@El Amigos,
post #1
Jest kilka wariantów jpgów. Jest format stratny i bezstratny, ale oba są niekompatybilne i nie wczytują się nawzajem. Na Amidze są programy do bezstratnego: ljpg na aminecie i odpowiednie datatypy, ale kompresja nie jest super, więc lepiej sobie darować.
Co do wersji stratnej to nawet 100% daje utratę jakości. Każda implementacja (czyli savery) jest inna w różnych programach, a więc tablice kwantyzacji (to od nich zależy jakość) są różne, gdyż standard JPEG nie ustala tego dokładnie. W saverach opartych na bibliotece jpeg/jfif V6 ustawienie jakości na 100% powoduje, że tablice kwantyzacji są ustawione na same jedynki, co w rezultacie daje straty tylko w obliczeniach DCT, czyli tylko w zaokrągleniach zmiennoprzecinlowych (+/-1).
Ale uwaga: opcja baseline ogranicza dokładność zapisywanych danych, wtedy tablice kwantyzacji nie mogą być z jedynek, a wiele programów nie oferuje opcji: baseline czy rozszerzony. Opcja progresywny nie ma tu nic do rzeczy. Progresywny jest zawsze rozszerzony.
Ostatnia rzecz to podpróbkowanie. Format RGB jest konwerterowany do YCbCr z pomijaniem niektórych danych, zwykle jest to 4:2:0, bardzo rzadko można wybrać format podpróbkowania, a to jest już strata jakości, mało widzoczna, ale jednak. Jest co prawda program na Amidze, który zapisuje dane RBG w formacie JPEG (zapomniałem jaki), ale reszta programów odczytuje go z konwersją, co daje zmienione kolory.