kategoria: Programy
[#1] Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie
Ostatnio zastanawiałem się, co takiego Amiga zostawiła światu poza swoją historią i wydaje mi się, że całkiem sporo oprogramowania. Co prawda Deluxe Painta ani Scali od dawna nikt już komercyjnie nie używa, ale za to w mojej ulubionej dziedzinie czyli ray-tracingu Amiga pozostawiła po sobie całkiem godną spuściznę. Tak na szybko przychodzą mi do głowy trzy programy:

1. LightWave 3D, obecnie w wersji 11.6, nadal aktywnie rozwijany i powszechnie używany.

2. Maxon Cinema 4D, jak wyżej, obecnie w wersji 15, jeden z najpopularniejszych programów do tego celu na świecie, stał się niemal standardem w "małym" 3D.

3. POV-Ray - ray-tracer open source, z całkiem sporą bazą fanów, powstał na Amidze jako DKBTrace w 1986 roku. Nadal aktywnie rozwijany, obecnie w wersji 3.7.0.

Przychodzi wam coś jeszcze do głowy? Generalnie warto się zastanowić - co takiego Amiga po sobie pozostawiła co wciąż liczy się na rynku?
[#2] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@jubi, post #1

Scala, Real(soft), Directory Opus... więcej nie pamiętam.
[#3] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@waldiamiga, post #2

O tak, Directory Opus, ostatnio wyszła wersja 11 pod Windows OK
[#4] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@gorzyga, post #3

Powinni mi za to płacić, ale przy każdej wzmiance jestem w stanie dodawać komentarz: Directory Opus produkt dla windowsa genialny :)
[#5] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@jubi, post #1

DigiBooster. Ale ja i tak nie zamienię kultowego Protrackera 2.3d i poczciwego OctaMeda 4.00 na nic innego.
[#6] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@pawelini, post #4

TotalCMD. Na wzór FileMastera. Ponadto istnieje do niego sporo wtyczek obsługujących amigowe formaty. Lha, DMS, ADF i setka innych. Używam od wersji 1.0 czyli ponad dekadę. Bez tego menedżera grzyb byłby tylko grzybem.
[#7] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@groovebox, post #6

No zobacz a cały świat jest przekonany że to na wzór DOSowego NortonCommandera


Pozdrawiam
[#8] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@jubi, post #1

Microsftowy .cab to rozwinięcie amigowego archiwizera LZX.
[#9] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@RadoslawF, post #7

Hahaha... Dokładnie. Celna uwaga. OK

p.s.
Można tego nie wiedzieć?! Jak widać można.

Photogenics jest jeszcze rozwijany na PC.
[#10] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@jubi, post #1

Ja używam Scali, nówka sztuka, kupiona dwa lata temu. W dwóch różnych firmach, do tworzenia dwóch różnych rodzajów prezentacji.
Doskonały soft.
http://scala.com/

Serdeczności
Des
[#11] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@Deftronic/..., post #9

Photogenics już nie jest rozwijany, chyba, że o czymś nie wiem. Także Caligari już nie jest czy MainActor. Został jeszcze Aladdin4D.

Z ciekawszych rzeczy jest TVPaint Animation, Animation: Master oraz Magix Samplitude.
[#12] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@groovebox, post #6

Wszystko bylo wczesniej na Amidze, bo przeciez Amiga rulez, a PC SUXX!!11jeden itd. joker
[#13] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@pawelini, post #4

Ja właśnie zrobiłem sobie upgrade z Directory Opus 10 na Directory Opus 11 - nie wyobrażam sobie używanie peceta bez tego programu OK
[#14] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@Des, post #10

Scala rozwinęła się równie mocno, jak LW i Cinema. A może i bardziej, bo to teraz taki kombajn, że głowę urywa

Serdeczności
Des
[#15] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@F7sus4, post #12

Typowo żenująca odpowiedź dla tego forum.. jednak tcmd bliżej do fm niż nc bo jedyne co ich łączy to dolna belka z narzedziami i funkcja "tree"...
[#16] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@cholok, post #11

Magix Samplitude


Świetny program muzyczny. Polecam.
[#17] Re: Programy, które powstały na Amidze i wciąż są obecne w mainstreamie

@groovebox, post #15

fm z tcmd za to nic nie laczy :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem