kategorie: A1200, Mediator, Sprzęt
[#1] Mediator i SCSI
Czy komuś udało się to uruchomić? Mam dwa różne kontrolery - AHA-2940W i AHA-2940UW i żaden nawet nie rozkręca dysku. Kontrolery są oczywiście wykrywane w PCIinfo. Próbowałem też umieszczać je w różnych slotach - zero efektu. Korzystam z tego sterownika, który pakuje do DEVS.

Schematy podłączenia:
1. [kontroler] -> [dysk] -> [terminator]
2. [terminator] -> [kontroler] <- [zaterminowany dysk]

Konfiguracja jak powyżej na PC działa od strzału.

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 20:46:25 przez _arti
[#2] Re: Mediator i SCSI

@_arti, post #1

Mam jakąś kartę SCSI na PCI (obecnie jest w PC celem wymiany danych WinUAE - z A3000 - stawiam system pomału) ale nie wiem co z terminatorem. Muszę posprawdzać dyski i CD-ROM. Może któryś ma terminację.
[#3] Re: Mediator i SCSI

@_arti, post #1

Używałem jakiś czas temu karty AHA-2940UW w Mediotorze TX ( Kontroler-Dysk-terminator) korzystałem też z tego sterownika i działało to elegancko. Miałem wrażenie że nawet szybciej niż FastATA.
Ale chyba trzeba było coś dopisać w s-s aby zadziałało.

Przy okazji zapytam, czy istnieje jakikolwiek sterownik dla kontrolera SATA w Mediatorze aby działał w OS3.9 tak jak np. w OS4.1 ?
[#4] Re: Mediator i SCSI

@superbonio, post #3

Niestety nie a szkoda. Chociaż ten pod 4.1 też nie jest rewelacyjny. 3,5 MB/s,to max.
[#5] Re: Mediator i SCSI

@superbonio, post #3

Ale coś trzeba było zrobić czy od razu, po zabootowaniu dyski były widoczne?
[#6] Re: Mediator i SCSI

@_arti, post #5

Dyski po zabootowaniu powinny byc widoczne w hdtoolboxie uruchomionym z podanym device. Ewnetualnie mozesz przeskanować szyne scsi softem od scsi kontrolera do blizzardów. Sciągnij sobie dyskietke z tym softem, jest przydatny nie tylko dla tego kontrolera. Tam tez w parametrze musisz podac .device który obsługuje kontroler.
[#7] Re: Mediator i SCSI

@_arti, post #5

Sprawdź jeszcze program SCSImounter.
[#8] Re: Mediator i SCSI

@Rafał A-3000, post #7

Jakkolwiek bym nie podłączył - dyski się nie rozkręcają nawet. HDToolbox ich oczywiście nie widzi.
[#9] Re: Mediator i SCSI

@_arti, post #8

A to nie jest problem zasilania?
A czy SCSI sie zawsze rozkreca jak samo zasilanie podepniesz?
[#10] Re: Mediator i SCSI

@Don_Adan, post #9

Aż tak to nie wiem...
[#11] Re: Mediator i SCSI

@_arti, post #10

Podepnij dysk scsi do peceta - tylko zasilanie.
Jeśli silnik zakreci, znaczyć to będzie problem zasilania w Amidze.
[#12] Re: Mediator i SCSI

@Norbert, post #11

Zaświeca się na nich dioda ale się nie rozkręcają. Jakby czekały na BIOS kontrolera...
[#13] Re: Mediator i SCSI

@_arti, post #12

Bo czekają - to funkcja opóźnionego startu w dyskach SCSI.

Przydatna w macierzach dyskowych zawierających sporo dysków.
Gdyby wszystkie rozkręcały się od razu po włączeniu to chwilowy pobór prądu związany z rozruchem wielu dysków zabiłby każdy zasilacz.
Aby temu zapobiec dyski się rozkręcają sekwencyjnie podczas przeszukiwania szyny SCSI przez kontroler. Na Amidze oczywiście pecetowy kontroler nie uruchomi swojego BIOSu więc nie ma jak wysłać polecenia do startu dysków.

Tyle teorii. W praktyce na dysku ustawia się to zworką. Najczęściej są to zworki "enable motor start" i/lub "delay motor start". Obie powinny być zdjęte.
- "delay motor start" opóźnia start dysku wg wzoru = 10 sekund * ID. Czyli jak masz ID 3 to start dysku nastąpi 10*3 = 30 sekund od włączenia komputera (samodzielnie bez komendy z kontrolera).
- "enable motor start" powoduje, że dysk czeka na komendę "Start Unit" z kontrolera i bez tego się nie rozkręci.

Czy dziś już nikt nic nie wie odnośnie SCSI? Widzę, że chyba muszę napisać kolejny artykuł na ten temat bo wszyscy pozapominali podstawy...

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 00:33:16 przez lekarz_med
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem