kategoria: A500
[#31] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Don_Adan, post #30

Napisałem że jak działa na 020 to ma działać 000 dlatego, bo w opisie VP jest że działa na każdym m68k. Opcja More Compatible w WinUAE służy do dokładniejszego ustawienia szybkości emulacji procka z tego co zauważyłem. To nie będzie mieć nic wspólnego z samym sposobem pracy procesora. Przy More Compatible jest lekko wolniejszy i dokładniej można ustawić jego prędkość oraz można włączyć DMA co raczej też nie ma znaczenia w odczytywaniu instrukcji przez procesor.
[#32] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #31

Ale widzisz prawidłowość, że włączenie "more compatible" przy 68000 na emulatorze, daje taki sam efekt działania programu (guru) jak na prawdziwym 68000 na prawdziwym sprzęcie ?

Chyba jednak musisz zasięgnąć więcej wiedzy o działaniu winuae i Amigi
1
[#33] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@forge, post #29

Nie wiem co ma StackAttack i FastIPrefs do VisualPrefs. Przeczytałem na Aminecie cały opis do VisualPrefs i tam nie ma nic o tych programikach. Jedyne co pisze, że VisualPrefs dobrze współdziała z FullPalette. Tyle co zrozumiałem z opisu. Nic nie pisze o problemach przy instalacji na 68000.

Do samego emulatora też raczej nie ma co się czepiać. Autor tego wątku miał ten sam problem na ACA500 więc fizycznie na prawdziwej Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 20:29:01 przez tukinem
[#34] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Norbert, post #32

Akurat miałem WYłączone More Compatible i ustawiłem Fastest Possible w CPU. Mimo to błąd jest nadal. Jedynie przełączenie CPU na 020 pomaga. Wiem na 100% że przy instalacji VP wybrałem 68000. Nie pierwszy raz to robiłem. Nawet emulując sobie 040 daję przy instalce 000. To nic praktycznie nie zmienia.
[#35] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #33

Pliki #?.readme zawierają przeważnie tylko krótkie opisy. Pełna dokumentacja jest w VisualPrefs.guide.

P.S. ScalOS nie działa na 68000. Napisałem też mejla do autora.
1
[#36] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@forge, post #35

Nie wiem czy mail coś da. Szukając sposobu na VisualPrefs na forum EAB tam coś pisało właśnie o autorze że jest niedostępny od 2003 roku czy jakoś tak. A samo VisualPrefs najnowsza wersja jest z 2001 roku.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 22:44:07 przez tukinem
[#37] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #36

To jest najnowsza wersja z 2021 roku, autor widac jest aktywny:
link

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 22:51:31 przez Don_Adan
[#38] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Don_Adan, post #37

Nie zwróciłem uwagi że to sam autor wydał tego fixa. Zwracam honor :) w takim razie miejmy nadzieję że Pan Massimo nam pomoże uruchomić jego program pod prockiem 68000.
[#39] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #31

Jak nie bedzie mialo? Przy kazdym odczycie/zapisie worda/longworda emulator musi sprawdzic czy ten odczyt/zapis jest spod nieparzystego adresu. A to troche spowalniajacego kodu jest. Pokopiuj sobie jakies duze pilki i porownaj szybkosc kopiowania. Ta opcja jest dodana, zeby szybciej dzialal emulator. Kazdy program, ktory dziala na 68000 nie moze robic odczytow/zapisow worda/longworda pod nieparzysty adres pamieci, bo nie bedzie dzialal. Wiec w sumie mozna przyjac to za pewnik, ze gra na Amige 500 bedzie zawsze dzialac , i takie sprawdzanie w emulatorze wylaczyc. Choc i to nie jest do konca pewne, bo autor czegos nie przewidzial i w jakims rzadkim przypadku wystepuje ten problem i i mamy guru wtedy.
[#40] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #15

A pisałem w innym wątku, żeby kupić A1200?
Zaczynają się problemy

Wracając do tematu wątku: to że w instalatorze jest opcja 68000 nie znaczy , że ta wersja działa.
Według mnie jest to brak aktualizacji instalatora od czasów powstania VP. Dobra wiadomość jest taka, że wersja VP 1 .3 czy 1.4 z 1998 roku działają bez problemów na 68000
[#41] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Don_Adan, post #39

Czyli autor pisząc program z myślą również o procesorach 68000 użył nieparzystego adresu dla zapisu/odczytu. Dziwne skoro tyle wersji programu wyszło i tego nie poprawił. Chyba zbyt mało użytkowników posiadało Amigę z podstawowym prockiem. Przejął się za to użytkownikami OS 3.2 którym zanikał napis na górnej belce i brak jednej z ikonek do zmiany bodajże rozmiaru okna tak jak u mnie zanim zainstalowalem fixa :)
[#42] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@AmiClassic, post #40

A da się gdzieś dostać taką wersję?

P.S. Nie żałuję zakupu bo niektóre gierki strasznie szybko działają pod prockiem 68020, a i niektóre demka się mogą wysypać :) poza tym dem AGA 060 i tak bym nie uraczył ;)
[#43] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #42

A da się gdzieś dostać taką wersję?
ok, racja
[#44] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@AmiClassic, post #43

Szukałem na google, szukałem na Aminecie. Chyba jestem już za stary na szperanie w internecie :D
[#45] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #41

Niekoniecznie sam autor tylko kompilator C. Moze zalezec od jakis definicji w C. Nie znam sie na C. Wystarczy tylko ze jest cos podobnego w danych, jesli chodzi o ich kolejnosc:

dc.l 0
dc.b 0
dc.w 0

a powinno byc albo

dc.l 0
dc.b 0
even ; wyrownanie do parzystego adresu
dc.w 0

lub

dc.l 0
dc.w.0
dc.b 0 ; przerzucenie danych o nieparzystej dlugosci na koniec danych

To jest oczywiscie tylko prosty przyklad, moze to byc tez cos bardziej skomplikowanego i mozna taki problem tez inaczej rozwiazac. Ale to jest najczetszy przypadek odczytu/zapisu pod nieparzysty adres.
[#46] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@Don_Adan, post #45

Znalazłem przełom w VisualPrefs.

Z ciekawości na romie 3.1.4 zainstalowałem OS 3.2, żeby sprawdzić czy na mojej Amidze ruszy nowy system bez wymiany kickstartu z 3.1.4. Ruszył bez problemu. Patrząc w przyszłość (zakup Furii) zainstalowałem VisualPrefs oraz GuiFIX dla OS 3.2. Zapomniałem w S-S wyłączyć VP, żeby się nie wykrzaczył błąd 80000003, o którym mowa w tym wątku. Ku mojemu zdumieniu nie wykrzaczył się Ustawiłem sobie motyw Silver-green wraz z bitmapami, zmniejszyłem rozmiary gadżetów oraz belki (bo mój monitor miga przy trybach Laced). Zapisałem i działa. Zrestartowałem i działa. Włączyłem More Compatible oraz Cycle/Exact. Uruchamiało się bardzo długo, ale działa GuiFIX naprawił problem związany z obsługą VisualPrefs pod procesorem 68000

Natomiast teraz offtopowo.
Łącznie z VP pracuje Birdie, które wywala błąd ten, co VisualPrefs bez łatki :-/

P.S. Swoją drogą pod OS 3.2 uruchamianie systemu pod 7MHz to jest baaardzo czasochłonne.
[#47] Re: aca500 i VisualPrefs - guru :(

@tukinem, post #46

Dodatkowa informacja:
Ta metoda z VPfix pod 68000 działa na OS 3.1.4 i OS 3.2. Pod WB 3.1 nie pomogło!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem