę sobie robić Snooping w WHDLoad, i inne takie ;)
Mówisz, że po "kręceniu" karty Jensa się nie sypią? Może trzebaby było kiedyś stestować... Chociaż jak karta chodziła w Amidze przez 24h, z czego 14+h była "aktywna", to po wyłączeniu jednak procesorek jest cieplutki. Chociaż nie zwiesił mi się nigdy, więc w sumie "na początek" można tę kartę polecić. Teraz czekamy na ACA1240 lub ACA1260 :P

Ale właśnie - niby karty "100% WHDLoad-compatible", a jak puszczam np. "Desert Dreams", to nie wczytuje mi drugiej dyskietki (a plik istnieje), a "Rink a Dink: Redux", zawiesza się po parcie z zoomrotatorem przy włączonej opcji "Snoop" (bez niej zawieszało się przed plasmą). Ogólnie gry chodzą lepiej niż dema, chyba że to wina tego, że mam zbyt nowe WHDLoad 17.2, wtedy będę musiał zrealizować mój pomysł z wybieraniem wersji, który już chodzi mi po głowie od chwili.
[#5] Re: ACA 1220 020/16MHZ

@Skrzyp, post #4

Powoli rozgryzam, dlaczego sieć nie działa i widzę, że chyba dopadł mnie częsty problem dotyczący kart Apollo i ACA czyli timing issue. Sieć działa z wyjętym turbiaczem, po włożeniu (nawet bez odpalania acatune) kicha. Trzeba będzie zrobić full timing fix i zobaczymy.
[#6] Re: ACA 1220 020/16MHZ

@Jenot, post #5

Hijacknę wątek na chwilę - jakie masz CPU na swojej ACA1220? Myślisz, że przy mojej A1232 z 030/25Mhz (plastikowy) ruszyłoby na 33? Miałem 030/25 w porcelanowej obudowie i na 50 nie chciał działać. Wątpie też, żeby działał stabilnie na 33. Trzydziestki się marnie podkręcają chyba... ale ja tam nie wiem.
[#7] Re: ACA 1220 020/16MHZ

@_arti, post #6

Mam 68020RP16. Podkręcone na 28 (sysinfo pokazuje 29.3)
[#8] Re: ACA 1220 020/16MHZ

@_arti, post #6

Czy pójdzie tego nie wiedzą najstarsi górale.

Spróbuj to się dowiesz.

Z 16MHz na 28 to nieźle jeśli chodzi o cenę, bo ta karta w standardowej wersji (bez podkręcania) nie oferuje wodotrysków poza przesadnie dużą ilością ramu.
[#9] Re: ACA 1220 020/16MHZ

@11111olo, post #8

Właśnie ten ram jest ciekawa sprawa. Na moim Blizzardzie z 32mb gra Beneath a Steel Sky zeżarła Ram do zera i wciąż było mało. Inne gierki typu "Flight of the amazon Queen" też nie gardzą pamięcią. Wiadomo że do oglądania dem i instalowania wypasionych systemów taka karta się nie nadaje. Do taniego grania w Whdload jak najbardziej. O to mi właśnie chodziło 128mb Ram za 370zł vs Elbox czy Elsat 4/8 Mb za 250zł.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem