kategoria: CDTV
[#1] GOTEK i problem z klawiatura (?!)
Panowie,

Dziwna sprawa, choć może już ktoś z Was się z tym spotkał. Po wpięciu goteka poprzez zewnętrzną stację dyskietek do Amigi CDTV klawiatura przestaje działać. Gdy pojawia się ekran startowy emulatora klawiatura odmawia posłuszeństwa. Absolutne zero reakcji. Ani enter, ani restart. Co ciekawe gdy pojawi się okno workbencha klawiatura się budzi i działają wszystkie klawisze. Chcąc sprawdzić usb, sformatowałem nośnik, nagrałem selektora raz jeszcze i całość z gotekiem umieściłem w A1200, i... (choć pewnie to nie ma związku) Zepsuła się klawiatura w drugim komputerze. Działają tylko poszczególne klawisze, o restarcie z klawiatury nie ma mowy.

Pytania sugerujące:
Wina goteka (hardware)?
Wina goteka (sowtware)?
Wina interfejsu stacji dyskietek?
Wina klawiatury?
(Wina Tuska odpada- nie miał dostępu do kompa)...

HELP. Pomóżcie albo sprzedam to wszystko w pierony (cierpliwość mi się kończy).
[#2] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #1

całość z gotekiem umieściłem w A1200


Jeśli umieściłeś w środku, to może taśma klawiatury się uszkodziła? Wypnij ją i wepnij jeszcze raz, wypnij goteka i uruchom komputer bez s-s. Sprawdź działanie klawiszy.
[#3] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@glichtanski, post #2

Bardziej martwi mnie niemożność uruchomienia na cdtv. Ekran selektora jest ale nie obsługuje klawiszy. Co się tyczy a1200 to i tak planowałem zakup nowej klawiatury wiec to nie problem.
[#4] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #3

ja (nie wiem czemu? ale) bym stawiał na interface stacji dyskietek. Jakoś tak intuicja podpowiada. Sprawdzałeś goteka normalnie jako DF0, wewnątrz?
[#5] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@zmiennik, post #4

Amiga CDTV nie ma wewnątrz gniazda do stacji dyskietek. Można flopa do niej tylko na zewnątrz podłączyć. Myśl trochę. Z drugiej strony to mi w A1200 Gotek dobrze działa. I klawiatura również.

Co do CDTV to się nie wypowiem, bo nie mam. Jednak może coś źle podłączyłeś?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 19:10:30 przez gilban
[#6] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@gilban, post #5

Ty sam myśl, wiem co napisałem i chodziło mi przecież o a1200, bo autor wspominał, że do niej podłączył goteka co zepsuło mu też klawiaturę - czyli podłączył zapewne też przez interface zewnętrznie. Stąd moje pytanie.

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 19:14:41 przez zmiennik
[#7] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #1

...i całość z gotekiem umieściłem w A1200, i... (choć pewnie to nie ma związku) Zepsuła się klawiatura w drugim komputerze. Działają tylko poszczególne klawisze, o restarcie z klawiatury nie ma mowy.

podczas nieostrożnego otwierania obudowy mogła uszkodzić się taśma klawiatury
edit.
niezauważyłem że już to było, sory za dubel

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 19:25:58 przez socha6
[#8] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@zmiennik, post #4

Errata:
Po kilku godzinach sytuacja wygląda bardziej optymistycznie. CDTV wyświetlając ekran z Goteka (Cortex Amiga Floppy Emulator) komunikuje już z klawiaturą. Komputer da się zrestartować i nawet podpięta "przelotowo" dodatkowa stacja (klasyczna cdtv) ładnie "stuka". Problem stanowi natomiast obsługa emulatora. Enter nadal nie budzi programu do wyświetlenia listy adf'ów. Myślałem, że to wina interfejsu, ale... Wykonawca, co do którego mam zaufanie zapewniał, że sprzęt chodził i nie mam absolutnie żadnych podstaw, żeby w te zapewnienia wątpić. Może to wina softu w samym goteku? Ciekawostka: gry odpalają się normalnie. Nie można obługiwać jedynie okna emulatora. Przypominam, że formatowałem (już) usb. Pomysły?...
[#9] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #8

"Enter nadal nie budzi programu do wyświetlenia listy adf'ów"



Jak Enter ma budzić program? bo przecież program uruchamia się sam, Enterem się zatwierdza wybraną pozycje a strzałkami wybiera. Strzałki też nie działają. Masz podpięte jakieś peryferia typy myszki dżojstiki, może spróbuj bez nich z samą klawiaturą. Nie wiem czy Gotka nie da się obsługiwać za pomocą dżojstika, sprawdził bym to ale nie widzę dżojstika w okolicy.
[#10] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@amizet, post #9

O to właśnie chodzi. Tak jak pisałem czarny ekran emulatora. Wciskam enter i nic. Wcześniej działał na 1200 bez problemu.
[#11] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #10

A zworka w CDTV ma być na Gotku na DS0 czy DS1 bo to jest zewnętrzna stacja, jak masz zworkę?
[#12] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@amizet, post #11

Gdy włączam Amigę i ustawiam Goteka na 000 odpala się okno selektora, ale jest nieaktywne. Naciskanie Entera niewiele daje. W tym czasie na Goteku pojawia się komunikat H-C oznaczający wg mojej wiedzy brak komunikacji z komputerem. Co ciekawe ustawienie obrazów adf na goteku (001 w górę) odpala gry bezproblemowo. Dodam, że Gotek na tym interfejsie działa bezbłędnie w innych Amigach. Problem dotyczy jedynie CDTV. Jest to irytujące ponieważ chcąc odpalać gry na CDTV jestem zmuszony przepinać całość np. do a1200 i dopiero potem z ustawionym 001 rozpoczynać przygodę na czarnuli. Poniżej cała historia i zworkologia w obrazach :). HELP !!!








[#13] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #12

Czy ta obudowa od zewnetrznej stacji dyskietek nie pracuje czasem z napędami dyskietek od PC? Bo po tych układach scalonych podejżewam że w tej obudowie siadziała stacja PC-owa. Więc jak teraz podłączyłeś do niej goteka (który jest niejako stacją amigową) to nie ma prawa działać.
[#14] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #12

Nagraj nowy/oryginalny Selector.adf jeszcze raz na pendrive.
Zrob tez kopie tego pliku, podstaw pod 001 czy 002 i odpal z nich cdtv.
Napisz jaki bedzie rezultat.
[#15] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@socha6, post #13

Działa idealnie. Jest przerobiona.
[#16] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@Norbert, post #14

Dziękuję za podpowiedź. Na pewno spróbuję. Poniżej wrzucam jeszcze obrazy samych zworek na goteku, może kogoś oświeci.





P.S. Będę tu strasznie nudzić jak nie pomożecie ;)...
[#17] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #16

Pierwsze co mi przychodzi na myśl, to pokombinować w goteku z ustawieniem zworek numeru stacji. Zwykle w amigach są wyprowadzone piny dla stacji DF1, DF2, DF3. Jako, że CDTV nie ma wewnętrznej stacji to są to sygnały dla DF0, DF1, DF2. Z tego co wyczytałem to po uruchomieniu Goteka klawiatura nie reaguje. Czy da się zrobić reset z klawiatury (CTRL+Amiga+Amiga)? Spróbowałbym zasilić Goteka z innego zasilacza, wątpię że to pomoże, ale spróbować warto. Widziałem, że masz przełącznik CDTV/A500. Czy w trybie A500 też nie działa?
[#18] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@Maniu, post #17

klawiatura juz chodzi. na zadnym z romow nie odpala.
[#19] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@Norbert, post #14

Norbert.

Zrobiłem jak pisałeś.
1. Sformatowałem pendrive.
2. Nagrałem selektor.adf
3. Podpinając interfejs do a1200 nagrałem obraz selektora pod 001 i...

Nic. Ten sam problem.
Jako ciekawostkę podam, że selektor pod kickiem 1.3 na CDTV wyświetla wersję FW:v1.05a.
Na innych romach to się nie dzieję. Emulatora nie mogę używać nadal, ani wciskając enter, ani klawisze myszy, ani też fire. Restart z klawiatury jest możliwy.

Czy mam eksperymentować ze zworkami na samym goteku (zdjęcia wyżej) ?...
Czy może coś zmienić w samej CDTV?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2014 14:23:55 przez wilkwcieniu
[#20] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #19

Obrazu selektora nie trzeba przypisywać tylko wrzucić na pendrive.
[#21] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@amizet, post #20

amizet. przeczytaj temat od poczatku. na gotekach siedze od kiedy sie pojawily. problem dotyczy tylko cdtv. tutaj moge obslugiwac gry juz przypisane kolejnym numerom (robie to na innej amidze) ale juz nie sam selektor. ekran startowy selektora i koniec.
[#22] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@amizet, post #20

Nie trzeba, ale mozna.
Jesli selektor.adf zadzialalby na 001 to by rozwiazalo problem na cdtv.
[#23] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #21

Kolejny pomysl.
Zmodyfikuj selektor.adf w taki sposob zeby nie nastąpił autoboot.
Potem w cli wystartuj selector.exe.
[#24] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@Norbert, post #23

Obawiam się, ze za mały na to jestem. Aż takiej wiedzy nie mam.
[#25] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #24

Robi sie tak samo jak na dyskietkach.
Mozna np. zmienic nazwe katalogu S na inną
[#26] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@Norbert, post #25

Norbert,

Kocham Amigę, ale jestem sprzedawcą samochodów bez wykształcenia elektronicznego (żałuję).
Może pomógłbyś?
[#27] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@Norbert, post #23

Nie prościej przygotować pendrive na innej Amidze i przypisać Wb do pozycji xxx. Wystartować System i odpalić selector z pozycji 000.

Próbowałeś odpalić selektor z pozycji Systemu. Nie masz dysku w CDTV?
[#28] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@amizet, post #27

Mozna i tak.
Metod jest wiele
[#29] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@amizet, post #27

Spróbuję. Mam mały HD na SCSI. W każdym razie gdy wchodziłem w ikonkę z emulatorem pojawiał się pusty katalog. W przypadku os 3.1 na a1200 jest plik rozruchowy, z którego mogę uruchomić program. Nie wiem dlaczego nie widzę tego na CDTV, wina systemu?...
[#30] Re: GOTEK i problem z klawiatura (?!)

@wilkwcieniu, post #29

Nie wiem jak jest na 1.3 aby pokazało wszystkie pliki w folderze po prostu nie urzynam tego systemu teraz. Ale na pewno jak wejdziesz z CLI na DFx to powinieneś zobaczyć selektor.exe.

Czyli masz podpięty dysk do CDTV teraz i z dyskiem to nie działa? czy dysk leży obok nie podpięty, jeśli jest podpięty może być to wina złe s-partycjonowanego dysku.

Na pytanie co partycje mają do Gotka, odpowiem że gdy miałem złe zrobione partycje, to znaczy tak sobie jakoś porobiłem to Gotek się zawieszał w momencie wgrywania selektora.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem