kategorie: CDTV, Sprzęt
[#1] Dysk SCSi 2.5'' do CDTV
Nabyłem jakiś czas temu gołą CDTV z planem rozbudowy. Chciałbym wstawić do niej m.in. dysk twardy najlepiej wykorzystując wbudowany sterownik SCSI. Zamówiłem już taką płytkę - tutaj po złożeniu. W drodze jest też boot/extended rom 2.30.

I teraz wisienka - marzy mi się jeszcze zmieszczenie tego wszystkiego w oryginalnej obudowie i żeby jeszcze tak z 7 GB pojemności miało. Swojego czasu było takie rozwiazanie, które miało 2.5'' dysk SCSI do CDTV i zamykało się w oryginalnej obudowie:link

Stąd pytanie, czy taki niedrogi dysk ma szanse zadziałać mi z interfejsem który kupiłem z boot romem 2.30 (zakładam, że zmieszcze tam jeszcze przelotkę 50 <> 80 pin). Ew, czy w ogóle jest taka szansa, aby nowoczesny dysk scsi taki z pojemnością ~7 GB zadziałał z CDTV?
[#2] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@Reborn, post #1

Ale ten dysk ma 73 GB a nie 7 GB.
Z takim kontrolerem to loteria. Nie ma wytycznych który dysk zadziała a który nie.
Trzeba sprawdzić samemu.
[wyróżniony] [#3] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@Reborn, post #1

Ja testowałem kilka dysków na CDTV z tym właśnie kontrolerem. Jedyne jakie udało mi się uruchomić to dyski 50pinowe o pojemności mniejszej niż 1GB. Wszelkie przelotki i dyski 68pinowe i 80 pinowe nie będą niestety działać.
[#4] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@Reborn, post #1

Z dyskami SCSI jest dużo zmiennych, czasami taki dysk działa od razu, a czasami trzeba się namordować ze zworkologią, ustawianiem terminacji, poszukaj sobie tematów o dyskach scsi na tym forum, to się przekonasz.
[#5] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@Reborn, post #1

Najlepiej kupić taki który już ktoś przetestował na cdtv.
[#6] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@_Skiba, post #3

Ja mam do A500 kontroler Supra i mam tam włożony dysk 2.1GB 68pinowy na taśmie na której było zarobione złącze 50 i 68pin (jakiś DELL PC stary) i na takiej przelotce to działa, az byłem zaskoczony, ze nie musiałem nic kombinować, z tym, że ten kontroler nie korzysta z DMA i tu może być haczyk.
[#7] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@sanjyuubi, post #6

Z tego co pamiętam to wewnątrz CDTV jest jeszcze na tyle wolnej przestrzeni że da rade wcisnąć dysk 3,5' razem z przelotką 80<->50 pin OK
Co do tej "loterii" z działem dysku to chodzi bardziej o to, że dyski SCSI mają coś takiego jak P/N (part number).
btw. Dyski z P/N: 25L1964 NIE DZIAŁAJĄ z tym kontrolerem
[#8] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@_Skiba, post #3

Re #2
Ale ten dysk ma 73 GB a nie 7 GB.


Zgadza się - chodziło mi o to, że potrzebuje tak min 7GB. 70 to lekka przesada oczywiście tyle, że mniejszych dysków z 2.5 trudno uświadczyć w rozsądnych cenach.

Re #3
Jedyne jakie udało mi się uruchomić to dyski 50pinowe o pojemności mniejszej niż 1GB


Średnio to wróży

Re #5
Najlepiej kupić taki który już ktoś przetestował na cdtv.


Tylko trudno znaleźć informacje na sieci o jakie dyski komuś zadziałały z tym kontrolerem.

Re #7
Dyski z P/N: 25L1964 NIE DZIAŁAJĄ z tym kontrolerem


Pamiętam coś o oznaczeniach "lvd/se", że dystki, które mają te oznaczenia powinny działać z Amigami. Pewnie tylko z częścią kontrolerów.

Jeżeli faktycznie jest taka loteria z dopasowaniem dysków to krystalizują mi się 2 rozwiązania:
1. Zagadam jeszcze sprzedawcę tych kontrolerów z Amibaya - może będzie miał informacje jakie dyski działają z tym cudem.
2. Jak nie pomoże to przesiądę się chyba na Ide68k - powinien mi po spatchowaniu chwycić CFy powyżej 4GB, zmieści się w obudowie i nie będę musiał kombinować z dyskami SCSI (średnio mi się uśmiecha kupowanie różnych dysków i albo trafie albo nie, a później zostanę z górą tego "złomu" ).
[#9] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@Reborn, post #8

1. Zagadam jeszcze sprzedawcę tych kontrolerów z Amibaya - może będzie miał informacje jakie dyski działają z tym cudem.


Za dużo to on Tobie nie napisze, wiem bo sam pytałem.

2. Jak nie pomoże to przesiądę się chyba na Ide68k - powinien mi po spatchowaniu chwycić CFy powyżej 4GB, zmieści się w obudowie i nie będę musiał kombinować z dyskami SCSI (średnio mi się uśmiecha kupowanie różnych dysków i albo trafie albo nie, a później zostanę z górą tego "złomu" ).


Mam dwa dyski które działają, mogę podać nazwy. Ale raczej ciężko bedzie je dostać.
Niedługo powinno być dostępne takie rozszerzenie , to chyba najlepsza alternatywa do scsi.
Kupisz nowszy bootrom i kick i bez problemu powinno botowac system z cf-ki.
[#10] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@_Skiba, post #9

"niedługo" to względna jednostka czasu, zwłaszcza, że jest to dopiero prototyp.
[#11] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@_Skiba, post #9

Re #9

Mam dwa dyski które działają, mogę podać nazwy. Ale raczej ciężko bedzie je dostać.


Możesz proszę podać na priva - zawsze dobrze wiedzieć i rozbudować swoją bazę amigowej wiedzy

Re #10

Niedługo powinno być dostępne takie rozszerzenie , to chyba najlepsza alternatywa do scsi.


Zapowiada się bardzo obiecująco - dokładnie to czego potrzeba amigom z 68K: kontroler HD, trochę szybszy procek i zapewne 8mb ramu (opcjonalnie autokonfigurowalne ew. aby można było z łatwością skonfigurować pod CDTV). Trzymam kciuki, Sanjyuubi i życzę powodzenia w projekcie. Jak coś to na pewno jednego chętnego w mojej osobie już masz szeroki uśmiech
[#12] Re: Dysk SCSi 2.5'' do CDTV

@Reborn, post #8

Poszperałem jeszcze w sieci i udało mi się wyszukać dodatkowo takie informacje:

link 1 - w szczególności pierwszy komentarz
link 2

Wygląda na to, że RaizinMonster działa z tymi kontrolerami SCSI w CDTV z bootromen 2.30 i umożliwia z powodzeniem wykorzystanie kart CF 4GB (standardowe ograniczenie sterowników Amigowych). Pytanie czy ktoś się orientuje, czy istnieje nowsza wersja scsi.device do CDTV, która znosi ten limit i którą można spatchować sterownik w kościach?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem