kategoria: A600
[#1] Wirus Butonic
Witam mam pytanie lub proszę o naprowadzenie jak było już przerabiane uruchomiłem na A600 dyskietke na której okazało się że był wirus BUTONIC. Virus Exp2 go wykrył ale nie może usunąć bo dyskietka jest zabezpieczona przed zapisem. Potem padły kolejne dyskietki a komp robawił mnie do łez bo zaczął wypisywać jakieś bluźnierstwa na C64 atari ST i inne ze mu smaru brakuje do procka itd. Przestała mi działać gra north and south (czy ona jest niedosowa???) pisze włóż dysk z plikami DOS wcześniej czytał ja bez problemu.
Pytanie co mam zrobić z kompem bo mam wrażenie że przy każdym restarcie wirus się aktywuje więc się gdzieś zapisał czyli jak go usunąć oraz czy dyskietki są do uratowania. Padła tez dyskietka z WB 2,1 A600 chodziła do tej pory bez problemu dyskietki czytała super. Pomóżta chłopaki bo to mój comback do przeszłości z ta Amigą i z młodymi nie możemy pograć. Dzięki tata Wojtek (37L)
[#2] Re: Wirus Butonic

@waspin, post #1

dyskietki sa do odratowania.
Pamietaj ze kazda odbezpieczona dyskietka zaifekuje sie wirusem.

http://www.teyko.com/View.aspx?id=297&name=Butonic+Jeff+v1.31
[#3] Re: Wirus Butonic

@waspin, post #1

North&south jest niedosowa i musisz sobie ją nagrać jeszcze raz, a wirusa musisz usunąć np VirusZ albo innym ale musisz odbezpieczyć dysk aby to zrobić.
[#4] Re: Wirus Butonic

@sanjyuubi, post #3

OK a czy muszę go jakośc usunąć z startup-sequence czy z jakiegoś miejsca w komputerze
[#5] Re: Wirus Butonic

@waspin, post #4

Wirusy przyklejają się do plików, albo zagnieżdżają w bootblocku, nie da się ich po prostu wyrzucić, musisz je usunąć antywirusem.
[#6] Re: Wirus Butonic

@sanjyuubi, post #5

OK bardzo dziekuje za informacje

pozdrawiam
Wawik
[#7] Re: Wirus Butonic

@sanjyuubi, post #5

Nie do końca tak. Usunięcie zainfekowanego pliku, najlepiej na niezainfekowanym systemie, rozwiązuje problem. W przypadku bootblocku, jeżeli jest on systemowy, to wystarczy odpalić komputer z niezainfekowanej dyskietki i zainstalować nowy bootblock komendą Install.
Jako antywirusa polecam bardzo dobry VirusZ http://aminet.net/package/util/virus/VirusZ
[#8] Re: Wirus Butonic

@wali7, post #7

Autor problemu juz prawie wszystko wie, tylko jak teraz pozbedzie sie tego wirusa?
Najlepiej gdyby znalazl amigowca w okolicy? Gdzie mieszkasz waspin ?

Mogłbym podeslac na maila adfa z antywirusem, ale nie wiem czy Wojtek poradzi sobie z nagraniem na Amige.


ps.
moglbym na maila dostac dyskietke zainfekowana tym wirusem?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 16:42:51 przez Norbert
[#9] Re: Wirus Butonic

@Norbert, post #8

Hej dzięki za zainteresowanie

mieszkam w Poznaniu i do nagrywania ADF na dyskietki jeszcze nie doszedłem zatem chętnie spotkam się z kimś z moje okolicy lub mogę wysłać pusty dysk i kase na odsyłkę by otrzymać potrzebne programy z drobna instrukcja co i jak. Posiadam Virus Expert 2 jeżeli to cos da.
W ogóle to dałem ciała bo chciałem zabezpieczyć dyski przed zapisem i żle przeczytałem kiedy sa zablokowane a kiedy odblokowane w związku z czym omyłkowo odblokowałem i poszło jak dżuma
Jeżeli chodzi o zainfekowaną dyskietkę to nie ma problemu mogę wysłać tylko potrzebuje adres jest to dystkietke z gra która przestała działać po zainfekowaniu. Z innej udało mi się wirusa usunąć ale gra i tak nie działa. Przy włączaniu kompa i starcie antywirusa program ostrzega że może nadal być być wirus ponieważ po załadowaniu VE 2 pojawia się inforamcja że może być wirus lub wadliwe działanie VE 2 :

Program proponuje całkowiecie wyczyscic pamięć (RESET) bowiem informuje ze zawartośc wektorów dla amigi 1,2 1,3 powinna być zero
coolcapture 00000
coldcapture 00000
kicktagPTR0002528A
Po wyczyszczeniu i restarcie VE2 staruje bez ostrzeżenia ale po pewnym czasie znowu ostrzega zatem wirus gdzieś siedzi

W ogóle bardzo chętnie zwróciłbym się z prośba o nagranie paru gierek na dyskietki by odbudować straty bo w wholad to daleka droga gdyż musze rozbudowac A600 a adf jeszcze nie opanowałem za moich czasów tego nie było. Gdyby ktoś był chętny będę wdzięczny
Wojtek
[#10] Re: Wirus Butonic

@wali7, post #7

Możesz opisac jak to zrobić a ja zorganizuje sobie narzędzia sory ale co to znaczy odpalić syst z niezainf dyskietki włozyc WB do stacji właczyć Amiga i jak zainstalować nowy bootblock bo ja dinozaur jestem i nie kumam

dzięki
WW
[#11] Re: Wirus Butonic

@waspin, post #10

Z gierkami na dyskietkach zaifekowanymi przez wirus mozesz sie juz pozegnac.
Bedziesz musial jeszcze raz je nagrac.
Programy mozna jednak czesciowo odzyskac.
Jesli nie masz mozliwosci przeniesienia danych z internetu na Amige, to "mamy" problem.
Trudno bedzie na odległość stwierdzic jakie dane/dyskietki przeżyły kontakt z wirusem.

ale co to znaczy odpalić syst z niezainf dyskietki włozyc WB do stacji właczyć Amiga i jak zainstalować nowy bootblock

musisz posiadac niezaifekowaną dyskietke z antywirusem.
wtedy uruchamiasz Amige z takiej dyskietki, odpalasz antywirus i sprawdzasz kazdą dyskietke pod kątem posiadania wirusa. Czasami jest to odzysk/skasowanie plikow lub podmiana bootblocka na poprawny

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 19:42:41 przez Norbert
[#12] Re: Wirus Butonic

@wali7, post #7

Trzeba pamiętać że wirus przeżywa reset. Można poszukać bootloadera który posiada funkcję virus-kill/cold reset. Po prostu trzeba się upewnić że w pamięci nie ma wirusa. Po starcie amigi nieposiadającej HDD ani niczego podobnego wirusa na pewno nie będzie (gdy pojawia się łapa lub animacja z dyskietką) ale pod warunkiem że Amiga była wyłączona na co najmniej jakieś 5-10 min. Taka specyfika tego komputera. Nie dotyczy A2000 która ma zawsze robiony cold-reset (ctrl-Amiga-Amiga)
[#13] Re: Wirus Butonic

@C2H5OH-bis, post #12

Bardzo dziekuje za wskazówki

w tym tygodniu będę miał polecany Virus Z III ze szczepionka od 1985. Po prostu wkładam dyskietke i włączam Amige uruchamia się VZ i do dzieła dobrze rozumiem. Amiga stała dłużej nieuzywana zatem zachowane jest 15 min o których pisałeś. Nawet nie zależy mi na użytkach odzyskam przez ponowne nagranie ważne aby pozbyć się wurusa. Czy cos jeszcze powinieniem wiedzieć
[#14] Re: Wirus Butonic

@waspin, post #13

Wirusa pozbedziesz np. poprzez sformatowanie dyskietek na pececie na 720 lub 1,44MB
Potem bedziesz musial je ponownie sformatowac na Amidze, pamietajac, aby dyskietka na ktorej bedzie XCOPY czy inny podobny program nie miala "w sobie" wirusa.

Jak zamierzasz ponownie nagrac uzytki, gry ?
[#15] Re: Wirus Butonic

@waspin, post #1

Weź mocny magnes i przemagnesuj dyskietkę. Tym sposobem zabijesz wszystkie cyberdrobnustroje. szeroki uśmiech
[#16] Re: Wirus Butonic

@Norbert, post #14

Na początku wcale nie zamierzam nagrywać tylko otrzymanym (nagranym) antywirusem sprawdze wszystkie dyskietki również z nowo nagranymi przez inna A600 grami
[#17] Re: Wirus Butonic

@Andrzej Drozd, post #15

dzięki za podpowiedz bo miałem inny pomysł mianowicie chciałem podłozyc pod tramwaj by zgineły od siły nacisku na dysk hehe javascript:void(0);
[#18] Re: Wirus Butonic

@waspin, post #16

A czy jak dyskietka ma wirusa i program Virus Z proponuje zainstalować bootblocka to traci się też grę nagraną na dyskietkę?
[#19] Re: Wirus Butonic

@guzik-zapasowy, post #18

Gry się nie traci, ale traci się możliwość jej uruchomienia.
Wszystko zależy czy gra było dosowa czy ndosowa i czy dany wirus nie psuje czegoś więcej niż tylko bootblock.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem