kategoria: Minimig
[#1] Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie
Czołem,

To mój pierwszy wpis na PPA i od razu z prośbą o pomoc. Zainwestowałem jakiś czas temu w MISTa i ogólnie jestem ze sprzętu bardzo zadowolony. Gry z adfów w większości działają (nawet Slam Tilt), ale zależało mi głównie na możliwości postawienia dysku twardego i odpalaniu gier z WHDLoad. No i tutaj pojawia się problem. Zainstalowałem Classic WB w różnych wersjach - od Lite po ADVSP i za każdym razem po wczytaniu Workbencha mam artefakty na ekranie, tak że obraz jest praktycznie nieczytelny. Znalazłem jedną osobę, która pisała na forum MISTa o podobnym błędzie i w jej przypadku zadziałała zmiana karty SD na wolniejszą - niestety u mnie się to nie sprawdziło. Czy ktoś może poratować mnie jakąś radą? Z góry dzięki!
[#2] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie
[#3] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie
[#4] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@zmiennik, post #2

"zainwestuj w prawdziwy sprzęt"


Mam dwie Amigi 1200. A blisko 20 lat temu pisałem na Amidze w edytorze Wordworth swoją pracę magisterską. Nie jestem totalnym żółtodziobem, słowo :)

MIST jest o tyle fajny, że zajmuje mało miejsca i pozwala na odpalanie też innych sprzętów. Więc o ile jest taka możliwość, chciałbym wycisnąć z niego jak najwięcej.

WinUAE oczywiście sprawdzałem - w nim stworzony plik hdf hula jak miło, bez żadnych artefaktów.
[#5] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@Ryslaw, post #4

Musisz słuchać ludzi obeznanych w sprzęcie a nie żółtodziobów powyżej
tutaj masz link : link

porozmawiaj z Fenio w czym tkwi problem
[#6] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie
[#7] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@Ryslaw, post #1

Polecam ten tutorial:
link
Ja problemów nie miałem a też mam ClassicWB, z tym, że korzystałem z jakiegoś gotowca. Pamiętać trzeba o kilku rzeczach - tryb graficzny ustaw na Pal HiRes (nic więcej bo będzie kaszana), kickstart musi być z obsługą IDE (ja korzystam z 3.1 od A1200). WHDLoad śmiga bez problemów i niemal wszystkie gry działają bez problemów (jest kilka wyjątków ale znanych twórcy wsadu jest więc szansa na poprawki w następnych wersjach).
@zmiennik - generalnie się zgadzam ale... Mist to naprawdę świetne urządzenie, które zajmuje mało miejsca i obsługuje wiele sprzętów, nie tylko Amigę.
[#8] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie
[#9] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie
[#10] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@Ryslaw, post #1

Na stronie Lotharek'a do MiST'a polecane są karty SD o pojemności 1GB...
Może w tym rzecz, próbowałeś 1GB SDHC i zwykłe wolne takiej wielkości?
Jeżeli używasz micro SD w jakimś adapterze to spróbuj ze zwykłą, normalną kartą SD 1GB.

Może max transfer trzeba ustawić i odpowiedni file system?
Spróbuj zrobić wszystko na WinUAE i później jak tam będzie wszystko OK, to przełożyć do MiST'a.
Spróbuj też może wyłączyć AGA-tę przy instalacji, bo jest chyba w beta testach...

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 18:42:27 przez zmiennik
[#11] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@zmiennik, post #8

Tylko powiedz mi, w czym MiST jest lepszy od najzwyklejszego w świecie laptopa?


- Prostota
- Rozmiar
- Porty joysticków :)
[#12] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@zmiennik, post #10

Teraz nie ma problemów z kartami, ją mam Sandiska 16GB (złoto-czerwoną) i żadnych problemów. Autor wątku ma problemy chyba z wyświetlaniem. Przestawienie na Pal HiRes powinno załatwić sprawę. A jeśli nie to po kolei wg tutoriala: obraz, instalacja WB, i po kolei wszystkich dodatków, a w międzyczasie backupy poszczególnych wersji obrazu dysku.

A co do OT - ją też wolę real sprzęt ale Mista też mam jako sprzęt na imprezy lub gdy nie chcę grzebać po szafach żeby podłączyć np. Spectruma dla jednej gierki.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 18:52:30 przez Jenot
[#13] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@zmiennik, post #10

Na stronie Lotharek'a do MiST'a polecane są karty SD o pojemności 1GB...


Konsultowałem sprawę z Lotharkiem, zresztą u niego przecież MISTa kupowałem. Sprawdzałem 4 różne karty SD (normalne, nie micro). Od 1GB do 8 GB. Na wszystkich to samo.

Może max transfer trzeba ustawić i odpowiedni file system?


Ustawione.

Spróbuj zrobić wszystko na WinUAE i później jak tam będzie wszystko OK, to przełożyć do MiST'a


Tak właśnie robiłem. Jak zresztą pisałem w pierwszym poście. Pod WinUAE wszystko działa. Pod MISTem Workbench rozwalony.

Spróbuj też może wyłączyć AGA-tę przy instalacji, bo jest chyba w beta testach...


Sprawdzałem, bez różnicy.
[#14] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@Ryslaw, post #1

Wow! Fajnie, że jesteś tu Ryslawie! Milo widzieć, mam nadzieje, ze przyjdzie nam podyskutowac/poczytać Ciebie na tym forum.
[#15] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@michalmarek77, post #14

Wow! Fajnie, że jesteś tu Ryslawie! Milo widzieć, mam nadzieje, ze przyjdzie nam podyskutowac/poczytać Ciebie na tym forum.


Dzięki :)
Czytywałem od dawna w trybie czyhacza, ale postanowiłem napisać po raz pierwszy i widzę, że było warto.
[#16] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@Jenot, post #7

Polecam ten tutorial:
link


Korzystałem z niego.


Czy jeśli u Ciebie działa, byłaby możliwość, abyś spakował swój plik hdf i podesłał mi na przykład przez wetransfer? Z góry wielkie dzięki.
[#17] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@Ryslaw, post #16

No z tym może być mały problem bo mam tam trochę kupionego softu... ale postaram się znaleźć źródło z którego to zassałem i Ci podeślę.
[#18] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@Jenot, post #17

Daję znać, że sprawa rozwiązana. Fenio podesłał mi swoją konfigurację i pliki dysku. Wszystko hula! Dziękuję wszystkim, którzy zainteresowali się tematem, a najbardziej oczywiście Feniowi, który dostarczył odpowiednie pliki!
[#19] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@Ryslaw, post #18

Ja mogę tylko potwierdzić, że na najnowszym core (i wcześniejszych) miałem problem z instalacją:
- AmigaSYS (wiesza się po instalacji)
- ClassicWB (tylko kompaktowa wersja daje radę a pozostałe powodują artefakty)

Jak by się komuś udało jedno i drugie, proszę o jakąś instrukcję co robię nie tak (jeśli w ogóle można coś zrobić po drodze nie tak).

Z samymi dyskami (format hdf) nie miałem problemu jako takiego.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 08:14:44 przez DiskDoctor
[#20] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@DiskDoctor, post #19

Dobrze byłoby to zgłosić do Chaosa (Rok Krajnc)
link do github'a
[#21] Re: Problem z emulacją dysku twardego w MISTcie

@DiskDoctor, post #19

Witam
Moja pierwsza wypowiedź, chociaż czytuję od dawna. Na moim MISTcie próbowałem CW FULL i LITE i oba chodzą dobrze (tak mi się wydaje- bo uczę się WB dopiero)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem