kategoria: A600
[#1] Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA


Kupiłem taką Amigę 600. Mam dwa pytanie:

Sprawa 1:

Kupiłem osobno kabel RGB -> SCART

Po podłączeniu Amigi do TV, słychać bardzo głośne buczenie z głośnika, także praca stacji dysków słyszana jest w głośniku.

Amiga jest dobra bo przy podłączeniu kablami Chinc wszystko działa, nie buczy. Chciałem jednak kabel Scart bo gniazdo Chinc w TV mam zajęte przez Commodore 64.

Czy sądzicie, że to kabel jest zepsuty czy gniazdo RGB w Amidze?

Czy jeżeli 99% czasu będę włączał gry to czy jakość kabla cinch mi wystarczy?

Sprawa 2:

Amiga ma oryginalne plomby, których nie chcę ściągać, więc nie rozkręce obudowy by montować kartę CF jako dysk czy wynalazki typu Gotek.

Niestety wśród dyskietek nie ma gier Mortal Kombat, Mortal Kombat II, Worms, Walker, Cannon Foder 2, Jaguar, które bym chciał bo pamiętam z dzieciństwa.

Czy testował ktoś ten sposób z nagrywaniem dyskietek przez czytnik PCMIA - CF:

http://forum.emulacja.net/viewtopic.php?t=2867#p17027

Z kąd wziąć dyskietki z wymaganym w opisie Workbench 2.0 dla Amigi 600? Bo też niestety nie ma Workbencha w paczce dyskietek, którą mam.

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 11:16:36 przez sna

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 11:17:18 przez sna

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 11:19:44 przez sna
[#2] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #1

sprawa2:

niby fajnie jest mieć plomby gwarancyjne, ale nie wiesz co się dzieje w środku. Jeśli masz problem z kondensatorami to z upływem czasu będziesz miał idealnie wyglądającą obudowę, która kiedyś była Amigą (R.I.P). Ja bym nie ryzykował, jeśli Amiga miałaby służyć do czegoś więcej niż robienia dobrego wrażenia na półce czy w gablocie w Sevres ;)
[#3] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@charliefrown, post #2

Amiga jako, że ma stan idealny będzie pracować tylko do czasu kupienia kolejnej już w stanie wizualnym dowolnym i tą kolejną będę rozkręcał. Ta pójdzie do szafy do kolekcji. Ale teraz przez jakiś czas pochodzi. Podobnie mam z Commodore i Atari 8 bit sztuki idealne w szafie a do zabawy inne.

Najbardziej mnie martwi jednak sprawa kabla RGB. No cóż sprzedawca twierdzi, żeby mu wysłać to przyśle inny. Tylko to potrwa z tydzień zanim się dowiem. Ale mi się wydaje, że to raczej zwarcie w kablu niż coś Amigą, bo czemu na kablach cinch takie efekty nie występują?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 11:47:27 przez sna

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 11:48:56 przez sna

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 11:49:51 przez sna
[#4] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #3

winna kabla, zle ekranowanie
[#5] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #1

To buczenie jest częstym przypadkiem w przypadku SCART i to nie tylko w Amidze, w dodatku zależy od jasności wyświetlanego obrazu, a podłączenie chinchy je zmniejsz lub likwiduje.

Zastanawiam się czy to nie jest wina zjawiska zwanego pętlą masy.
[#6] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sanjyuubi, post #5

Niby jak leci amigowa muzyka to nie słychać buczenia ale jak jest cicho to słychać i denerwuje to.

Rozkrenciłem kabel, sprawdziłem obwody miernikiem i jest Ok.

Jednak jest to taki kabel:



A w googlach są też inne schematy, czy któryś z tych kabli nie byłby lepszy:







Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 13:35:00 przez sna
[#7] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #6

Schemat drugi jest najlepszym rozwiązaniem :)

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 13:39:41 przez _Skiba
[#8] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #1

Wykorzystać peceta z LPT do nagrania dyskietek dla Amigi.
Potrzebujesz programu ADTWin i prostego "adaptera"
Wszystko opisane na stronie
http://m1web.de/ADTWin/
[#9] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@_Skiba, post #7

Witam,
głupie pytanie -
czy mogę zmostkować Video Ground na jeden przewód?
Czy też każdy z osobna musi być podłączony?
[#10] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #6

Może trochę Cię zmartwię, ale ja taką walkę stoczyłem kiedyś z Atari ST. Przewód RGB miałem własnej roboty i stawiałem na niego, bo efekt buczenia występował na wszystkich TV do jakich go podłączałem. W końcu pobiegłem z kompem do innego posiadacza ST'ka i okazało się, że mój kabel z jego sprzętem działał idealnie, a mój ST z jego kablem i TV nadal buczał. Problemu do dziś nie rozwiązałem. W sumie odpuściłem sobie to i pogodziłem się z buczeniem, tym bardziej, że tak jak u Ciebie, gdy zaczyna grać muza np. w demach to staje się to prawie niesłyszalne. Ja mojego ST jednak rozkręciłem, ale żadnych widocznych uszkodzeń nie było, kondziory żadne nie wylały itp. Pewnie profilaktycznie warto byłoby jakieś wymienić, ale tak jak pisałem, dałem sobie z tym spokój.
Oczywiście nie zmienia to faktu, że u Ciebie może być inaczej.
[#11] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@zijacek, post #10

W przypadku STka, zwróć uwagę, że tor audio biegnie "blisko" zasilacza (wbudowanego), więc jak kojarzę lekkie buczenie od tego zasilacza słychać prawie zawsze w Atari ST/e.

W Amidze nie ma takiego problemu z zasilaczem. Dźwięk nie ma buczeć i koniec, jeśli tak się dzieje to znaczy że coś jest nie tak.
[#12] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@BULI, post #11

Pewnie masz rację, tylko w moim wypadku nie nazwałbym tego lekkim buczeniem :) Na białym ekranie, gdy akurat powinna być cisza ma się wrażenie, że tuż za TV ktoś włączył starą spawarkę :)

Podejrzewam, że zarówno z opisywaną Amigą, jak i z moim ST coś jest nie tak, tylko ja się poddałem, choć mam cichą nadzieję, że jak tu problem zostanie rozwiązany, to może i u mnie będzie można to rozwiązanie jakoś zastosować.

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 11:18:40 przez zijacek
[#13] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@zijacek, post #12

Kiedys mialem problem z dzwiekiem na A500. Co prawda nie bylo to buczenie ale dzwiek byl lekko znieksztalcony. Kombinowalem z kablami, telewizorem, nawet pozyczalem od znajomego inna 500-tke zeby sprawdzic czy bedzie ok. I o dziwo na jego sprzecie tez sie pojawil ten problem. W koncu okazalo sie ze winowajca byl zasilacz. Wymienilem zasilacz i problem zniknal od razu.
[#14] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@zijacek, post #12

Tyle tylko, że jeżeli podłącze Amigę kablami chinch to mam absolutną ciszę. Więc wyjście audio jest OK. Coś musi się mieszać ten dźwięk w tym kablu, może z masą obrazu albo coś. Zastanawiam się jeszcze czy nie podłączyć przez SCART tylko obrazu by był ostrzejszy niż przez Chinc a dźwięk dać na kino domowe chinchami i puszczać dźwięk przez kanał kina domowego.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 11:24:21 przez sna

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 11:25:04 przez sna
[#15] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@BULI, post #11

Najlepiej zrzucić winę na kotapomysłTeoretyzujesz czy może opierasz się na swoim doświadczeniu
[#16] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@tomko, post #15

No to dlaczego posłączając przez CHINCH NIE BUCZY? Przecież w kablu Scart dźwięk idzie z tych samych gniazdek co podłączając amigę do telewizora tylko kablami Chinch.

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 12:41:26 przez sna
[#17] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #16

a może przewód SCART jest źle ekranowany?

Dając dźwięk osobnym przewodem eliminujesz zakłócenia choćby masy.


Ja dzisiaj będę lutował przewód - wszystkie przewody osobno, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Oczywiście schemat nr.2 zgodnie z zaleceniem.
[#18] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #16

Podłącz AMIGĘ z dobrej klasy sprzętem audio, dobrej jakości przewodem i czy wtedy też masz "buczenie"? Stawiam na twój kabel i prawdopodobnie złącze scart w tvOK
[#19] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #16

Odpowiedź jest prosta.

Przewód użyty do wykonania przewodu RGB/Euro+Audio jest niewłaściwy. Tor Audio powinien mieć żyły w osobnym ekranie. Wtedy dźwięk nie byłby zakłócany z przewodu synchronizacji.

To co słyszysz w głośnikach, to przenikanie synchronizacji pionowej i poziomej do toru audio.
[#20] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@jarob, post #19

Ok, jak znajdę chwilę czasu spróbuję przelutować dżwięk do kabla idącego na zewnątrz i zobaczymy jak będzie.
[#21] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@tomko, post #15

Masz problem z rozumieniem słowa pisanego?
[#22] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@jarob, post #19

Przewód użyty do wykonania przewodu RGB/Euro+Audio jest niewłaściwy. Tor Audio powinien mieć żyły w osobnym ekranie. Wtedy dźwięk nie byłby zakłócany z przewodu synchronizacji.


Zastosowałem dzisiaj przewód HDMI - kupiony na metry bo ma wystarczajacą ilość przewodów i dobry ekran całego przewodu i dla sygnałów RGB.
Dałem sygnały (RGB) i jej masy osobnym przewodem w ekranie.
Tor audio - masa oplot główny przewodu i kanały przewodami luźnymi.

Buczenie pojawia się jak nie ma dźwięku np. z gry.
Jak gram to muzyka brzmi rewelacyjnie.

Stawiam jak już ktoś wspomniał na kiepski tor audio w samym TV (samsung)

schemat SCART - AMIGA nr2 z tego tematu.
[#23] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@Fiszer18, post #22

Przelutuj złącze scart w tvpomysł
[#24] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@tomko, post #23

Puszczenie kabla na zewnątrz ale docelowo dalej do wtyczki SCART nic nie dało, buczy. Natomiast zrobiłem tak:

Kablem SCART puściłem tylko obraz aby był ostry.
Osobnymi kablami chinch puściłem dźwięk do amplitunera kina domowego.

W efekcie NIC NIE BUCZY a obraz ostry bo przez SCART. I tak będzie podłączone na stałe.

Winę tu widzę w wejściu SCART. Podobnie Commodore 64 na wejściu SCART buczy a na Chinch nie. Co ciekawe Atari 800XL jako jedyne nie buczy na wejściu SCART. Natomast ŻADEN z wymienionych nie buczy na wejściu Chinch.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 09:56:02 przez sna
[#25] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #24

Podepnę się z bardzo podobnym objawem.
Pacjent to Amiga 1200.
Kondensatory wymienione, płyta umyta. Od płyty odpięte wszystko oprócz kabla wideo i zasilania.
Płyta sprawdzona na kilku kablach euro-scart i zasilaczach, oraz kilku stacjach.
Objawy.
Słychać przy włączeniu Amigi sygnały testujące czy stacja jest podpięta czy nie. Krótki świergot i zaraz trzy sygnały. Kiedy jest podpięty dysk twardy lub stacja dysków to w tym momencie startują. W czasie grania słychać doczytywanie z dyskietki czyli transmisje danych, natomiast sam dzwięk jest czysty w obu kanałach.
prosiłbym o wskazanie gdzie tu mogę zacząć grzebać.
[#26] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #24

Najczęstszym powodem buczenia są pętle masowe, które się np. tworzą przez przewód neutralny/ochronny z odbiornikiem i słyszysz wtedy 50Hz, ciężko się z nimi walczy. Widziałem kiedyś i nawet kupiłem separator galwaniczny (na allegro widzę taki pod hasłem "izolator masy") do toru audio, taki prosty oparty na transformatorkach, możliwe, że pomógłby ci w twoim przypadku, nigdy go nie użyłem, bo o kupiłem go z myślą o jakimś projekcie i o nim zapomniałem.

EDIT: dopiero teraz zauważyłem, że to stary wątek :)

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 22:54:02 przez san_u
[#27] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@Stoopi, post #25

To trochę brzmi jakby te zakłócenia były wpuszczane w tor zasilania albo Paula jest uszkodzona, bo bezpośrednio do niej jest doprowadzona linia odczytu i zapisu stacji dysków. Trzeba by spojrzeć na oscyloskop na zasilanie Pauli, czy jest czysto.



Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 22:54:22 przez san_u
[#28] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@san_u, post #27

Harmoniczne mogą przenikac jak wszystko jest "jedna masa" złączone. Tak samo jest jak np. Monitor wyświetla biały kolor i wówczas mamy buczenie w głośniku.
[#29] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@Hubez, post #28

Ku potomności podaje rozwiązanie problemu.
Pod kondensatorem c306 idzie cieniutka ścieżka pomiędzy jego padami. Wylany kondensator zeżarł soldermaske, w efekcie robiło się zwarcie pomiędzy ścieżką a jednym z padów w trakcie lutowania. Po zabezpieczeniu i odizolowaniu problem zniknął.
2
[#30] Re: Amiga 600, buczenie na porcie RGB i sprawa nagrywania dyskietek przez PCMIAA

@sna, post #1

...Amiga ma oryginalne plomby, których nie chcę ściągać...

Nie musisz dziurawić plomby. Delikatne podgrzanie gorącym powietrzem i sticker się sam odklei. Potem go przykleisz z powrotem. Chyba że po prostu nie chcesz go ruszać.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem