kategoria: Sprzęt
[#1] Naprawa stacji dyskietek - poradnik
Po udanej naprawie zewnętrznej FDD do amigi zapraszam do lektury mojego poradnika:
http://speedy.sh/AwWu7/Naprawa-stacji-dyskietek.pdf

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:28:15 przez felinusz

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:28:21 przez felinusz
[#2] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@felinusz, post #1

Byłoby dobrze gdybyś dodał to na tę stronę. Plik z serwera może zostać usunięty OK.
[#3] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@felinusz, post #1

Hm... wszystko fajnie i ładnie jeśli chodzi o regulację sektora 0, jednak w tym poradniku brakuje mi np. porad na wstępie kiedy co powinniśmy regulować a czego nie dotykać (taki wstęp który pomógłby nam ocenić sytuację w której się znajdujemy).
Taki przykład: gdy np. dolna głowica daje nam 100% poprawny odczyt a górna nawet jak zgubi się tylko na 0 sektorze to moim zdaniem trzeba zająć się regulacją górnej głowicy a nie szukać sektora 0 z tego względu że tym ustrojstwem któremu poświęciłeś najwięcej czasu reguluje się obie głowice na raz .
[#4] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@felinusz, post #1

spoko..

"Rozdział" 1 : Czego potrzebujemy.. to w większości pisałeś dla beki?szeroki uśmiech
[#5] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@AdamZeku, post #4

Jeżeli górna głowica nie była odkręcana nigdy od dolnej to w zasadzie nie powinno być potrzeby ich oddzielnej regulacji. Chyba że np. górna głowica została kiedyś skrzywiona przy wkładaniu/wyjmowaniu dyskietki.

Zauważyłem też że stacja nadal ma kłopoty z czytanie, niektórych dyskietek starych (np. jeśli w sprawnej stacji nie odczytuje się jeden sektor, to w tej naprawianej kilka sektorów dookoła niego też się nie odczytuje). Widać potrzeba doregulować jeszcze precyzyjniej. No i ta stacja jest strasznie głośna, nie wiem z czego to wynika.
[#6] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@felinusz, post #5

Niektóre stacje są bardzo głośne - tak już mają.
[#7] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@jarob, post #6

stary dobry chinon fb 354 z a500 pracuje dość głośno i jego praca przypomina dźwiękiem starą drukarkę gryzącą dyskietki. Jak włożyłem samsunga 321 z pc to brzmiał bardzo podobnie jak bipczenie emulowanego dźwięku stacji dyskietek w Winuae... Czyli dla mnie brzmiało to okropnie, aż mnie coś bolało jak moja Amiga brzmiała jak nie Amiga tylko jak jakieś winuae i stwierdziłem że albo prawdziwa Amigowa stacja albo nic.
A co do reszty... to wiesz, nie jest to nowa stacja i w wiekowym i używanym sprzęcie zdarza się że górna głowica może się lekko rozjechać bo ma taki mechanizm że może się tak zdarzyć. Ciężko jest rozregulować dolną bo jest w większości przypadków na prowadnicy, i jeśli ona jest rozregulowana to pewnie trzeba kręcić (o ile jest miejsce) praktycznie całym mechanizmem. Sam u siebie regulowałem górną głowicę (bo sam ją wogóle zdjąłem do czyszczenia) w chinonku fb354 i po ok 30-40 minutach miałem efekt że 60-70% działało. Jednak do stanu żeby z wszystkich dyskietek jakie mam ok. (50-60 szt. w tym kilka oryginalnych, piratów, i nagranych przez siebie przed rozkręceniem) i jest tylko jedna jedyna dyskietka która ma 1 bad sector więcej niż przedtem i gra z niej nie działa (wszystkie oryginały jakie miałem działają w 100%). Takie wyregulowanie zajęło mi około 3,5-4 godzin... Ale opłacało się, bo okazało się że wszystkie nagrane przez nią dyskietki bez problemu chodziły w samsungu, i tak jak mówiłem wyżej 1 gra chodziła i nie chodzi i 1 nie chodziła a zaczęła chodzić Poza tym nagle z 15-20 dyskietek które wcześniej miały być do wyrzucenia okazały się w 100% sprawne, i po sformatowaniu w chinonku działały na samsungu
[#8] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@felinusz, post #1

Widzę że włożyłeś trochę trudu i czasu w napisanie poradnika. Jest on napisany trochę ogólnie ale jak ktoś ma pojęcie to da radę ustawić poprawnie głowicę.
Poza tematem to w fabrykach nikt się w takie cuda nie bawił bo dziennie zeszło by kilka stacji z taśmy Tam całe ustawianie brała na siebie maszyna i trwało to kilkadziesiąt sekund. Silnik krokowy zanim przesunie się o jedną ścieżkę wykonuje kilka(nascie) kroków. Po włożeniu dyskietki co jeden krok jest przesuwana głowica i jak trafi na ścieżkę nr 0 to pozostaje dosunięcie bariery optycznej. Ustawienie górnej głowicy jest równie proste. Wystarczy ją tylko powoli przesuwać i sprawdzać co się odczytuje z dyskietki. Program xcopy się do tego zupełnie nie nadaje bo tu chodzi o ciągłe sprawdzanie i stacja musi być w trybie serwisowym.
[#9] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@felinusz, post #1

hey, czemu mi to chce ściągać jakiś plik *.exe ?
nie moge się przekonać do takiego czegoś...
Nie dość, że *.exe zamiast normalnie *.pdf, *.zip, *.rar to jeszcze po pobraniu tego chce mi coś intalować.
Poza tym mój antywir krzyczy na mnie :)
nie dasz rady tego wrzucić normalnie na ppa.pl do działu "zrób to sam" ?
albo jakoś inaczej w normalnym formacie?
[#10] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@zmiennik, post #9

Kliknij na naprawa stacji dyskietek.pdf Przyznaj się na co klikałeś?
[#11] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@jerry33, post #10

aa hehe, ja to kliknąłem na ten zielony prostokąt wtedy chyba, albo przekopiowałem którychś z tych linków do nowej karty...
Nieistotne, mój błąd, teraz mam. Tylko, że nadal nie czaje czemu tego nie ma w "zrób to sam" na ppa :)

Pozdrawiam :)
[#12] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@felinusz, post #1

Dziś udało się (jakie tam udało) ustawić głowicę dla 6 stacji - przynajmniej do godziny 15:00. Twój poradnik jest niestety źle napisany.

Trochę teorii: ogranicznik posiada wystającą metalową część, która zatrzymuję głowicę stacji, gdy ta będzie
wracać do zewnętrznej strony dyskietki. Pozycja, w której głowica się zatrzymuje powinna odpowiadać
położeniu ścieżki zero na dyskietce,


Bzdura i tyle. Na każdej stacji jest coś takiego jak bariera podczerwieni która to pobieżnie ustala położenie ścieżki zerowej. W każdym przypadku nie musiałem jej w ogóle ruszać! Jak ktoś ją ruszy to ma dodatkowo 5 minut roboty - o ile ma wprawę. Jak nie to ciężko powiedzieć ile - zależy od cierpliwości.

Regulacja polega na takim przesunięciu ogranicznika, aby głowica zatrzymywała się znów w
prawidłowej pozycji. Odległość pomiędzy ścieżkami wynosi ok. 1 mm, dlatego regulacja, którą
będziemy dokonywać będzie polegała na przesunięciu ogranicznika o ok. 0.1 mm lub nawet mniej,
dlatego wymaga pewnej precyzji.



Sama regulacja jak ktoś już to ruszy musi być precyzyjna ale bez przesady.

Ustawienia silnika krokowego nie mają większego znaczenia.




Usuń ten poradnik albo go popraw bo naprawdę nie rozumiesz o czym piszesz.

Dla tych co chcą ustawić poprawnie głowicę mi to zajmuje góra kilkanaście minut w zależności czy trzeba ustawiać na raz obie głowice czy górną osobno. Bariery podczerwieni nie trzeba ustawiać bo ona nie może się ruszyć, a niektóre stacje w ogóle nie dają mozliwości jej regulacji.

Jak doświadczony naprawiacz stacji może bym napisał do ppa artykuł jak się do tego zabrać.
[#13] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@jerry33, post #12

Bzdura i tyle. Na każdej stacji jest coś takiego jak bariera podczerwieni która to pobieżnie ustala położenie ścieżki zerowej.


mało jeszcze widziałeś kolego, nie szukając daleko weź jakiś napęd od C= z serii 1541 i znajdź tam jakąś barierę podczerwieni, po za tymi sześcioma które masz jest jeszcze wiele różnych typów napędów więc naprawdę nie ma sensu niezdrowo się podniecać
[#14] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@Kilos, post #13

Stacja do c64 czyli 1541, 1570,1571 posiada napęd 5,25" i tam w niektórych modelach jest bariera podczerwieni, ale nie we wszystkich. W tych co nie ma przy cofaniu głowicy słychać charakterystyczne stukanie. Stacje 3,5" ze względu na specyfikację odczytu muszą mieć taką barierę i po przerzuceniu kilkudziesięciu sztuk nie spotkałem się z innym rozwiązaniem. Nawet bardzo stare stacje do amigi także mają barierę podczerwieni.
Twoje porównanie jest nietrafne. To jak by porównywać rozwiązania w TV kineskopowym do LCD. Przecież i to i to to telewizor ;)
[#15] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@jerry33, post #14

Witam, skoro plik z poradnikiem jest już nie dostępny to może ktoś kto wie jak to zrobić, wrzuci praktyczny opis ustawienia fabrycznej stacji Chinon FB-354. Nieświadomie ruszyłem górna głowicę i teraz jest problem
[#16] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@mc1100, post #15

A czy ktoś z was posiada instrukcję demontażu stacji dyskietek Teac fd-235f?Ewentualnie poradnik jak w tym modelu głowicę górną wyregulować?
Mam te same objaw co tu opisał jeden z forumowiczów.Głowica jest do wyregulowania górna.W X-copy pokazuje mi sporo błędów w lewej tabelce 2,4,6,5.
Wcześniej nic nie czytała stacja.Po oczyszczeniu głowicy spirytusem zaczęła czytać topornie,ale kilka dyskietek odczytuje.
[#17] Re: Naprawa stacji dyskietek - poradnik

@skofrant, post #16

Skoro przed czyszczeniem nie czytała w ogóle a po czyszczeniu zaczęła to moze przeczysc górna jeszcze raz bo kręcenie głowica to ostateczność. Poza tym jeśli nikt jej do tej pory nie rozkręcał to jest ustawiona fabrycznie i Ty lepiej jej nie ustawisz. Jeśli jednak bardzo chcesz spróbować ustawiać ta głowice to moge Ci napisać jak to sie robi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem