kategoria: Programy
[#1] PFS III bez tajemnic
Walczę sobie z link

Wg zapisków ta wersja powinna działać od KS 1.3 w górę i od CPU 68000 w górę.

Stawiam kartę pod WinUAE wg filmu tylko zamiast SFS stosuję PFS.
PFS\3
.

Ustawiam MaxTransfer z WHDLoad na
0x000FE00
oraz maskę
0x0FFFFFC
.

Przed tym wszystkim wrzucam jeszcze
scsi.device
46.0 przez
LoadModule
.

Handler to
pfs3_aio_handler


Emuluję A600 i do A600 wybieram odpowiednią wersję scsi.device.

Przed założeniem drugiej partycji (7 GB w PFS III) zakładam 1 partycję wielkości około 500 MB a po niej wgrywam OS31 oraz NDSPatch.

Niestety po założeniu partycji 2 i tak WB wyświetla mi około 2.3 GB free zamiast niecałe 7GB.

File Master 3 widzi całą pojemność. Jednak po wrzuceniu przez FM określonej ilości danych na 2 partycję wyskakują błędy PFS III.

Dzieję się tak pod emulatorem więc wykluczam awarię Amigi.

Karta to micro sd Toshiba albo GoodRam class 4 w czytniku w laptopie. WinUAE odpalony jako administrator.

Sterownik WinUAE to "A600/A1200/A4000" unit 0.

Karty są dobre sprawdzone pod PC. Przed użyciem w WinUAE sieknięty "clean" w disk parcie.

Jaki największy dysk może być używany pod A600/A1200 z scsi.device 46?
Jaka największa partycja w PFS może być założona jako pojedyncza?



Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 20:12:53 przez pong777
[#2] Re: PFS III bez tajemnic

@pong777, post #1

Karta 8GB czy więcej? Do 7,87GB można używać PFSa AIO bez patchowanego scsi.device.

Jak wgrywasz filesystem na karte to jakie ID ustawiasz? powinno być 0x50465303.
Maska nieważna przy wbudowanym porcie IDE, MaxTransfer dałeś super-bezpieczny 0x1FE00 powinno wystarczyć ale to na pewno nie jest przyczyną problemów.

Ja używałem w A1200 karty 8GB, partycja 1GB + reszta, oba na PFS AIO, bez patchowanego SCSI. W innej mam 16GB jako 1GB + ok 6GB + 8GB, tu już scsi.device potrzebne.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 20:44:33 przez Davka
[#3] Re: PFS III bez tajemnic

@pong777, post #1

Jaka największa partycja w PFS może być założona jako pojedyncza?


Chyba taka link

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 20:47:18 przez km-l

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 20:48:12 przez km-l
[#4] Re: PFS III bez tajemnic

@pong777, post #1

Poczytaj to
[#5] Re: PFS III bez tajemnic

@Davka, post #2

W HDInstTool 6.9 nie wpisujemy właśnie ID. Tylko "PFS3\3" z tego co wiem.
[#6] Re: PFS III bez tajemnic

@pong777, post #5

Zrobię jeszcze testy pod partycjonerem z OS 3.9.
Sformatuję partycje narzędziem PFSFormat.
[#7] Re: PFS III bez tajemnic

@pong777, post #6

Szukałem ostatnio jak poprawnie spatrycjonować SD > 8GB. Tu znalazłem ładną, kolorową instrukcję z użyciem konkurencyjnego HDToolBox'a i WB3.1.

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 12:29:04 przez mdx
[#8] Re: PFS III bez tajemnic

@mdx, post #7

Przetestowałem u siebie na 8 i działa, była wklejana już kilka razy w różnych wątkach. IMO najlepsza tego typu instrukcja jaką znalazłem.
[#9] Re: PFS III bez tajemnic

@mdx, post #7

Wygląda na to, że wszystko robię dobrze. Formatowanie pełne stanęło na około 95%. Szybkie się powiodło. Po zapisaniu około 500 MB karty też freez kopiowania. Nie ma znaczenia czy system czy File Master. Nie ma znaczenia czy OS 3.1 czy OS 3.9. Kart mam kilka. Są sprawne - pod Windows dają się zapisać w pełni i są bez "bad blocków".
[#10] Re: PFS III bez tajemnic

@mdx, post #7

W podlinkowanym tutorialu gość używa systemowej instrukcji Format (wybiera z górnego menu). Wg instrukcji PFS3 powinno się używać programu dołączonego do pakietu PFS3. W sekcji 'Format=>Formatting PFS3 volumes' można przeczytać:

Warning: the standard Workbench and AmigaDos format contains bugs causing huge
problems with a disk larger than 4G. Use @{"PFSFormat" link "PFS3tools.guide/format"}, included on the CD,
instead!


Nie wiem, jak wielkie ma to znaczenie, ale wg moich eksperymentów systemowy format rzeczywiście sprawiał problemy na partycjach z systemem PFS3.
[#11] Re: PFS III bez tajemnic

@Umpal, post #10

Systemowy format jest OK ale nie wolni w nim używać pełnego formatowania, tylko Quick. Na kartach opartych o pamięć flash robienie pełnego i tak jest mało sensowne.

Ja zawsze używałem systemowego i jest OK.
W ClassicWB jest bodajże MyFormat i on sprawiał problemy.
[#12] Re: PFS III bez tajemnic

@Davka, post #11

W przypadku kart flash to zrozumiałe, że należy używać quick format, ale nie zmienia to faktu, że wciąż jest to systemowy format, a więc polityka formatowania wg obsługi systemów FFS. Nie znam szczegółów technicznych obu programów do formatowania, ale jeśli do PFS3 jest dedykowany, to zdecydowanie lepiej użyć tegoż właśnie. Choćby nawet dla uniknięcia ew. problemów w przyszłości i nie zastanawiania się, 'co jest nie tak'.

@pong777 - próbowałeś formatować programem pfsormat?
[#13] Re: PFS III bez tajemnic

@Umpal, post #12

Tak formatowaniem PFSformat. Może Winuae jest winne?
[#14] Re: PFS III bez tajemnic

@pong777, post #13

Wygląda na to, że UAE od czasu do czasu łapie freezy podczas kopiowania. Tak się dzieje nie tylko na fizycznej karcie ale i na plikopartycji w PFS3. Kontroler to "A600/A1200/A4000". Jeśli się przestawi na "UAE" albo "IDE,0" to problem ustępuje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem