kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n
Witam,
postanowiłem ostatnio pobawić się moją Amigą 2000 (MB 6.2, KS 37.300), a przeszkadza mi w tym: mały (40MB) i głośny dysk twardy. Amiga ma kontroler SCSI Nexus (http://amiga.resource.cx/exp/nexus), a na nim owy denerwujący dysk Quantum (dodawany firmowo).

Postanowiłem wymienić go na któryś z posiadanych przeze mnie Seagate-ów: st31055n (1GB) lub st34520n (4GB) i tu się zaczęły schody. Poniższe zabawy wykonałem na jednym i drugim dysku.

Mam w PC kontroler Adaptec AHA-2940, więc podpiąłem dysk do PC, uruchomiłem Winuae, zainstalowałem WB2.1 (hdtoolbox + scsi device name=uaehf.device). Winuae bez problemu z tego dysku startuje więc postanowiłem przełożyć go do A2000. Niestety Amiga tego dysku na pulpicie nie widzi, a co dopiero z niego startować... :(

Podpiąłem więc pierwotny 40MB do PC, jego z kolei nie widzi i nie startuje Winuae (Windows dysk widzi).

Wydaje mi się, że jest coś nie tak z kompatybilnością geometrii dysku w Winuae i Nexusie. Niestety próby przygotowania dysku przy użyciu sterowników (Nexus-110.dms) też idą na marne - nie wykrywa w ogóle geometrii, a użycie tej z PC nie rozwiazuje problemu.
[#2] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #1

A jak na niego reaguje HDToolBox? Też go nie rozpoznaje?
[#3] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #1

Jaki masz rom na nexusie? Masz odpowiedni device ustawiony? Skorzystaj na Amidze z HDinstallTool.

Używasz dołączonego oprogramowania install disk od nexusa?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2015 21:37:59 przez _Skiba
[#4] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #1

No i tu jest problem. Użyłeś uaehf.device. Używasz w Amidze kontrolera scsi, którego nie obsługuje winuae. W zakładce CD & Hard Drives w WinUAE wybierz dysk, następnie kliknij properties i wybierz HD Controler: SCSI (Auto), potem wybierz jeszcze Enable RDB Mode. Być może tak zadziała stary dysk 40 MB. Ale najpierw zrób to z nowym dyskiem i sprawdź, czy zadziała w Amidze. Jeśli nie, to nic nie zrobisz. Trzeba będzie poszukać innego rozwiązania.
[#5] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@_Skiba, post #3

Nie wiem jak sprawdzić wersję ROM-u Nexusa. Na eprom-ie jest naklejka "R-1". Wszystkie dyski, które podłączam mają scsiId=0.

Oprogramowanie dołączone do Nexusa wykrywa dysk, ale nie wykrywa jego geometrii. Po:
* wpisaniu geometrii z Winuae,
* sformatowaniu niskopoziomowym,
* założeniu partycji,
nie mogę ich sformatować. Dostaję komunikat typu "Error writing cylinder 2".

Nie znałem HDinstallTools (moja wiedza o Amigach jest mizerna), ale trop wydaje się ciekawy, natomiast też jeszcze do niczego mnie nie doprowadził, a robiłem to tak:
* uruchomiłem komputer z dyskietki WB21 Install,
* na drugiej dyskietce przygotowałem sobie z HDinstallTools, które skopiowałem do RAM dysku,
* włożyłem spowrotem WB21 Install,
* uruchomiłem HDinstallTools, który nie znalazł w standardowej konfiguracji żadnego dysku,
* zmieniłem device=scsi.device i również niczego nie znalazł,
* zmieniłem device=Nexus.device i tutaj dysk chwilę rzęzi i progressbar przesuwa się do ok 15%, następnie inwersja kolorów i Software failure 8000 0004.
[#6] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@SuperBuster11, post #4

Zmiana kontrolera na SCSI (Auto) i tak nie pozwoliła WinUAE wstać ze starym dyskiem. W przypadku fizycznych dysków, na pewno jest możliwość włączenia trybu RDB? Widzę, że jest to możliwe dla hardfile-li.

Mogę spróbować jeszcze raz przygotować dysk na WinUAE, używając kontrolera SCSI (Auto), ale nie wierzę w sukces.

Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz. Jak oprogramowanie od Nexus-a sformatuje dysk niskopoziomowo, to PC ma kłopot z tym dyskiem (np HD Tune pokazuje 100% badów). Muszę z kolei sformatować niskopoziomowo na PC.
[#7] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #6

Co do WinUAE to nie pomogę, bo tam korzystam tylko z filedysków. Chcę zrobić sobie fizyczną partycję ale to jeszcze przede mną. Na razie tylko podzieliłem sobie partycje na nowym dysku.

Różnica w Amidze i PC może wyniknąć stąd, że wykrywają inne parametry dysku i potem na drugiej platformie się to jakoś rozłazi.

Co do pracy pod Amigą to ja zawsze to robiłem pod HDToolBox. Mam dyski scsi (kontroler A3000) oraz na Buddha Flash (zorro) dyski i CD-RW. W obu przypadkach wszystko robię tym samym programem: HDToolBox. Skopiowałem tylko buddha_ide.device (czy jakoś tak - w tej chwili nie pamietam, a nie mam dostępu do Amigi) na dyskietkę z HDToolBoxem (nazwa chyba Install) i wykrywa mi wszystkie napędy bez żadnych problemów. Skanuje przy uruchomieniu scsi.device i buddha/scsi_2nd.device i wykrywa nawet CD-RW (tu nie ma tylko okna podziału dysku na partycje). Z innymi programami do partycjonowania dysków nie mam niestety zbyt wielkiego doświadczenia ale też dotąd nie bylo mi potrzebne.

EDIT: W oknie programu zaznacza się wtedy napęd na którym chcesz pracować i potem robisz co potrzebujesz. W przypadku ,nowych' dysków (dotąd nie podzielonych pod Amigą) należy najpierw wczytać jego specyfikację. Nie pamiętam też bym i to musiał jakoś poprawiać. Może miałem szczęście, że moje dyski wykrywał poprawnie i nie stwarzały one problemów.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 10:16:53 przez Rafał A-3000
[#8] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #6

A po co to robisz? Sformatuj normalnie. Nisko poziomowe formatowanie powoduje taki efekt, o ktorym piszesz.

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 14:32:12 przez SuperBuster11
[#9] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #5

Nie odpuszczę temu Nexusowi - kupię jakiś typowy kontroler SCSI i na nim spróbuję przygotować dysk. Poradźcie mi, czy Oktagon 2008 jest dużo gorszy od GVP Impact HC+8?

Widzę, że Oktagon ma sloty na SIPP-y, a HC+8 na normalne SIMM-y. Czy to jedyna istotna różnica? Mogę ewentualnie dotychczasowego Nexus-a wykorzystywać tylko jako rozszerzenie pamięci - nie będzie "się kłócił" z drugim kontrolerem?
[#10] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #9

Próbowałeś HDToolBoxem z dołączonym .device? Jaki wynik?
[#11] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #9

Nie SIPPY tylko ZIP'y. A to duża różnica ;) Sipp, to w zasadzie simm 30 pin z dolutowanymi "drucikami".
[#12] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Rafał A-3000, post #10

HDToolBox czasem jest w stanie rozpoznać geometrię (on tę geometrię zapisuje w RDB?), ale po stworzeniu partycji, nie są one widoczne na pulpicie. Wtedy idę do narzędzi Nexus-owych i tam zakładam partycje, które stają się widoczne na pulpicie, natomiast zwykły format z menu Icons kończy się komunikatem Couldn't write cylinder 1.

Oczywiście aby HDToolBox jakkolwiek zadziałał device musi być ustawiony na Nexus.device.

Szkoda, że ten HDinstallTools mi się wywala, bo w niego wierzyłem.
[#13] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #1

A jak masz ustawione ID dysku? Jeśli masz podpięty tylko jeden dysk twardy do karty, wyciągnij z tego dysku wszystkie zworki oznaczone jako ID, wtedy dysk będzie miał ID 0.

A tu masz opis tej sytuacji.
[#14] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@SuperBuster11, post #13

Dyski które podpinam mają ID=0, włączoną terminację i jej zasilanie z dysku.

Na moje psie-czucie, problem leży z rozjechaną geometrią dysku. Narzędzia Nexusa nie potrafią jej odczytać z napędu (Nexus używa kontrolera z SCSI 86', natomiast HDToolBox odczytuje taką, której narzędzia Nexusa dobrze nie obsługują.
[#15] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #12

Aby były widoczne potrzebny jest jeszcze low level format. Potem restart i formatowanie z poziomu workbencha. Tak to robiłeś? Czy w jakiś inny sposób?
[#16] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Rafał A-3000, post #15

Problem udało mi się rozwiązać! :) Trzeba dysk sformatować niskopoziomowo narzędziami Nexus-a a potem już normalnie z Workbench-a.

Jest oczywiście mały szkopuł, dlaczego tak nie zrobiłem od razu. Powód był taki, że Nexus-owe narzędzia czytając geometrię dysków 1GB i 4GB pokazywały głupie wartości. W szczególności liczbę cylindrów w każdym przeze mnie podłączonym dysku była 1668. Domyślnie też ustawiały 4 głowice i 64 sektory - co dawało 218MB :)

Podłączyłem jednak dysk od Macintosha - 350MB. Narzędzia Nexus-owe znowu zaproponowały 1668 cylindrów, ale liczbę głowic i sektorów taką, że dostępne było pełne 350MB.

Postanowiłem, że w przypadku moich dysków zaakceptuję te 1668 cylindrów a ręcznie ustawię liczbę głowic i sektorów tak, aby wysycić miejsce na dysku. O dziwo dysk nie zaprotestował jak Nexus go tak sformatował :)

Bez problemu zainstalował się też WB 2.1 :)

Napotkałem się jeszcze na 2 problemy z Gotek-iem.

1)
Jak tylko komputer zaczął posiadać boot-owaly dysk twardy, to wystartowanie Gotek-a z selector.adf kończy się czymś takim.
sys:SELECTOR: Unknown command
sys:SELECTOR failed returncode 10


2)
Gotek w pewnym momencie przestał reagować na przyciski. Jak wkładałem pendrive, na którym nastąpiła zwiecha, to pokazył 008. Jak wkładałem jakiegokolwiek innego pendrive to ---. Format pendrive-a nie pomagał. Okazało się, że podczas zabaw uszkodził się plik selector.adf.

Mój wniosek co do Gotek-a jest taki, że jest tanim i wygodnym emulatorem stacji dysków, któremu często zdarza się płatać figle. Warto by napisać jakiś troubleshooting i dostarczać go razem z urządzeniem.

Męczy mnie używanie oryginalnej Amigowej myszy. Mam jakiegoś Zorro PS/2 (kupione chyba z 10 lat temu) i optyczną mysz Logitech-a SBF96, natomiast ten komplet działa gorzej niż Gotek :) Często po włączeniu komputera muszę rozłączać i łączyć aby to zadziałało. Jakie macie zdanie o tych adapterach? Jaki kupić, aby działał bezproblemowo z optycznymi myszami? Czy RYŚ-ie są super? :)
[#17] Re: Amiga 2000 + SCSI Nexus + st31055n/st34520n

@Tomek79, post #16

Chciałem jeszcze się pożalić/pochwalić, że transfer z dysku SCSI przy tym Nexusie to troszkę ponad 1MB na sekundę (zmierzone przez sysinfo 4.0). Wydaje mi się to wystarczające dla A2000, która ma czyste 68000 :)

Ten sam dysk podpięty do PC z AHA-2940, ma ok 5MB na sekundę.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 12:12:44 przez Tomek79
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem