kategorie: A600, Sprzęt
[#1] Problem z dźwiękiem w A600
Witam. Mam taki problem że dźwięk z wyjść chinch jest ale na obu chinchach jest ten sam kanał.Tak jakby lewy był w jednym i drugim wyjściu , bądź prawy w jednym i drugim wyjściu. Dodam że poprzez kabel antenowy są oba kanały. Proszę o pomoc i pozdrawiam.
[#2] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@turboraver, post #1

Uzywaj dwóch cinchy naraz. Wtedy będziesz miał lewy i prawy kanał.
Podłączenie tylko jednego chinch powoduje połączenie kanałów w jeden.
[#3] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@Norbert, post #2

Jeśli użyję dwóch chinchy na raz to mam jeden tylko kanał w obu głośnikach.
[#4] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@turboraver, post #1

Przez jaki kabel podłączasz dźwięk?

Podłącz lewy i prawy kanał z amigi i na protrakerze wycisz wszystkie 4 ścieżki i później włączaj po kolei. Jeśli jeden kanał masz nie sprawny to dwie ścieżki nie powinny dawać dzwięku. zostaw te dwie "martwe" ścieżki aktywne i:
-zamień chinche przy amidze miejscami.
-Podłącz tylko jeden z chinchy najpierw pod lewy, później pod prawy kanał, tak samo zrób też z drugim chinchem.
-Sprawdź też czy przez kabel antenowy "martwe" ścieżki dają dźwięk.

Informuj o efektach.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 03:58:39 przez snifferman
[#5] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@snifferman, post #4

Kabel to zwykłe , w pełni sprawne chinche podpięte do wzmazniacza.
Robiłem testy na protrackerze i okazuje się że te dwa niedziałające kanały słychać bardzo cicho po podkręceniu głośności prawie na maxa.
Te niedziałające kanały to channel 1 oraz 4.
Przy zamianie miejscami raz gra cicho lewy albo prawy głośnik. Tak samo cicho słychać gdy podpinam jeden , bądź drugi chinch.
Na kablu antenowym problem znika.
[#6] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@turboraver, post #5

Masz to samo co ja mam w trzeciej A1200, tzn. w płycie głównej (na razie tego nie naprawiam, bo ta płyta jest w rezerwie).
Masz spalony bezpiecznik na jednej ścieżce. Zdaje się że jest to jakiś rezystor.
Mogło się to stać gdy podłączyłeś czincze na załączonej Amidze. Tak więc następnym razem wyłącz Ami przed włożeniem czegokolwiek.
Będzie potrzebny mistrz lutownicy i ktoś z forum kto wie jaki to rezystor i gdzie się dokładnie znajduje.
[#7] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@turboraver, post #5




Podejrzewam awarię kondensatora c324(dokładnie nie pamiętam, ale wydaje mi się że 1 i 4 ścieżka w protrakerze to lewy kanał).
Możesz sam co nieco zdiagnozować.
Włóż w oba gniazda chinch w amidze wtyki nie podłączone do niczego(w gniazdach jest styk mechaniczny, który w razie nie podłączenia wtyku do gniazda zwiera dwa kanały razem)
Teraz możesz użyć miernika jeżeli takowy posiadasz i :
puścić w protrakerze zapenlony dźwięk na wszystkich kanałach. Najlepiej jakąś falę. Taką samą na wszystkich.
Zmierzyć napięcie między masą a każdym biegunem kondensatora.
Dla porównania zmierz także napięcia na kondensatorze c334.
Jeśli nie posiadasz miernika możesz także użyć np głośnika od słuchawek.
Nie zetknij swojego próbnika z niczym innym na płycie
Jeśli nie czujesz się na siłach, albo masz trzęsące się dłonie daj komuś do sprawdzenia


Możesz także zmierzyć tak elementy E321 i E331 oraz R324 i R334(Są na tylniej powierzchni płyty mniej więcej pod chinchami)

Podaj wyniki pomiarów.

Na schemacie linia oznaczona MONO idzie do modulatora tv i tam według twojego info sygnał jest. Więc przerwa w sygnale jest gdzieś pomiędzy C324(Jeśli lewy kanał jest uszkodzony) a wyjściem chinch. Podejrzewam kondensator.

Masz od początku posiadania ami taki problem?


Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 15:45:45 przez snifferman
[#8] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@snifferman, post #7

Możesz też na wyłączonej amidze zmierzyć opór między pinem drugim gniazda lewego kanału a ujemnym biegunem C324.
[#9] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@snifferman, post #8

Niestety za słaby jestem na dalsze operacje związane z działaniem na płycie głównej. Będę zmuszony oddać Ami komuś bardziej kumatemu. Także awaria musi poczekać przynajmniej do końca roku. Napewno Wasza wiedza zostanie przekazana osobie , która będzie mi pomagać w naprawie , wtedy odświeżę ten temat. Dziękuję za pomoc. Wszystkim forumowym amigowcom życzę Wesołych Świąt.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 00:20:55 przez turboraver
[#10] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@turboraver, post #1

Podpinając się pod wątek - mam również problem z dźwiękiem w a600, którą dziś zreanimowałem i przywróciłem do życia. Generalnie dźwięk jest, ale bardzo cichy. Podobnie miałem z a1200. Okazało się wtedy że był problem z wtyczką, która nie stykała dobrze i dało się to rozwiązać poprzez jej naprawę (obudowa E/box).
Tu problem jest bardziej złożony. Przypomina mi się, że coś dłubałem przy stacji dysków na "otwartym sercu" (było to ze dwadzieścia lat temu za jakiś kabelek nieumiejętnie pociągnąłem) i coś wtedy padło. Używałem jeszcze przez jakiś czas wtedy amigi, ale bez dźwięku. Tak dziś mnie naszło, że skoro sprzęt wstaje, to przydałoby się jakieś audio zrobić. Czy ktoś podpowie gdzie szukać?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 23:35:17 przez thomek
[#11] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@thomek, post #10

Czy ktoś podpowie gdzie szukać?

Zapewne uwaliłeś wzmacniacz audio - od niego bym zaczął.
[#12] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@thomek, post #10

Witaj.
Jeśli masz voltomierz to sprawdź wpierw napięcia na preampie u15: pin 4: 12V pin 11: -12V. Piny 10 i 12 avref (w granicach 2-3v jeśli dobrze pamiętam)
Pozdrawiam
Krzysiek
[#13] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@Krzysiek2, post #12

Dzięki za info, w sobotę wieczorem się przysiądę.
[#14] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@stachu100, post #11

A gdzie to to jest i jak sprawdzić, że on nie "żyje"?
[#15] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@thomek, post #14

A o co proszono w poście #12?

U15:
[#16] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@tbone, post #15

Trzeba wymienić kondensatory i ten układ oraz ja bym
wymienił również, na wszelki wypadek, tranzystorek -
- pierwszy, ten najbliżej kondensatora.
Reszta wygląda, że jest ok.

Wymiana kondensatorów najlepiej wymienić wszystkie,
nie tylko te, które widać, że wylały.

Narzędzia potrzebne do wykonania tej pracy:
- hot - air,
- lutownica z odpowiednimi grotami,
- opcjonalnie rozlutownica, którą można bezpieczniej
wylutować 4 kondensatory tht.



Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 10:26:25 przez ClarensMartin
[#17] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@ClarensMartin, post #16

To jest przykładowe foto (znalezione w internetach) dla założyciela wątku, czego ma szukać
[#18] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@tbone, post #15

Widzę jaki mikrus
[#19] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@thomek, post #18

Po obejrzeniu całości znalazłem jeszcze z drugiej strony płyty upaloną ścieżkę prowadzącą od gniazda zasilania. Może od jej naprawy zacznę.
(jak tu wstawić zdjęcie??) Obrazek...



Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 13:02:36 przez thomek
[#20] Re: Problem z dźwiękiem w A600

@thomek, post #19

Dzięki wszystkim, okazało się, że ta przepalona ścieżka była winna. Resztę posprawdzałem, wszystko chodzi normalnie. Swoją drogą czy to nie dziwne że ścieżka uległa uszkodzeniu a żaden układ nie ucierpiał? Ruszam z następnymi pracami przy a 600 - teraz boje z klawiaturą i taśmą. Pozdrawiam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem