kategoria: A500
[#1] Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?
Witam, jak w temacie, właśnie wylutowałem stara baterie NI/CD 3.6V i wlutowałem gniazda pod baterie pastylkowe. Problem natomiast mam z wyborem odpowiedniej baterii. wiadomo, ze musi mieć 3.6V ale to chyba nie może być AKU.
Możecie podać linki do sprawdzonej baterii pastylkowej, która można zamontować w Amigę 500+ lub do rozszerzenia RAM ?
[#2] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #1

Jeśli chcesz tam zamontować baterię zamiast akumulatora, to powinieneś jeszcze wlutować szeregowo z gniazdem diodę blokującą napięcie, które ładowało stary akumulator.

Po takim zabiegu możesz tam zamontować dowolną baterię litową 3V.
[#3] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@jarob, post #2

Oj cos chyba namieszałem :D

To co mi wylało na płycie głównej a500+ i w rozszerzeniach RAM to był akumulator ? czy bateria ? Jak był to akumulator to wiadomo chce założyć tez akumulator :D

może być taki ? Bateria Litowo-Jonowa 3.6V 60mAh
[#4] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #3

[#5] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Dorian3d, post #4

Ten Twój link trochę nie za bardzo.... bo tam są prawie wszystkie baterie 3V a potrzeba 3.6V
podaje link do dokładnie takiej samej baterii jak wylutowałem z Amigi.
link

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 19:00:00 przez Oxyron
[#6] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #5

Jak chcesz żeby za jakiś czas znowu Ci akumulator wylał to daj dokładnie taki sam jak był. Czyli Ni-Cd.
Akumulatora litowo jonowego dać nie możesz, bo on potrzebuje specjalnego układu ładowania, którego na płycie amigi nie ma.
Natomiast tak jak pisałem możesz dać baterię litową 3V. Taką jak podlinkowana wyżej. Tylko trzeba diodą zablokować napięcie ładowania starego akumulatora.
[#7] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@jarob, post #6

No dobra a co się stanie jak zamontuje aku litowo-jonowy, bez żadnych diod.... już kurcze wlutowałem te gniazda i nic nie dawałem :(
[#8] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #7

W najgorszym wypadku spowodujesz jego przeładowanie i eksplozję. Efektowny sposób na dobicie tej płyty...

Można byłoby zbudować układ ładujący akumulatory LiIon montowany w miejsce oryginalnego aku NiCd, ale to jest trochę sztuka dla sztuki .


Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 22:10:20 przez strim_
[#9] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@strim_, post #8

No to lipa, wrócę chyba do standardowego rozwiązania :), na 10 lat wystarczy :)
[#10] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #9

no dobra, jeszcze mam pytanie , jeżeli wlutuje diodę na plusie... aby pastylka nie dostawała napięcia "ładowania" to ile sama bateria wytrzymuje ?
[#11] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #10

producent baterii zaleca jej wymianę raz na 3 lata, ale spokojnie wytrzyma dłużej.
[#12] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@strim_, post #8

do GBA1000 i jednej A500 zapodałem sobie aku Li-PO i bardzo sobie chwalę
[#13] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Kilos, post #12

I Amiga umie naładować to aku?
Ja muszę coś dać do A3000 i karty turbo w A1200.
[#14] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Davka, post #13

Ciekawe rozwiązanie , ten akumulator ma jakąś elektronikę wbudowaną ?
Pytam , bo w opisie jest napisane:

Wymiary 21 x 11 x 6mm Wbudowany układ zabezpieczający PCM (chroniący przed przeładowaniem ,nadmiernym rozładowaniem , zwarciem)
[#15] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #14

Musi mieć, nie da się (w bezpieczny sposób) używać samych ogniw Li-Ion/Polymer
[#16] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #14

wszystkie mają elektronikę, ta jest jedną z najmniejszych, ma zaledwie 2x1cm
trzeba sobie zmierzyć napięcie ładowania w konkretnych warunkach, max dla tych aku to 4.2V, przy 4.25V teoretycznie układ odcina ładowanie, także w razie potrzeby trzeba dać większego opora w układzie ładowania
[#17] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@strim_, post #8

Ale z tego co wiem to spokojnie zamiast akumulatora NI-CD można dać akumulator NIMH. A tu taki znalazłem: link i link. I ten wylać nie powinien?


Ostatnia aktualizacja: 14.03.2015 11:23:55 przez gilban
[#18] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@gilban, post #17

a te NIMH nie wylewają , można je bezpiecznie wlutować w płytę Amigi ???
[#19] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #18

Temat umarł wiec jak jest z tymi NiMH?
[#20] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #19

A to na to pytanie odpowiem pytaniem: Czy widziałeś gdzieś wylane akumulatory NiMH ? Ja nie. Inna opcja - to zastosować zwykłą baterię 3V pastylkową z dołożoną diodą, co by się bateria nie ładowała i to wszystko. Pewnie nikt Ci nie odpowiedział bo też nie widział rozlanych akumulatorów NiMH.
[#21] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@gilban, post #20

wiec skoro NiMH nie wylewają (lub są za młody by mogły już wylewać) to może zamiast bawić się w baterie plastykową, lepiej by było zamontować odpowiednik NiMH, która powinna też się ladować link

Podoba mi się jeszcze to rozwiązanie link

i teraz tylko problem co wybrać

No i jeszcze się zastanawiam nad wyłączeniem zegara na płycie 8A - aby mieć spokój na zawsze i wykorzystywać zegar w rozszerzeniu, a tam mogę cokolwiek wstawić ... a jak Amigę już skręcę i wyczyszczę to już nie będę=ę jej otwierał

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 16:28:40 przez Oxyron
[#22] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #21

Tym prądem co szedł do akumulatora Ni-CD ten akumulator Ni-MH bez problemów naładujesz a ten Li-Poly, to taki pewny nie jestem.
[#23] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@gilban, post #22

Jest tylko jeden problem, Amiga podaje na Baterie (u mnie 5.1V) i nie wiadomo jak ta elektronika w tym Li-Po reaguje na takie zasilanie.... pewnie sama dostosowuje napięcie ładowania samego AKU, ale jakie napięcie jest akceptowane na wejściu nie napisali
[#24] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #23

Tu sobie poczytaj: link a potem zdecytuj. Ja bym włożył tego ni-mh w działaniu i ładowaniu jest podobny do ni-cd i dlatego Ci go poleciłem.
[#25] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@gilban, post #24

link
ja kupiłem taki i działa bez problemu
[#26] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@nostrum666, post #25

A jeszcze mam jedno pytanie ..... u mnie to jest tak, ze jak mnie cos poniesie, to wyciągam swoje Amigi i się nimi bawię.... później mi mija i nie włączam Amig i trafiają do specjalnej szafy na jakiś czas ... do ponownego "natchnienia" powiedzmy po kilku miesiącach.

W takich warunkach "Pracy" mogę być spokojny, ze wszystko będzie z NiMH OK ?
[#27] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #26

Tak, co najwyżej tylko, że prąd zgubią więc i godzina Ci się wyzeruje.
[#28] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@gilban, post #27

Po 6 miesiącach rozładują się NiMH ? a normalna bateria CRxxxx trzyma 3 lata?
[#29] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@Oxyron, post #28

No ale to jest normalna bateria. Akumulatory NiMH tracą prąd nawet jak tylko leżą. Te Ni-CD też traciły, jednak po około roku dopiero.

Co innego jest jak masz baterię, która nie służy do ponownego ładowania, a co innego akumulator. Ma inną budowę.
[#30] Re: Jaką baterie zamontować po wymianie starej wylanej ?

@jarob, post #6

Ja miałem rozszerzenie ze starych dziejów 512KB do Amigi 500 na którym ktoś wlutował oryginalny guzikowy akumulator Panasonic VL2020. Działało OK, z akumulatorkiem nic się złego nie działo. Zegar tez działał prawidłowo.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem