kategoria: CDTV
[#1] Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran
Wylicytowałem "sprawne". Przyszło (po 3 tygodniach) włączyłem do prądu i pizgło aż miło i pojawił się siwy dym z zasilacza. Po rozkręceniu okazało się, że wysadziło jeden kondensator w zasilaczu, ale jakiś mądry łeb wsadził aluminiową rurkę w miejsce bezpiecznika 5A.
Pomijając to... niby nic nie trzasnęło na MB, wyświetlacz świeci, czas odmierza, ale obrazu nie daje. Dioda POWER nie zapala się, ale to dlatego, że CIA cały czas wysyła napięcie z pina 3 (U9) do invertera sterującego diodą POWER. Na wyświetlaczu oprócz zegara świeci się "8", ta, która zwykle zapala się przy resetowaniu. Podmieniłem generalnie już wszystko oprócz AGNUS i DMAC. Napięcia do układów dochodzą. Nic się nie gotuje (metodą na palca). Skończyły się pomysły.
Ami obecnie odpalana jest na zasilaczu laboratoryjnym 5.1V i pobiera 2A. Sprawdziłem inną płytę, taki sam pobór, więc zwarcie raczej wykluczam. Usunąłem też 3 największe kondensatory, ale to też nie pomogło.

Jakieś pomysły?
[#2] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@ExciterELB, post #1

Przepraszam jesli sie myle ale nie mam jak sciagnac schematu do cdtv teraz, tam jest tylko 5V na mb? A 12V nigdzie nie ma? Choc moze tylko do napedow jest potrzebne? Dzis na nocy w pracy jak sie uda to poogladam schematy i jutro cos napisze.
[#3] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@Sosabowski, post #2

Bez 12V normalnie płyta startuje (sprawdziłem na innej).

A zapomniałem dodać, że odciąłem też JP5 (KBRESET) i to też nie pomogło.
[#4] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@ExciterELB, post #1

Moglbys napisac cos wiecej na temat tej plyty? Sa jakies inne podejrzane obszary, czy wszystko wyglada na zdrowe, a jedyne napiecia "szaleja"?

Ewentualnie, badz domoroslym Rutkowskim i "zglos sprzedawce do skarbowki", bo "kazdy pijak to zlodziej" i tak dalej...


Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 18:19:47 przez F7sus4
[#5] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@ExciterELB, post #1

Uczono mnie zawsze, że zanim podłączę sprzęt z nieznanego źródła warto sprawdzić czy pod "maską" wszystko jest w porządku. A że od pewnego czasu param się nieco techniką lampową naukę tą biorę zawsze do serca.
[#6] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@F7sus4, post #4

Gdyby były plusy i minusy przy komentarzu, to klikałbym jak porypany.

A co do zasilania, to może by przyatakować miernikiem?
[#7] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@F7sus4, post #4

Wszystko wygląda zdrowo. Powymiatałem tylko warstwę kurzu.

Napięcia są ok. Spada do 4.8V (przy podanym 5.1V), ale na drugiej płycie jest dokładnie tak samo.
[#8] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@amper, post #5

Tak robię jak ktoś uczciwie napisze, że sprzęt jest uszkodzony, ale jak w opisie jest jako sprawny, to nie zakładam złej woli sprzedającego. Oczywiście odpowiedni koment (NEGATYW) poszedł do tej transakcji.
[#9] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@ExciterELB, post #7

A sprawdziłeś wyjścia wszystkimi wyjściami video?
[#10] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@Skrzyp, post #9

Nie, tylko compositive, ale to raczej nie ten problem, bo dioda POWER nawet się nie zapala.
[#11] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@ExciterELB, post #10

A ja tak z innej strony ,czemu kupując coś skądkolwiek nie robisz przed włączeniem do prądu standardowych zabiegów mierniczo-konserwacyjnych ????

Ja kiedyś tez kupiłem za chyba 30 zł niesprawną wg opisu cdtv.

i zanim cokolwiek zrobiłem z prądem to sprzęt rozebrałem na części ,wyczyściłem potem pod lupę poszedł zasilacz i jak przeszedł pomyślnie czyszczenie oraz przegląd optyczny ,to wtedy sam zasilacz do prądu i pomiar napięć ,po pomyślnym przejściu podłączyłem tylko płytę główna i po pomyślnym przejściu podłączałem resztę.

na moje szczęście cdtv okazała się być całkowicie sprawna po za jej wyglądem.

nigdy nie idę na ryzyko że po wyjęciu z kartonu sprzęt do prądu i bum korki lub dym ze środka.

sorry ale jak można być tak bezmyślnym w takich sprawach.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 18:34:41 przez damianx
[#12] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@damianx, post #11

Robię, ale tym razem pominąłem zasilacz... i to był błąd.
[#13] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@damianx, post #11

Panowie zlokalizujmy usterkę a nie "kącik dobrych porad po fakcie"
[#14] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@Sosabowski, post #13

Tu nie ma panów tu są koledzy
[#15] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@Sosabowski, post #13

Mógłbym założyć wątek z identycznym tematem, ale skoro już jest to się podepnę.
Od 2 tygodni mam CDTV z allegro. "100% sprawne".
Mój problem polega na tym, że CDTV nie wyświetla obrazu przez wyjście RGB VIEDO. (Kabel bez problemów działa z moimi A500 A600 A1200)
Po włączeniu CDTV, telewizor dostaje jakiś sygnał do gniazda SCART i automatycznie przełącza się wyświetlając info o obrazie 576p.
Niestety nic poza czarnym tłem się nie pojawia.
Podłączyłem go więc przez kabel antenowy i... skan nic nie znalazł.
W tym miejscu leciały juz bluzgi.
Na szczęście wykopałem stary TV i tam obraz antenowy dociera. Jest ładne logo z CDkiem.
Widocznie nowy TV nie skanuje częstotliwości antenowych odpowiednich dla CDTV :(
Zdjąłem więc obudowę celem amatorskiego sprawdzenia stanu kondensatorów - nie zauważyłem wypukłych bądź wylanych.
Co mogę jeszcze zrobić, sprawdzić domowymi sposobami? Dołączam zdjęcie:

http://i59.tinypic.com/21dhm0.jpg

Który obszar odpowiada za modulator? Nie chcę bez sensu dalej brnąć w ciemno...
Bedę wdzięczny za pomoc.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:57:21 przez movin
[#16] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@movin, post #15

Modulator masz na osobnej płytce, to jest ta płytka z wyjsciem antenowym i composite.
Możesz ją wyciągnąć odkręcając dwie śrubki, możliwe ze z nim jest coś nie tak.

Możliwe też, że jest coś nie tak z kablem rgb-scart.
Zrób kabel według tego schematu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 16:07:16 przez _Skiba
[#17] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@_Skiba, post #16

Modulator wyjęty, wygląda jak nowy. Pod blachą nie jest wygrzany, przebarwiony. Śmierdzi jak stare polskie lutownice transformatorowe, czyli chyba OK bo w końcu przez niego sygnał przechodzi.
Kabel kupiłem gotowy, ale skoro działa super z A500 to tu w CDTV też powinno być tak samo...
[#18] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@movin, post #17

Witam miałem podobny objaw w mojej CDTV. Przez RGB był obraz tylko w kolorze niebieskim, na kablu antenowym przy ręcznym strojeniu znajdował jakiś sygnał ale było brak synchronizacji i obraz był czarny i latał na wszystkie strony, composite to samo co na antenie. U mnie uszkodzony był ENCODER CXA1541M. Po wymianie wszystko działa super. Dodam jeszcze że modulator musi być włożony żeby na wyjściu RGB był obraz bo przez niego przechodzi sygnał.



Nie sugeruj się kabelkami na zdjęciu bo to jest zdjęcie poglądowe które znalazłem w sieci.


Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 17:23:44 przez basto
[#19] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@basto, post #18

Przepraszam za błąd to jest "CXA1145M SONY"
[#20] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@basto, post #19

Ok. Dziękuję za konkret. piwo
A gdzie taki nowy/zamiennik chip znalazłeś?
EDIT: znalazłem!


Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 18:11:37 przez movin

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 18:15:39 przez movin
[#21] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@movin, post #15

A może problem jest bardziej błahy i po prostu Twój TV nie ma wejścia SCART RGB (tylko Composite), albo kabel nie ma podłączonego pinu 16 (blanking) we wtyczce SCART a TV wymaga tego do przełączenia się na RGB.
[#22] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@Jenot, post #21

Hmm mam jeden kabel i ten sam TV do wszystkich Amig.
Czy sygnał RGB z CDTV różni się czymś od sygnału RGB z A500, A600, A1200 ?
Bo jak już pisałem w tamtych obraz jest super, no problemo.
[#23] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@movin, post #22

A przepraszam, to że działa z innymi Amigami przeoczyłem. Sprawdź jeśli możesz jakie napięcie masz na pinie 16 złącza SCART po podłączeniu do CDTV. Powinno być od 1 do 3V.
[#24] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@Jenot, post #23

A pomiędzy którym pinem a 16stym zmierzę to napięcie? Któryś ground chyba, ale nie jestem z branży więc pytam.
[#25] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@movin, post #24

4, 17, 18 - to piny na których powinno być GND.
[#26] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@movin, post #20

Jutro napiszę Ci jak uzyskać obraz na wyjściu RGB z wyciągniętym modulatorem, ale schemat mam na kompie w pracy więc rano postaram się opisać jak to zrobić. Musisz się zaopatrzyć w 3szt. kondensatorów, ja użyłem 470uf 16V. W ten sposób dowiesz się czy uszkodzenie leży po stronie modulatora.
[#27] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@basto, post #26

Dodaję zdjęcia





Jak widać na zdjęciach lutujemy kondensatory między 4 a 6 (kolor RED), 8 a 10 (kolor GREEN), 12 a 14 (kolor BLUE), i dodatkowo trzeba jeszcze zrobić zworkę pomiędzy 16 a 18 (CSYNC), na modulatorze w tym miejscu także jest mostek. Dodam jeszcze że jest to złącze modulatora zwane VIDEO SLOT na płycie opisane CN10

Po wykonaniu takiego połączenia podłączasz kabelek RGB do TV i jeśli obraz się pojawi to trzeba się zabrać za naprawę modulatora. Przypominam jeszcze że po takiej przeróbce nie możesz mieć włożonego modulatora.


Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 06:50:17 przez basto
[#28] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@movin, post #22

To że działa z innymi amigami jeszcze o niczym nie świadczy. U mnie A600, A500 działają na TV Samsunga a CDTV nie, choć jest sprawna.
[#29] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@basto, post #27

Wielkie dzięki za profesjonalne porady, ale to za wysokie progi jak dla mnie. Jest duża szansa, że coś spieprzę i dokonam większych szkód.
Ewentualnie dam ogłoszenie na forumowej giełdzie, aby ktoś podjął się zlokalizowania i naprawy usterki.

Pozdrawiam
[#30] Re: Kolejne "sprawne" CDTV z alle... - czarny ekran

@fazior, post #28

Rozumiem. Czyli do CDTV masz inny kabelek, bądź inaczej ją podłączasz?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem