[#1] Monitor Commodore 1084
Witam,

Kilka dni temu postanowilem wygrzebac moj stary Monitor z pywnicy i podlaczyc go do mojej Amigi.
Dziaduszek byl dobrze zapakowany i wlasciwie malo uzywany przeze mnie.
Po krotkiej aklimatyzacji wläczylem go i wszystko lecialo okay, po godzinie pracy zauwazylem jednak ze cos nie tak z nim, ikony na blacie workbencher byly jakos rozmazane. Mysle sobie podkrece jaskrawos i bedzie dalej hulac, no i hulalo tylko tyle ze po 2 minutach monitor zaczol piszczec przerazliwie i zaczelo pachniec na spalenizne....... :(
Od razu wyläczylem go, ale od tej pory Monitor jest wlasciwie martwy tyle tylko ze przy ponownej prubie zaläczenia piszczy sobie rezolutnie dalej. Kuchnia to juz drugi monitor ktory w ten sam sposob sie pozegnal u mnie. głową w mur
Przeczesalem rozne wätki na wielu forach Amigowych i dochodze do wniosku ze najprawdopodoniej bedzie trafopowielacz do wymiany.
Spotkal sie ktos moze z Was z podobnym problemem? Jak myslicie ile moze kosztowac naprawa tego cuda w Polsce w jakims serwisie TV?.

Acha zimny lut mozna raczej wykluczyc, monitor od srodka wygläda tak jakby zszedl wczoraj z tasmy produkcyjnej.
[#2] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #1

Trafo padło najprawdopodobniej.
Z tego co wiem to trafa pasują od starych elemisów TV.
Kosz naprawy około +/- 80-90zł w punkcie. (ja za tyle robiłem swojego)

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 18:31:14 przez mwb113
[#3] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #1

Wczoraj to było 20-25 lat temu więc mimo że monitor jest "nowy" może mieć zimne luty.
Zdejmij obudowę i namierz co piszczy?

Mysle sobie podkrece jaskrawos

Gdzie to podkręcałeś? Chyba nie na trafopowielaczu?
[#4] Re: Monitor Commodore 1084

@mwb113, post #2

Dzieki za odpowiedz, czyli do 100 zł powinno sie te sprawe zalatwic. OK

Zastanawia mnie jednak jedna rzecz, a mianowicie w wielu wätkach jest mowa o tym ze w przypadku walnietego trafa, obraz na monitorze staje sie bardzo niewyrazny, lampka power swieci sie jednak dalej, ale bardzo slabo, no i oczywiscie pisk. Wlasciwie owe te rzeczy mialy rowniez miejsce w moim przypadku, jednak teraz prucz pisku nie dzieje sie nic (power lampka jest calkiem wygaszona) co chyba oznacza ze moj monitor niema napiecia….
Jest to normalne, albo oznaczalo by to ze prucz trafo zostalo uszkodzone cos wiecej, hmm a moze to nie jest wcale trafo.
[#5] Re: Monitor Commodore 1084

@11111olo, post #3

Moj kumpel sprawdzal i stwierdzil ze wszystko jest okay.

Oczywisice jaskrawosc podkrecalem nie na trafopowielaczu tylko z przodu monitora.
[#6] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #5

Piszczenie oznacza że przetwornica próbuje wystartować (i może nawet tak jest) ale ma zwarcie.
Nie wiadomo czy to powoduje trafopowielacz czy coś innego.
Rozkręcałeś żeby namierzyć co się spaliło?
Jaki masz dokładnie model monitora?
[#7] Re: Monitor Commodore 1084

@11111olo, post #6

Tak monitor zostal rozkrecony przez mojego kolegi mechanika, i nic niemoglismy znalez.
Osobiscie nie mam wiele pojecia o naprawie telewizorow albo monitorow dlatego mysle ze najleprzym wyjsciem bedzie jezeli ktos po fachu zajmnie sie tym problemem.
Dokladnie chodzi o ten model:

[#8] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #7

Czyli o jaki?
Ustaliłeś co piszczy?
[#9] Re: Monitor Commodore 1084

@11111olo, post #8

Czyli o jaki?

No czyli o ten ktory jest na obrazku, Commodore 1084P

Ustaliłeś co piszczy?

Nie, nieudalo mi sie jeszcze dokladnie ustalic co piszczy......
[#10] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #9

Na 90% jest to trafopowielacz.
Muszę Was zmartwić, bo coraz trudniej je dostać. Większość sklepów złomuje trafopowielacze, gdyż coraz mniej kineskopowych monitorów i telewizorów jest na rynku i trafia do naprawy.
Otwórz monitor i odczytaj napisy na trafopowielaczu - zobaczymy, czy jeszcze mo9żna go gdzieś kupić.
[#11] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #9

No czyli o ten ktory jest na obrazku, Commodore 1084P


Z tyłu monitora pisze 1084P czy może coś innego?

Nie, nieudalo mi sie jeszcze dokladnie ustalic co piszczy......


To jak jeszcze nie ustaliłeś a próbowałeś to już nie próbuj bo nie dasz rady (z takim podejściem).
Tu wystarczy 10s aby być pewnym co piszczy (chyba że masz problem ze słuchem).

Na 90% jest to trafopowielacz.


Na 90% to jestem pewny że tam jest zwarcie a co go robi to nie wiadomo.
[#12] Re: Monitor Commodore 1084

@11111olo, post #11

Z tyłu monitora pisze 1084P czy może coś innego?


Tak! Tak tam pisze z tylu monitora.

To jak jeszcze nie ustaliłeś a próbowałeś to już nie próbuj bo nie dasz rady (z takim podejściem).
Tu wystarczy 10s aby być pewnym co piszczy (chyba że masz problem ze słuchem).


Dobra sprostuje moja wypowiedz: dzisiaj jeszcze dziadka nierozkrecalem (poraz kolejny)
[#13] Re: Monitor Commodore 1084

@11111olo, post #11

Olo, to że tam jest zwarcie, to ja jestem pewny na 100%, a że przyczyną jest trafopowielacz, to jestem pewny na 90%.
[#14] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #12

Wczoraj znalazlem chwile wolnego czasu na to aby rozkrecic mojego piszczka poraz kolejny, i wszystko wskazuje na to ze ten dziwny dzwiek dochodzi z trafo. Chyba nic mi innego niepozostaje jak oddac pacjeta do jekiegos serwisu TV w Polsce (mam nadzieje ze w okolicach Raciborza znajdzie sie ktos, kto sie na tym jeszcze zna i ma do tego cuda czesci zamienne )
[#15] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #14

Chyba nic mi innego niepozostaje jak oddac pacjeta do jekiegos serwisu TV w Polsce (mam nadzieje ze w okolicach Raciborza znajdzie sie ktos, kto sie na tym jeszcze zna i ma do tego cuda czesci zamienne


No i super, moj kolega z pracy powrocil kilka dni temu z Polski. I jak sie okazuje wiekszosc znanych mu TV serwisow w Raciborzu zostala polikwidowana a te ktore sie ostaly ( wlasciwie jeden) niechcial podjäc sie naprawy mojego monitora.
Coz za kilka dni bedzie w miejscowosci Przasnysz (woj. Mazowieckie) moza tam bedzie mial wiecej szczescia.
Moze jest ktos z Was z tych okolic i zna jakis dobry TV serwis w tym rejonie?
[#16] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #15

obejrzyj okolicę trafopowielacza czy nie ma gdzieś wypalonej dziury, przyjrzyj się też kondensatorom, głównie elektrolitycznym.
Jeżeli chodzi o serwis mało który się podejmie naprawy tego monitora powód jest prosty mało opłacalny interes oraz brak dostępności części.
Napisz jeszcze post na elektrodzie może jakaś osoba z twojej okolicy podejmie się naprawy.
[#17] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #15

Około 3 lat temu wymieniono trafa w 2 moich monitorach w ZURT w Pruszkowie (woj. mazowieckie). Nie było tanio, ale monitory są sprawne. Pamiętam, że nawet dostałem tam 2 czerwone LED POWER takie jak w pierwszych A500. Kiedyś też dałem do naprawy stary TV CRT do serwiso - komisu na ul. Prusa też w Pruszkowie.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 04:56:22 przez TUPCOM
[#18] Re: Monitor Commodore 1084

@TUPCOM, post #17

Witam,

@pascal: Moj monitor zostal juz przebadany wizualnie przez zemnie i mojego kolegi mechanika, jednak nic nieudalo nam sie podejzliwego znalez. Jeszcze nadzieji nie trace, bo szkoda by bylo bidoka na zlom wywalic. Apropo Elektrody, to bardzo ciekawe forum ale tam raczej pomocy niezaznam, a gdyby nawet, to sama przesylka z Niemiec do Polski byla by dla mnie nieoplacalna.


@TUPCOM: Dzieki za info, OK jednak Pruszkow to chyba troche za daleko od Przasnysza. Ponoc tez tam jakis TV serwis na miejscu majä ale czy podejmnä sie naprawy niemam zielonego pojecia.
[#19] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #15

Powracam do tematu, jak mozecie sie domyslic w Przasnyszu kolega tez nie mial szczescia ale zupelnie przez przypadek udalo mi sie kogos znalez kto podejmnie sie naprawy mojego monitora.
Problem jednak jest w tym ze uwalona czesc Trafopowielacz typu HR7533 jest prawie niedostepny za rozsädnä cene w Niemczech. Moze ktos z Was zna jakis sklep interntowy ktöry prowadzie jeszcze takie rzeczy w Polsce? Wujek Google jakos niebardzo chcial mi pomuc.
[#20] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #19

A z polski ?

http://www.voko.pl/pl/p/TRAFOPOWIELACZ-HR7533-CHINY/1658
[#21] Re: Monitor Commodore 1084

@wojtek9989, post #20

Dzieki za Linka OK
Wlasnie zerknolem tam, i niestety pod Trafo HR7533 mam napis:
dostepnosc: Brak towaru głową w mur a szkoda bo bardzo atrakcyjna cena.....
[#22] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #21

Sprawdź dokładnie typ trafa były tam dwa rodzaje tych trafo-powielaczy.Sprawdze bo miałem sprawną płytę w której był problem z kolorem Pal, ale trafo było sprawne jutro dam odpowiedz.
Tak czytam -- trochę za szybko stawiasz że jest walnięte trafo należałoby sprawdzić dokładnie napięcia z przetwornicy .Piszczenie często wydobywa się także z uwalonych cewek odchylania.Jak masz jakiś miernik uniwersalny i potrafisz coś nim zmierzyć to mogę ci pomóc wstępnie znaleźć usterkę. Będzie jeszcze potrzebna lutownica i żarówka żarnikowa(nie te nowe wynalazki). No i oczywiście schemat co bym mógł ci podpowiedzieć gdzie mierzyć.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 18:19:31 przez Dziadziomiecio
[#23] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #21

To jeszcze tu----> http://north.pl/karta/hr7533-trafopowielacz---transformator,631-GZ-0202.html
[#24] Re: Monitor Commodore 1084

@wojtek9989, post #23

Dzieki Wam za odpowiedzi.OK
A wiec sytuacja przedstawia sie nastepujaco:
@Mietek: Miszczem lutownicy nigdy nie bylem ale miernik i jakäs kolbe mam tam gdzies w pywnicy , jednak Monitor znajduje sie u kumpla od mojego kumpla z pracy. Gosc mial kiedys wlasny Punkt TV takze wydaje mi sie ze wie o co chodzi ale zapytam jeszcze go w poniedzialek czy mierzyl napiecie z przetwornicy i czy tez cewki odchylania przebadal. Schemat oczywiscie tez mu wreczylem.

@wojtek: Link2 zanotowalem, dzieki,chociaz musze powiedziec ze cena (nie za niska ale ujdzie ) prawie taka jak w jednym sklepie internetowym w nieczech i wlasciwie nie orginal tylko fabryczny odpowiednik ale mysle ze tez zadziala.
[#25] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #24

Cewki są podparte klinami z materiału przypominającego gumę z czasem one się rozpadają chemicznie wydziela się płyn który potrafi uszkodzić izolacje uzwojenia od kilku lat już nie prowadzę serwisu rtv ale mam pełny strych gratów.Ostatnio znalazłem stacje dysków commodore 5 calową 1540 symbol jak nie mylę.Do pomiaru przetwornicy a w zasadzie do jej obciążenia stosuje się żarówkę (taki trik polskich mechaników).
[#26] Re: Monitor Commodore 1084

@Dziadziomiecio, post #25

Oczywiscie wszystko moze byc mozliwe....
Ja wlasciwie napisalem w pierwszym poscie ze monitor (wlasciwie 2 monitory) pozegnal sie kiedy obraz byl troche niewyrazny a ja gluptok podkrecilem jaskrawosc na galce regulacyjnej z przodu monitora i wtedy bylo game-over! głową w mur
[#27] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #26

Monitor bedzie w poniedzialek do odebrania (ciekawe co oprucz trafo bylo jeszcze uwalone) pan mechanik postaral sie sam o trafo a cena jest calkiem chrzescijanska....
[#28] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #27

Wlasnie jestem w trakcie testowania i musze powiedziec jestem pod wrazeniem! OK
[#29] Re: Monitor Commodore 1084

@Irek´72, post #1

To moze ja sie podepne pod ten post. Mam 1084 w ktorym nie dziala dzwiek. Tzn zlacze sluchawkowe dziala ale wbudowane glosniczki juz nie. Wiem ze podobny problem byl na Forum opisywany ale nie moge sie go doszukac :/
[#30] Re: Monitor Commodore 1084

@goolash, post #29

Tam jest wzmacniacz na jakimś TDA małym, słuchawki są chyba przez rezystorki podłączane. Trzeba zobaczyć czy przewody się nie ułamały.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem