[#41]
Re: a1200 czy a4000 oraz ppc czy nie?
@zmiennik,
post #39
Nie. To co znalazłeś, to Scandoubler/FlickerFixer, czyli urządzenie robiące dokładnie to samo co Indivision AGA.
W kwestii definicji, Scandoubler to urządzenie przerabiające obraz telewizyjny PAL 15 kHz na obraz VGA 30 kHz. Pozwala na podłączenie do Amigi monitora VGA zamiast monitora PAL/telewizora, to co widzisz na ekranie jest oczywiście obrazem z chipsetu Amigi. Scandoubler konwertuje obraz wprost tzn. tryb typu interlace 15 kHz będzie trybem interlace 30 kHz, czyli wciąż będzie migać, chociaż ciut mniej.
Scandoubler/FlickerFixer to Scandoubler potrafiący dodatkowo przerobić obraz PAL interlace na non-interlace, czyli niemrugający. FlickerFixer jest zawsze częścią ScanDoublera. Zareówno FlickerMagic jak Indivision AGA są Scandoubler/FlickerFixerami.
Scandoubler/FlickerFixer miała standardowo wbudowany A3000, gdy projektowano A4000, dla oszczędności pozbyto się tej możliwości. Tłumaczono to faktem, że A4000 (i A1200) mają "ScanDoubler programowy" - chodzi o to, że kości AGA potrafią wyświetlać tryby o takich samych rozdzielczościach i ilościach kolorów co tryby PAL, tyle że w trybie VGA 30 kHz. Gdzie tkwi haczyk? Ano w tym, że każdy program omijacy system operacyjny otwiera taki tryb graficzny, jaki chce, bez możliwości zmiany. Dokładnie to samo, co uniemożliwia odpalenie takiego softu na karcie graficznej. A nawet gdyby się dało, to i tak wiele by to nie pomogło, bo tryby VGA bardziej obciążają DMA (po prostu potrzebują więcej danych w ciągu sekundy) niż tryby PAL, co ogranicza możliwości komputera, gra albo demo chodzące super płynnie w trybie PAL, w trybie VGA z układów AGA mogłoby zacząć się ciąć. Po podpięciu Scandoublera sytuacja się prostuje, bo komputer w rzeczywistości generuje obraz w trybie PAL, a dodatkowy układ go konwertuje na AGA, czyli wszystko gładko chodzi, a masz obraz na monitorze VGA.
W przypadku podpięcia karty graficznej, masz sytuację, gdy z Ami wychodzą dwa wyjścia graficzne - z chipsetu AGA (nie ma znaczenia czy bezpośrednio, czy poprzez Scandoubler) i z karty graficznej. Teoretycznie można by zrobić Scandoubler wyposażony w wejście obrazu z karty graficznej i przełączający intelegentnie sygnał. Zrobić się da, ale niestety, nie kojarzę żadnego urządzenia tego typu do małych Amig. Jedynie specjalizowany Scandoubler dla Cybervision 64/3D ma taką możliwość, jest on w zasadzie modułem wpinanym między wewnętrzny Video slot dużych Amig i kartę CV64/3D.
Urządzenie tego typu musiałoby mieć wejście sygnału z karty graficznej (no i oczywiście wyjście na monitor)
Najprościej oba te wyjścia podpiąć do monitora z dwoma wejściami (jest sporo modeli), albo do przełącznika sygnałów i jego dopiero do monitora. Dwa monitory to ekstrema. Można też do nowoczesnego TV, po podpięciu przez Eurozłącze sygnału z chipsetu, tyle że nie każdy monitor pozwala zmienić proporcje ekranu na 4:3 (co by nie mieć rozciągniętego obrazu na panoramicznym ekranie), a wyjście z karty graf. podpięte do wejścia VGA. Przełączanie pilotem z TV.
Sorry za ten długi wykład, ale mam nadzieję, że wszystko wyjaśniłem od alfy do omegi.
Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 09:06:39 przez wali7