@10up,
post #9
Cóż, nie spotkałem się jeszcze z tym, aby ktoś miał z dyskietkami PC takie problemy. Amiga czyta i zapisuje takie dyskietki od "zawsze". :) Ale teraz nie ma amigowych czasopism, książek itd. Napiszę jak to jest u mnie.
Używam pakietu fat95 (Aminet), w katalogu L mam filesystem fat95, i messydisk.device (jest w archiwum fat95) w katalogu Devs. Urządzenie MS0: (stacja df0: będzie "widziała" PC-towe dyskietki) jest widoczne w systemie po uruchomieniu skryptu-mountlisty pod ikonką o tej samej nazwie (MS0). Aby PC-towe dyskietki były obsługiwane przez messydisk.device, a nie tak jak zazwyczaj przez mfm.device (z pakietu CrossDOS) trzeba wyedytować ten skrypt i zamienić linię "Device = mfm.device" na "Device = messydisk.device". Messydisk.device wydaje mi się lepszy, stacja dysków pracuje płynniej, bez "piłowania", nie ma także błędów zapisu-odczytu. Do formatowania PC-towych dyskietek trzeba użyć programu, który będzie umożliwiał zapis bootblocku zgodnego z filesystemem (fat95 lub CrossDOSFileSystem) np. WorseFormat. (Tutaj można się naciąć, bo niektóre programy do formatowania, sformatują dyskietkę w formacie PC, a później zapiszą na niej amigowy bootblock.)
Fat95 i messydisk.device powinien działać na każdej Amidze, w odróżnieniu od CrossDOS'a, z którym mogą być kłopoty na Amigach z Escomu, z płytą główną w wersji 2B. W tych Amigach montowano zwykłe PC-towe stacje dysków, które nie dostarczają sygnału READY (oznaczonego jako _RDY na amigowych schematach), a sygnał _CHNG (DISK CHANGE) wyprowadzają na pinie 34, a nie 2 jak normalna stacja amigowa.
W ogóle cała różnica pomiędzy stacjami amigowymi, a PC-towymi polega na tym, że stacja amigowa sygnał _CHNG wyprowadza na pinie 2, a sygnał _RDY na 34, stacja PC-towa sygnał _CHNG ma na pinie 34, a sygnału _RDY nie wyprowadza w ogóle. Ale tylko nie wyprowadza, bo wiele układów scalonych stosowanych w stacjach dysków sygnał ten wytwarza, jednak nie jest on nigdzie doprowadzony, a znalezienie go może się okazać dosyć trudne.
Płyty główne w wersji 2B (i chyba także 1B) są dostosowane do współpracy z PC-tową stacją dysków w bardzo zły, a właściwie to prymitywny sposób. Po prostu pin 2 wewnętrznego złącza stacji dysków jest zwarty z pinem 34 za pomocą kawałka kabla (od spodu płyty), w ten sposób sygnał _CHNG z pinu 34 (dla stacji PC) jest doprowadzony najpierw do pinu 2 (normalnie dla Amigi), a później do jednego z portów 8520 (U7). Sygnał _RDY nie jest doprowadzony do tego złącza w ogóle.
Dlatego nie wystarczy do takiej Amigi podłączyć amigowej stacji dysków, albo w jakiś sposób wytworzyć sygnał _RDY np. za pomocą diody na specjalnie przerobionej taśmie, trzeba jeszcze przywrócić odpowiednie dla Amigi połączenia na płycie głównej. Robi się to w prosty sposób; końcówkę kabelka, którym zwarte są piny 2 i 34 należy odlutować od pinu 2 i przylutować do pinu numer 1 od portu _zewnętrznej_ stacji dysków - ta końcówka jest wejściem sygnału _RDY do układów Amigi. Taka Amiga nie będzie już mogła pracować ze zwykłą PC-tową stacją dysków, ale różne programy, sterowniki, niedosowe gry będą na niej działać normalnie.
Na przykład mfm.device w wersji 40.9 (obecny w systemie 3.1) nie potrzebuje sygnału _RDY, ale już następne wersje tego sterownika potrzebują i pakiet CrossDOS w nowszych wersjach nie chce działać na Amigach z Escomu.
Jeszcze jeden problem to "gęste" amigowe stacje dysków. Mam stację z GIFT'u. Jest to przerobiona stacja PC-towa. Pracuje bardzo dobrze, cicho, nie ma błędów zapis-odczyt, ale ma jedną wadę; wytwarza sygnał _RDY tylko wtedy gdy pracuje z dyskietką normalną - "rzadką". Kiedy pracuje z dyskietką HD sygnał _RDY nie jest wytwarzany i mfm.device w nowszej niż 40.9 wersji nie chce działać, jednak messydisk.device działa zawsze bardzo dobrze.
Mogą być także problemy, gdy do Amigi podłączymy stację GIFT'u i jeszcze jakąś inną np. zewnętrzną. Sygnał _RDY może być doprowadzany przez cztery stacje do jednego przewodu (linii), dlatego musi być wyprowadzany przez specjalne wyjście typu "OC" (otwarty kolektor). Stacja GIFT'u wyprowadza ten sygnał z normalnego wyjścia, co powoduje że na linii _RDY powstaje tzw. konflikt z wyjściami innych stacji. Radą jest przepuszczenie tego sygnału przez diodę (zwykłą sygnałową diodę małej mocy np. 1N4148 lub podobną). Trzeba taką stację rozebrać i do kabelka idącego do 34 pinu (sygnał _RDY) dolutować diodkę, katodą do układu scalonego, anodą do wyjścia (do komputera). To jest sposób na taki "udawany" otwarty kolektor, ale pracuje to bardzo dobrze.
...życzę dużo szczęścia... :)