kategoria: Sprzęt
[#1] Cyfrowe RGB (TTL) - kabel
Chciałem się pobawić cyfrowym RGB przy Amidze (tak, wiem, że 16 kolorów maks i gorzej od analogowego). Kupiłem taki używany kabel na Allegro:

link

Ostatecznie dostałem to (moje zdjęcia):




Tych pinów nie jest za mało (5 + 1, reszty brak)? Patrzę po schemacie, że raczej nie można sobie aż tylu opuścić. Wygląda mi na uszkodzony (albo do specyficznego zastosowania), prośba o konsultacje. Z góry dzięki.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 19:43:11 przez Pancho
[#2] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Pancho, post #1

[#3] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Norbert, post #2

Ok, czyli to nie jest przypadkowy brak pinów.

Kabel mam taki:


Wejście do monitora takie:


Czyli brakuje pokrycia V. sync input?
[#4] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Pancho, post #3

To jest kabel do monitora analogowego, a nie cyfrowego. Kupiłeś zły kabel.
[#5] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@strim_, post #4

Ok, nie widziałem pinów i założyłem mimowolnie, że jest cyfrowy, nie dopytując się. Z rozpędu zapomniałem, że DE-9 mógł być dla obydwu. Ten powinienem wtedy brać? link
[#6] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Pancho, post #3

Przeciez ten monitor ma zlacze scart.
Z polskiego bloga mozna wyczytać, ze to jeden z najlepszych monitorów do retro grania.
[#7] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Pancho, post #5

Ten też jest analogowy. Cyfrowe kable nie były popularne, więc będziesz musiał sobie kabel zrobić sam. Tu link jest schemat połączeń. Czyli zaopatrujesz się we wtyczki, lutownicę bierzesz w dłoń i jedziesz. A potem pochwalisz się rezultatem.
[#8] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Norbert, post #6

Norbert, łaskawco, daj człowiekowi robić to co chce. Tak, na co dzień korzystam ze SCARTa przy Amidze, wiadomo. Ale chcę sobie poeksperymentować, że tak powiem frywolnie, w ten otwór. :) Nie podłączałem jeszcze nic do niego (np. C128, który ma też możliwość cyfrowego RGB, to na później), chcę też pokręcić kręciołkiem od poziomego centrowania, a on działa tylko dla cyfrowego złącza. Sprawdzić czy działa, jak działa, takie nic nie wnoszące drobnostki, ale mnie ciekawią.
[#9] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Pancho, post #8

To podłącz C128 najlepiej w trybie C128, wtedy masz szansę zobaczyć na ekranie 80 znaków a nie 40. No i w ten sposób pewnie daje to większe możliwości. Jeszcze w tym C128 masz PC z procesorem Zilog Z80. Czyli jest to klon procesora Intel 8080.
[#10] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Pancho, post #8

To co napisałeś teraz należało podac w pierwszym poście.
Lepiej późno niz wcale szeroki uśmiech

Zanim kupiłeś przewódl należało sie zorientować jak powinien wyglądać kabel digital rgb.
Najszybciej będzie jak sam go zrobisz.
[#11] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Pancho, post #1

Jakiś czas temu zdemontowałem taki kabel na czynniki pierwsze. Ma w środku tylko 4 grube żyły plus porządny gruby ekran. Do monitora RGB się nie nadaje.
[#12] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@KrisbA, post #11

To znaczy nadaje się do sygnału analogowego w monitorze 1084S i do Amigi. Nie nadaje się do sygnału cyfrowego.
[#13] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Pancho, post #1

Jak to 16 kolorów to ile jest na SCART ?
Nie jest tyle samo ?
[#14] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@sakull, post #13

Nie myl RGB analogowego (SCART) z RGB cyfrowym który ma 16 kolorów
[#15] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Norbert, post #14

Tak, cyfrowy sygnał synchro ttl to zupełnie inna para kaloszy niż analogowy.
Amiga podaje chyba ze złącza video oba sygnały, także obsłuży każdy
monitor.
[#16] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@Norbert, post #14

Ale ilość kolorów 16 się nie zmienia więc dlaczego gorszy obraz cyfrowy RGB ?
[#17] Re: Cyfrowe RGB (TTL) - kabel

@sakull, post #16

No bo masz tylko 16 kolorów. To nie jest obraz cyfrowy w takim rozumieniu jak DVI/HDMI, tutaj linie cyfrowego RGB przybierają albo stan wysoki, albo niski, czyli z 3ch linii masz tylko 8 kombinacji, po dodaniu jednego sygnału od intensywności jasności robi się 16.

Dla porównania z samego Denise wychodzi obraz cyfrowy 12-toma liniami, 2 do potęgi 12 = 4096 kolorów, więc 4 bity cyfrowego sygnały zrobione z 12-nastu, to niezłe kastrowanie, zdaje się, że to sygnał przeznaczony dla jakiegoś typu starych monitorów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem