kategoria: Sklepy
[#1] Amiga wielkość sprzedaży w niemczech
Amiga 500: 1 160 500 (Includes Amiga 500+ sales)
Amiga 600: 193 000
Amiga 2000: 124 500
Amiga 1200: 95 500
Amiga 500+: 79 500
Amiga 1000: 30 500
Amiga CD32: 25 000
Amiga CDTV: 25 800
Amiga 3000: 14 380 (Includes Amiga 3000T sales)
Amiga 4000: 11 300 (Includes Amiga 4000 030 sales)

All together, Amiga's sold in Germany by Commodore: 1 680 480

Źródło: link

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 10:58:56 przez robertos231
[#2] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@robertos231, post #1

Z którego roku ta sprzedaż?
[#3] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@sebbb, post #2

To jest całkowita sprzedaż człowieku.
[#4] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@sebbb, post #2

Malutko.
[#5] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@_arti, post #4

Na przełomie tylu lat 1.6M to za dużo chyba nie jest.
Tak naprawdę to wszystko zależy od tego jaki mieli margines.
[#6] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@_arti, post #4

Ano niewiele, a część tego pewnie do Polski dotarła wcześniej lub później.

A propo czy ktoś ma jakieś dane albo chociaż swoje osobiste subiektywne obserwacje - jak duża część polskich Amigowców miała klawiatury niemieckie?

Bo zdaje się że przeciwnie do ST, ROMy się w "niemieckich" Amigach nie różniły, a jedynie dyskietki systemowe.
[#7] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@Pinto, post #3

Nie rozśmieszaj mnie A1200 całkowita sprzedaż 95000
[#8] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@ZbyniuR, post #6

W mojej okolicy około 80%-90% Amig miała niemiecką klawiaturę. Największa część użytkowników Amigę posiadała kupioną w Niemczech (przez kogoś z rodziny). Do połowy lat '90 najwięcej Amigowców u mnie, miało Amigi 500 z drugiej ręki od Niemca lub kogoś z PL, kto miał ją z Niemiec. Moich braci Amiga była od gościa, któremu rodzice kupili komputer w Niemczech. Swoją własną kupiłem w komisie w Częstochowie i ona miała już normalną klawiaturę.
[#9] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@flops, post #8

Tutaj macie wiecej w temacie całkowitej sprzedaży Amigi:

Amiga total Worldwide sales figures??
[#10] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@robertos231, post #1

I ?
Przeciez te dane sa wiadome od wielu lat...
/warto dopisac, ze to sprzedaz tylko do 31.12.1993r/

W Niemczech sprzedaz byla fenomenalna jesli chodzi o A500, reszta jak widac...
Szacuje sie, za calkowita sprzedaz wszystkich Amig sumarycznie to ok 5 milionow egzemplarzy.../ogromna wiekszosc w Europie/
Marniutko, nawet biarac pod uwage standardy lat 90-tych...

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 17:26:23 przez michalmarek77
[#11] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@robertos231, post #1

To jest dobry wynik,tyle jest w stanie sprzedać w obrębie jednego rynek duża firma.Wymieniłeś kompy z dwóch generacji Amig.Szacunek.OK
[#12] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@ZbyniuR, post #6

A na polski rynek nie szły właśnie modele z klawiaturą niemiecką? Ja miałem pierwszą CDTV kupioną w sklepie w Polsce i miała niemiecką klawiaturę.
Natomiast A1200 i drugą CDTV kupione z drugiej ręki już mam z klawiaturą QWERTY
[#13] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@Deftronic/..., post #9

Zaskakujące dla mnie jest to że tak dużo sprzedano A600.
Więcej niż 2000, ponad dwa razy tyle co 1200, a nawet więcej niż 500+, 1000, CDTV, CD32, 3000 i 4000 razem wziętych.
No proszę proszę, a nie raz się spotkałem na forum z opiniami że ten model był niepotrzebny, a jego produkcja bez sensu. szeroki uśmiech
Dobrze że takich osób nie było w zarządzie firmy bo by padli jeszcze wcześniej.



Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 18:19:56 przez ZbyniuR
[#14] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@ZbyniuR, post #13

A czytałeś, bracie, co napisał michalmarek77? Konkretnie:

warto dopisac, ze to sprzedaz tylko do 31.12.1993r


A teraz zastanów się kiedy miała premierę A600, a kiedy A1200 i czy nie byłoby rozsądniej zamiast tworzyć "sześćsetkę" przyspieszyć premierę "tysiącdwusetki"... Hmm...
[#15] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@recedent, post #14

Z punktu widzenia Commodore, pewnie tak. Z mojego nie za bardzo bo uwielbiam 600 a tak by pewnie nie powstała
[#16] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@robertos231, post #1

Amiga 500 to absolutny nr 1 wśród Amig, przecież to wiadomo, choć A600/A1200 ma większe możliwości rozbudowy i nadaje się lepiej do poważnej pracy. Oczywiście sprzedaż A1200 na pewno jest na wyższym poziomie, dlatego że Commodore wypuszczało jeszcze serię Desktop Dynamite, czyli sprzedaż A1200 musiała iść dobrze, nie może być inaczej. Potem Escom wypuścił Amigę Magic. Dzięki Escomowi do dzisiaj mam Amigę 1200!
[#17] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@michalmarek77, post #10

Komputery trafiły pod strzechy dopiero w latach 80-90., także ja śmieję się często z określeń "mamy XXI wiek". Przecież zaledwie 10 lat musiało minąć by ten XXI wiek nastał. Wiem, że informatyka rozwija się bardzo dynamicznie, ale to jest strasznie krótki okres. Amiga fajnie trafiła na rynek w postaci A500 ze sprzętem i systemem, które do dzisiaj mnie fascynują, a linię dużych Amig, którą zapoczątkowała A1000 rozwijano dalej. Myślę, że również sprzedaż dużych Amig szła nieco lepiej niż pokazują te dane.
[#18] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@Hexmage960, post #17

A1000 nie zapoczątkowała linii dużych amig. Była wspólnym przodkiem, z którego dwie linie Amigi dopiero wyewoluowały. A może i trzy linie? W końcu CDTV to też trochę inna kategoria.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 19:13:19 przez Daclaw
[#19] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@flops, post #8

Dzięki za odpowiedź. W mojej klawiatura jest brytyjska i nie znałem innych osób które taką miały. Utrzymywałem kontakt ze zaledwie kilkoma amigowcami i połowa miała niemieckie (nad czym ubolewali), a reszta amerykańskie.
[#20] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@recedent, post #14

Faktycznie przeoczyłem.
To ile w sumie sprzedano A1200 razem tymi z Escomowymi?
Coś mi świta że kiedyś czytałem we wywiadzie z kimś z Commodore wzmiankę, że A1200 sprzedano 1/10 tego co A500, ale nie pamiętam szczegółów.
[#21] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@robertos231, post #1

Ciekawi mnie jedno:

Amiga 500: 1 160 500 (Includes Amiga 500+ sales)
(...)
Amiga 500+: 79 500


Znaczy się co, do A500 doliczyli A500+, a potem jeszcze policzyli ją osobno? wariat?
[#22] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@ZbyniuR, post #19

Ja miałem w A500, A500+ i A1200 QWERTY jak również w moim pierwszy komputerku Atari 65XE
[#23] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@recedent, post #14

A1200 powinna miała mieć na starcie parametry zapowiadanej A1400 (mam gdzieś o tym w jakiejś angielskiej gazecie poświęconej Ami, ale tutaj cytat z forum):


Digiman

Some called it the A1400 some the A1800 but Lew's 'no comment' in Xmas 93/Jan 84 was an admission. Keep googling :)

Timescale was ready before Xmas 94

Status was motherboard prototype completed, case specifications complete, case design incomplete.

Tech specs = A1200/CD32 features/expansion ie AGA/CD32 chipset plus.....
68EC020 @ 28mhz (same speed in reality to 25mhz 030)
2mb chip + either 2mb 32bit fast RAM on motherboard
AKIKO on motherboard
HD Floppy disk drive
No Zorro slots
Processor trap door compatible expansion
PCMCIA unconfirmed
Dual IDE for accommodating HDD and CD-ROM inside case.

Form factor = 3 box design using case of A3000 dimensions + A4000 keyboard.

Price point=Ł499 with 3.5" HDD Ł599 with HDD & CD

Reason = A4000/030 & 040 too expensive for people not using Zorro, A1200/CD32 too slow stock speed &2.5" HDD too expensive, no mid range competitive with 386/486 machines.

Reported by Amiga Shopper/Format and CU Amiga. C= UK spouted 'no comment'

Remember PCs were around Ł999 for good soundcard + CD in early 93 and 33mhz 486 same in early 94 and both still ISA based so AGA is superior on some levels. Amiga fans were crying out for such a machine as were software houses. Could have given them the ŁŁŁs to finish AA/AGA+ too. Shame, sounds like C= UK finally 'got it'. Management buyout would have pushed ahead with this too.


Amiga 1300[What ifs]

A tak w ogóle, to dużo Amiga straciła - jeśli dobrze pamiętam pół roku czasu od swojej premiery, przez głupi żart inżyniera Commodore i problem z Kickstartem - na nieudanym wprowadzeniu na rynek UK A1000.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 21:27:20 przez Deftronic/...
[#24] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@Deftronic/..., post #23

jakim żartem?
[#25] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@zmiennik, post #24

jakim żartem?


Poczytaj.
[#26] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@robertos231, post #1

Ciekawe byłoby opracowanie porównujące sprzedaż roczną przez Commodore i GVP, biorąc pod uwagę jakie GVP notowało wyniki przez pewien czas. Bezpiecznie pewnie będzie założyć, że do jednego komputera nikt nie kupował więcej jak 2 karty turbo. Ktoś chętny?
[#27] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@recedent, post #25

Bardzo ciekawy tekst (cały).
Szkoda, ze nie ma kolejnych części. Jest gdzies do nabycia oryginał w całosci?
[#28] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@robertos231, post #1

Nawet gdyby liczyć x2 to byłaby to liczba biedniusia :) C64 sprzedano ze 20mln, a wszystkich Amig przez tyle lat zaledwie 5mln ? Suabo
[#29] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@recedent, post #25

Tylko ta historia ze wstrzymaniem sprzedaży przez inżyniera się nie dodaje... Już kiedyś wspominałem, że A1000 ma tylko bootstraper nie ma kickstartu. Kickstart wczytuje się z dyskietki, a więc coś tutaj nie gra. Żart faktycznie był, ale wstrzymanie sprzedaży na pół roku tak kluczowego produktu, przez wymianę dyskietki, coś się nie klei. Wydaje mi się, że ktoś puścił famę, a reszta to tylko powtarza, albo pomylili A1000 z A500, bo tam już był Kick 1.2 od początku.
Widziałem różne wersje A1000 i w żadnej oryginalnie nie było kickstartu.
[#30] Re: Amiga wielkość sprzedaży w niemczech

@flops, post #29

No właśnie, urban legend, czy chodziło o A500?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem