kategorie: A500, Sprzęt
[#1] uszkodzona klawiatura a500
Witam wszystkich 'starych' wyjadaczy - jako 'młody' potrzebuję pewnej podpowiedzi :)
znalazłem u kolegi A500 wszystko odpala poza klawiszami.
Zrobiłem podmiankę z drugiej A500 działają OK, więc wiem, że to wina samej klawiatury. Rozebrałem moją - wszystko wygląda na sprawne, zmierzyłem folie - ścieżki przewodzą, więc postawiłem na kontroler. Kupiłem drugi, podmieniłem i ... nadal nie działa.
Może ktoś miał z czymś takim już spotkanie. W giełdzie wstawiłem ogłoszenie o chęci kupna klawiatury działającej (stan klawiszy bez znaczenia), ale ciekawość mnie męczy co może być przyczyną takiego stanu.
Podpowiedzcie :)

Jeszcze jedno pytanie - czy mogę zamienić kontroler w klawiaturze z QWERTY na taki z QWERTZ (kodowanie jest programowe czy sprzętowe)?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 16:18:23 przez j4zon3k
[#2] Re: uszkodzona klawiatura a500

@j4zon3k, post #1

A podczas startu dioda w Caps lock miga czy cały czas ciemna?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 17:21:48 przez Kamikadze
[#3] Re: uszkodzona klawiatura a500

@Kamikadze, post #2

cały czas ciemna - nawet nie łypnie. Naciskanie CAPSa także nie daje żadnych efektów.
[#4] Re: uszkodzona klawiatura a500

@j4zon3k, post #3

To trzeba zasilanie sprawdzić czy do układu dochodzi.
Jak dochodzi to układ, do wymiany.
[#5] Re: uszkodzona klawiatura a500

@Kamikadze, post #4

Zasilanie jest więc raczej wiadomo już w czym problem ;(

edit:
Jeszcze jedno pytanie - czy na klawiaturę w wersji QWERTZ mogę wsadzić klawisze w układzie QWERTY i będzie to działać prawidłowo.

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2015 19:57:55 przez j4zon3k
[#6] Re: uszkodzona klawiatura a500

@j4zon3k, post #5

Możesz tak zrobić, będzie działać bardzo dobrze
[#7] Re: uszkodzona klawiatura a500

@_Skiba, post #6

dzięki za pomoc
[#8] Re: uszkodzona klawiatura a500

@j4zon3k, post #7

z racji, że nie mogę edytować poprzedniego posta więc sam sobie odpowiem ;)
okazało się, że coś z folią jest nie bardzo ... niby ścieżki całe ale nie działa to prawidłowo.
[#9] Re: uszkodzona klawiatura a500

@Kamikadze, post #2

Podepne sie troche pod temat. Jesli po odpaleniu A500 caps caly czas miga (przy starcie oraz podczas pracy jednostki pozniej) i nie dzialaja zadne klawisze poza miekkim resetem, oznacza to ze....?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2016 00:51:38 przez softiron
[#10] Re: uszkodzona klawiatura a500

@softiron, post #9

Podłącz inną klawiaturę i zobacz czy jest tak samo. Po podłączeniu innej klawiatury będziesz już bliżej tego czy to wina klawiatury, czy płyty. Ja miałem raz tak, że dioda sobie różnie migała, okazało się że po wymianie kontrolera klawiatury (akurat miałem) przestała.
[#11] Re: uszkodzona klawiatura a500

@robertos231, post #10

Mam tak...
zdjęta lub przynajmniej odkręcona i leząca luźno górna obudowa - wszystkie klawisze działają.
Jak zatrzasnę obudowę... przestają działać strzałki, cała reszta działa... coś gdzieś nie styka czy jak?
[#12] Re: uszkodzona klawiatura a500

@softiron, post #11

na jakiś czas temat olałem, skręciłem wszystko, zadziałało jak trzeba i działało aż do dzisiaj. Znów ni z gruchy ni z pietruchy nie działają strzałki na klawiaturze. Ami nawet nie ruszana żeby się jaki kabelek mógł przesunąć... po prostu przestały reagować strzałki a cała reszta jest ok... Ktoś ma pomysł dlaczego tak się dzieje?
Niestety innej klawiatury na podmiankę nie posiadam na razie.
[#13] Re: uszkodzona klawiatura a500

@softiron, post #12

Nawiążę szybko do #3, #6 i #12:
niekoniecznie napięcie - a może GND?

Czy masz dobrze odizolowany kontroler od reszty Amigi? Jak nie masz folii pod nim to też z tego mogą dziać się cuda.

Zobacz, czy złącze klawiatury w sterowniku na pewno dociska wszystko jak powinno - no i sprawdź, jak wyglądają grafitowe (?) ścieżki na taśmie do złącza.

Co do membrany klawiatury to pytanie na jaką podmieniasz, czy identyczną czy "inną" (bo jak kilka rodzajów)?

Pozdrówka :)

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 22:39:04 przez Tom Rain
[#14] Re: uszkodzona klawiatura a500

@Tom Rain, post #13

zanim zdążyłem cokolwiek zrobić przysnęło mi się i nie wyłączyłem Ami... pochodziła całą noc, rano siadam, strzałki działają :)
Magia Wieku Pary Panie Dziejku... Słowo honoru, węgla nie dorzucałem :)
[#15] Re: uszkodzona klawiatura a500

@softiron, post #14

Nagrzała się, ścieżki się rozszerzyły i złapały kontakt.
[#16] Re: uszkodzona klawiatura a500

@softiron, post #14

Też tak miałem kiedyś z jednym klawiszem- są na świecie rzeczy które się nawet fizjologom nie śniły ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem