[#1] 2 źródła dźwięku, jedno gniazdo
Witam!

Mam dwa cedeki i chcę wyjścia audio z obudwu podpiąć równolegle do jednego wejścia wzmacniacza. Niestety, przy prostym równoległym połączeniu dźwięku z jednego cedeka nie ma wcale, względnie jest on bardzo słaby. Jak można zrobić to lepiej?

Pozdrawiam, jak zawsze z góry dziękuję. :)
[#2] Re: 2 źródła dźwiêku, jedno gniazdo

@Daclaw, post #1

Problem stary - podobny do tego "jak podłączyć dźwięk z Ami razem z dźwiękiem z CD". Niestety bez jakiegoś prostego elektronicznego miksera będzie raczej ciężko... Pewnym substytutem miksera jest łączenie przez 40kOhm oporniki, ale to się w sposób słyszalny odbijało na jakości dźwięku.

[#3] Re: 2 źródła dźwięku, jedno gniazdo

@Daclaw, post #1

Zrobić mikser z oporników (choć to osłabi oba sygnały nieco) a najlepiej na podwójnym wzmacniaczu operacyjnym, choć to z kolei będzie wymagało zasilania.
[#4] Re: 2 źródła dźwiêku, jedno gniazdo

@Daclaw, post #1

Próbowałem czegoś takiego. zasilanie zrobiłem 24V pociągnięte z zasilacza komputera. (Dla tych co nie wierzą: +12V oraz -12V). Nawet działało, ale musiałem zrezygnować bo napięcie zasilające wprowadzało zbyt duże trzaski, szumy... A każdy wzmacniacz audio lubi mieć idealne wręcz zasilanie, bo ono bezpośrednio się przekłada na końcową jakość dźwięku.

(Post ten powinien być pod postem Grzegorza, nie wiem dlaczego podkleił się tam gdzie nie powinien)



Ostatnia modyfikacja: 20.06.06 12:28
[#5] Re: 2 źródła dźwiêku, jedno gniazdo

@Prince, post #4

Nie udało Ci się odfiltrować napięcia? RLC byłoby pomocne... Jeśli jeszcze by było nie tak to może stabilizator, który mógłby obciąć tętnienia powyżej 12V, oczywiście sam musiałby mieć ładne kondensatorki na wejściu i wyjściu...
[#6] Re: 2 źródła dźwiêku, jedno gniazdo

@Marek Szyprowski, post #2

Byl kiedys opis takigo prymitywnego miksera w ACS. Zrobilem sobie taki i jakosc wcale nie byla taka straszna, pod warunkiem, ze byl dobrze wyekranowany. Jak trzeba to podrzuce schemat...

[#7] Re: 2 źródła dźwięku, jedno gniazdo

@Daclaw, post #1

Najprosciej za pomoca 4 potencjometrow o malej opornosci. Zawsze to pozniej mniej kombinowania niz z opornikami i zawsze mozna skorygowac blad "recznie". Wez kawalek plastikowej plyty, zamontuj na niej 4 potencjometry, z kazdej strony dolutuj minijack (wyjscie i wejscie) no i podlacz kazdy kanal. Urzadzenie ktore slychac slabo, podglos do konca, a glosniejsze wycisz ("na sluch". No ale jak juz ktos napisal, kazdy opornik to strata jakosci i dynamiki ;)
Wazne aby nie brumilo (wiec uzyj dobrych czesci i krotkich kabelkow pomiedzy minijackami.
[#8] Re: 2 źródła dźwiêku, jedno gniazdo

@Daclaw, post #1

Dziękuję wszystkim. Myślałem, że da się to zrobić prościej (np. diodą czy jakoś tak). W tej sytuacji jednak zadowolę się jednym cedekiem odtwarzającym audio.

Tym czasem błagam niemalże obeznanych w temacie o ustosunkowanie się do ostatniego mojego postu w wątku LC060/75MHz, bo zupełnie nie wiem co o tym myśleć.
[#9] Re: 2 źródła dźwiêku, jedno gniazdo

@Radek, post #5

Filtrowałem, ale bez zadowalających reuzltatów. Przekonałem się że zasilacze impulsowe nie nadają się do takich rzeczy. W Przyszłości chyba zrobię mały zasilacz na trafo.

[#10] Re: 2 źródła dźwiêku, jedno gniazdo

@Daclaw, post #8

Do tego miksera, potrzebne sa 4 oporniki i ewentualnie pare gniazd, chyba ze sobie wszystko na stale zlutujesz:) . Prosciej sie nie da.
Chyba, ze sobie przelacznik zrobisz...

[#11] Re: 2 źródła dźwięku, jedno gniazdo

@Prince, post #9

Przy zasilaczu na trafo, przy prostowaniu pełnookresowym będziesz miał przebieg 100HZ, a przy zasilaczach impulsowych masz dużo wyższą częstotliwość tętnień. Dając mniejsze wartości elementów, przy wysokiej częstotliwości tętnień łatwiej jest wyrównać przebieg... Przynajmniej tak mnie uczą w szkole :P Wzmacniacz operacyjny (a nawet dwa) nie wezmą więcej niż 10mA. Tak więc na zasilanie dajesz rezystor (R=U/I -> R=12/0,01=1200ohm, może lepiej 1k) i za tym rezystorem dajesz cewkę (trudno mi powiedzieć dokładnie jakiej impedancji) i kondenstatory tworząc filtr typu T lub Pi.
Moje rozwiązanie jest trochę teoretyczne i wymagałoby sprawdzenia... Ale jak ktoś będzie miał czas to może przetestować :)
[#12] Re: 2 źródła dźwiêku, jedno gniazdo

@Radek, post #11

Moje rozwiązanie jest trochę teoretyczne i wymagałoby sprawdzenia...

Jest bardzo teoretyczne. Prąd 10 mA płynący przez rezystor 1 kohm da spadek napięcia 10 V. Dla wzmacniacza operacyjnego zostaną raptem 2 wolty... Ja bym dał rezystor nie większy niż 100 omów.

[#13] Re: 2 źródła dźwiêku, jedno gniazdo

@Grzegorz Kraszewski, post #12

Masz rację, przepraszam za błąd :(
[#14] Re: 2 źródła dźwiêku, jedno gniazdo

@Andrzej Drozd, post #7

A co powiecie na coś takiego?



Oczywiście to tylko 1 kanał i nie narysowałem masy, potencjometr miałby powiedzmy 470 ohm lub 1k.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem