kategoria: A1200
[#1] Benq czy IndiVision?
Od pewnego czasu używam z A1200 monitor Microvitec 1438. Powoli jednak przymierzam się do jego zmiany na LCD. Rozważam dwie opcje i prosiłbym o pomoc w wyborze. Pierwsza to zakup IndiVision AGA Mk2cr zaś druga to Benq BL702A.
Co będzie lepszym rozwiązaniem? Czy kupując powyższy monitor uzyskam na tyle dobrą jakość obrazu, by móc zrezygnować z scandoublera? Czy też lepiej skupić się na tym IndiVision, a potem dokupić inny monitor? Czy obecnie ten scandoubler działa bezproblemowo i nie powoduje przegrzania Lisy?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Zbylu
[#2] Re: Benq czy IndiVision?

@zzielinski, post #1

To
link
[#3] Re: Benq czy IndiVision?

@zzielinski, post #1

Nie wypowiem się na temat monitora Benq, ale o Indy mogę powiedzieć że to super rozwiązanie, jak dla mnie zaraz po wyświetlaniu obrazu przez kartę graficzna.Używam Indy na złączu DVI (obraz jak żyleta). A mam porównanie bo stosuję parę metod wyświetlania obrazu z Ami na VGA,od scandoublerów na slot VIDEO, poprzez konwerter CGA->VGA i monitor NEC 71VM też Monitor C1085S.
Szkoda że pal nie idzie na kartę graficzną, za wyjątkiem AmigaDOS dla B/CVisionPPC.
A grzanie Lsiy, dodaj wiatraczek,zgodnie z zaleceniem producenta.
[#4] Re: Benq czy IndiVision?

@Risc, post #3

ja mam 3 sztuki
trudno je ustawić
[#5] Re: Benq czy IndiVision?

@zzielinski, post #1

Wybrałem Indivision, chociaż namawiano mnie na Benq. I nie żałuję. Jakość obrazu z Indivision jest znakomita. Wcześniej już kupiłem LCD 17" ze względu na proporcję matrycy 5:4, czyli taką jak typowe tryby Amigi. Indivision pozwala na ustawienie dla Workbencha rozdzielczości 1280 x 1024. Natomiast do gier i dem stworzyłem tryb 640 x 512, co daje lekkie rozmycie przez monitor przy skalowaniu x2 i włączyłem scanlines. To trzeba zobaczyć, moim zdaniem wygląda lepiej niż na Benq. Jedyna przewaga Benq to dokładne wyświetlanie klatek obrazu, Indivision robi to gorzej, nawet jeżeli ustawimy tryb 50 Hz, bo nie synchronizuje się do sygnału VSYNC z AGA.
[#6] Re: Benq czy IndiVision?

@Krashan, post #5

Jedyna przewaga Benq to dokładne wyświetlanie klatek obrazu, Indivision robi to gorzej, nawet jeżeli ustawimy tryb 50 Hz, bo nie synchronizuje się do sygnału VSYNC z AGA.


I dlatego indivision nadaje sie do smieci...
[#7] Re: Benq czy IndiVision?

@pabloz, post #6

I dlatego indivision nadaje sie do smieci...

Owszem, jeżeli dla kogoś podstawowym zastosowaniem Amigi jest podziwianie płynności skrolla.
[#8] Re: Benq czy IndiVision?

@zzielinski, post #1

Monitory Microvitek są najlepsze dla Amigi. Niestety, ale żaden scandoubler nie da tego obrazu. Dziwię się, że chcesz zamienić swojego M1438 na scandoubler.

Z LCD są straszne cyrki. Nie dość, że stosują one setki filtrów (nie wiadomo po co), to obraz jest bardziej męczący. Skroll jest nie do przyjęcia. Odświeżanie obrazu też pozostawia wiele do życzenia (brak synchronizacji). Z CRT jest znacznie lepiej. Według mnie jeśli już scandoubler to tylko z CRT ustawionym np. na 100Hz.

Poza tym Indivision to nie jedyny scandoubler, są też inne, które działają inaczej, często lepiej (synchronizacja).

Ale mimo to polecam Microviteka z czystym sumieniem, szczególnie że masz już jednego, to powinieneś wiedzieć. Ja po eksperymentach wróciłem do swojego Microviteka. Obraz na nim jest najlepszy, jakby stworzony dla Amigi.
[#9] Re: Benq czy IndiVision?

@Hexmage960, post #8

obraz jest bardziej męczący


Miałeś okazję porównać obraz z Microviteka i Indivision AGA Mk2? Bo ja miałem. I nie mam wątpliwości, że obraz z (poprawnie skonfigurowanego) Indivisiona jest mniej męczony dla oczu - jest jak żyleta i można sobie piksele liczyć bez trudu, jak ktoś ma takie hobby.

Poza tym Indivision to nie jedyny scandoubler, są też inne, które działają inaczej, często lepiej (synchronizacja).


Nie znam żadnego scandoublera, który działałby lepiej w ogólnym rozrachunku.
[#10] Re: Benq czy IndiVision?

@Hexmage960, post #8

Właśnie nie chcę za bardzo eksperymentować, dlatego też piszę z tym pytaniem do Was - zdając się na Wasze doświadczenie. Nie chcę się pozbywać Microviteca, chciałem jedynie wzbogacić mój zestaw o - albo monitor LCD działający z trybami Amigowymi, albo scandoubler.
A propos piszesz, że są lepsze scandoublery od Indivision - które to są?
Pozdrawiam,
Zbylu
[#11] Re: Benq czy IndiVision?

@strim_, post #9

Miałeś okazję porównać obraz z Microviteka i Indivision AGA Mk2?

Tak, testowałem Indivision z naprawdę wieloma monitorami LCD - Samsung, Samsung T, LG M2452, LG Flatron, ASUS, Dell i paroma innymi więc myślę, że mam ogólne pojęcie. Mikrovitek jest lepszy! Obraz stabilny jak skała, nie męczy.

Nie znam żadnego scandoublera, który działałby lepiej w ogólnym rozrachunku.

Mam drugi scandoubler, który działa inaczej - nie przeskalowuje obrazu, przez co obraz zawsze widoczny jest na całym ekranie. Zawsze daje animację 50Hz. Jednak nie działa na wszystkich LCD równie poprawnie.

Mimo to wolę Microvitek. Nie ma lepszego monitora do Amigi. Polecam Microviteka dla każdego, kto chce mieć najlepszy obraz, jaki na Amidze da się uzyskać. Idealny zarówno do pracy, jak i zabawy.

Minusem jest tylko mała przekątna.
[#12] Re: Benq czy IndiVision?

@zzielinski, post #10

Nie mam żadnego doświadczenia z Indivision, ale ostatnio kupiłem Benq BL702A i szczerze mówiąc niedosyt jest dość spory. Najpierw podpiąłem do A500 i tu szczerze mówiąc jest całkiem ok, a może nawet lepiej niż całkiem ok. Z A1200 jakoś tam to działa, WB w productivity wygląda w miarę ok, ale nie da się rozciągnąć na pełen ekran, po bokach zostają ok 1cm paski, no i na dłuższą metę jakość obrazu jest słaba, trudno "dostroić" monitor - jak usuniesz pionowe pasy "mory" to obraz jest jeszcze mniejszy, skalowanie monitora działa słabo, trzeba zwiększyć fonty ale i tak litery są rozmyte lub nieczytelne, ale powiedzmy jakoś to działa. Gry i dema działają całkiem ok, ale też jest problem z rozciągnięciem obrazu, przeważnie dość spora część ekranu jest nieużywana - czyli efektywnie tak jak byś miał monitor 14 cali - czyli całkiem z epoki Obsługa menu OSD jest fatalnie nieergonomiczna! Często również jest tak, że jak ustawisz ok jakiś tryb i niby wszystko działa fajnie to inne demo/gierka "trafia" w ten sam tryb BenQ tylko inny tryb Amigowy - i obraz jest przesunięty i/lub nieostry - więc nie da się wyregulować 2 trybów na stałe, a "doregulowywanie" w miarę potrzeby ze względu na fatalne OSD jest bardzo niewygodne. No ale za małe pieniądze jakoś tam to działa... Dodatkową zaletą BenQ pewnie dla Was zupełnie nieistotną jest to, że w łatwy sposób można podłączyć do tego monitora PC z Hercules/MDA/CGA/EGA i cieszyć się z porównania na żywo jak bardzo blaszaki w tamtych czasach odstawały od tego co oferowała Amiga
[#13] Re: Benq czy IndiVision?

@Hexmage960, post #11

Polecam Microviteka dla każdego, kto chce mieć najlepszy obraz, jaki na Amidze da się uzyskać.

Proponuję spróbować na Microviteku obrazu z AGA w 1280 x 1024. A ja ten sam obraz z AGA wyświetlę przez Indivision na LCD 17" i porozmawiamy .
[#14] Re: Benq czy IndiVision?

@Krashan, post #13

no tak, przy takich rozdziałkach CRT siada..

ale jeśli chodzi o gry i dema ja polecam SONY PVM. IDEAŁ !!!

Ja osobiście mam w swojej amidze 500 INDI ECS i podłączonego do tego samsunga 711MP i do workbencha jest GIT. No i jeszcze mam drugi monitor podlaczony przez RGB - SONY TRINITRON PVM-2130 QM
I w zależności co chce robić to "pstrykne" dany monitor.

p.s. Jedyna zaleta wewnetrznego scandoublera to ze mozna podlaczyc dwa monitory jednoczesnie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 12:47:43 przez pabloz
[#15] Re: Benq czy IndiVision?

@Hexmage960, post #8

A ja uważam że nie ma nic lepszego do Amigi niż EIZO FORIS FX2431 :)

[#16] Re: Benq czy IndiVision?

@mastabaniak, post #15

trudno jest wszystkim dogodzić


najlepszy jest Rubin 714p


Zrób to Sam - Monitor CRT na LCD - High Quality

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 16:24:40 przez Dorian3d
[#17] Re: Benq czy IndiVision?

@Dorian3d, post #16

szeroki uśmiech
[#18] Re: Benq czy IndiVision?

@pabloz, post #14

ja polecam SONY PVM. IDEAŁ !!!

Idealny zwłaszcza do wożenia pociągiem na imprezy.
[#19] Re: Benq czy IndiVision?

@Krashan, post #18

Pisanie, że CRT w 50Hz jest przyjemny dla oka to niezła herezja :) Uwielbiam jakość obrazu na PVMach ale moje oczy nie mogą scierpiec juz tego migotanie. LCD przyzwyczaily oczy do odpoczynku.
Niestety fakt jest taki, że jak ktoś chce mieć super obraz w 50hz w grach/demach to jest skazany albo na dobry CRT albo będzie musiał wysuplac fortunę na framemeistera. LCD, te z którymi mamy do czynienia dziś, są lepsze od najlepszych CRT choć do trybu PAL nadal kiepsko się nadają (z NTSC jest dużo lepiej w tym względzie, choć w 240p satysfakcjonującą jakość otrzyma się dopiero po użyciu czegoś na kształt wspomnianego XRGB-mini).
[#20] Re: Benq czy IndiVision?

@RaNGuN, post #12

kupiłem Benq BL702A i szczerze mówiąc niedosyt jest dość spory

Dokładnie. Ja go na szczęście nie kupiłem, ale miałem okazję obejrzeć w akcji. Marzył mi się obraz ostry bez sprzętowego skalowania przez monitor (co z reguły skutkuje blurem) w trybach "do programowania i Workbencha". BenQ nie potrafi tego dać. Natomiast na monitorze 17" czy 19" z matrycą 1280 x 1024 Indivision pięknie pokazuje tryby 640 x 512: zarówno PAL HighRes Laced jak i DblPAL HighRes NoFilcker. Co więcej, jeżeli ktoś lubi klasyczny „pionowy” piksel, bardzo interesujący jest tryb PAL Super HighRes Laced (1280 x 512). Ale to nie koniec, Indivision bez problemu radzi sobie z trybami „pozafabrycznymi” takimi jak HighGfx (1024 x 768, ten akurat nie jest super ostry na monitorze 17" ze względu na skalowanie), HD720 (1280 x 720, można go wyświetlić na 17" z czarnymi poziomymi pasami, albo rozciągnąć w pionie), no i totalny odjazd, tryb XTREME Laced, czyli pełne 1280 x 1024. Ostry jak brzytwa, w końcu to DVI.

W temacie gier natomiast oraz dem, stworzyłem edytorem preferencji tryb DVI 640 x 512, co daje lekkiego blura, ale zachowuje dokładnie proporcje. Do tego można sobie włączyć symulację scanlines. Tryb oczywiście jest dokładnie od brzegu do brzegu, żadnych pasów. Co prawda ma odświeżanie 56 Hz, więc zwolennicy płynnego scrolla będą kwękać, ja jednak po obejrzeniu kilku dem jestem zadowolony. Indivision AGA daje bardzo dużą kontrolę nad obrazem, program konfiguracyjny może nie jest wybitnie intuicyjny, ale da się ogarnąć.

Mam zamiar zabrać zestaw na AmiParty (i może na Amigowisko), zapraszam do praktycznej degustacji .

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 18:28:39 przez Krashan
[#21] Re: Benq czy IndiVision?

@michalmarek77, post #19

Niestety jest przyjemny bo jest ultraplynny.
nie po to programisci pisali cos zeby wycisnac 1 vbl ..zeby teraz odtwarzac to na badziewnych lcd.
[#22] Re: Benq czy IndiVision?

@pabloz, post #21

Tylko to PALowskie 50Hz miga tak, że oczy po 5 minutach padaja z bolu. Ja nie potrafię juz na to patrzeć. No ale fakt jest, że w przypadku Amigi (i innych zabawek rozrywkowych robionych pod PAL i 240p) w jakości nic PVMa nie pobije.
To co proponuje Krashan jest przyjemniejsze (i zdrowsze) dla oczu choć ten tryb "growo-demowy", bo natywny 1280x1024 to inna bajka, nie odda jakości, która oferują CRT. Choć nie wątpię, że dla sporej ilości osob będzie super rewelacyjny.
[#23] Re: Benq czy IndiVision?

@michalmarek77, post #22

bo natywny 1280x1024 to inna bajka, nie odda jakości, która oferują CRT.

Z tym się zgadzam. Po prostu dla mnie Indivision i dobrze dobrany tryb na monitorze LCD są rozsądnym kompromisem. Kompromis byłby znacznie mniejszy, gdyby Indivision potrafił się zsynchronizować z sygnałem odchylania pionowego z chipsetu. Takie plany chyba były, bo narzędzie konfiguracyjne ma tę opcję, ale nieaktywną.

Przypominam jednak, że tematem dyskusji jest "BenQ 702 kontra Indivision", więc monitorów CRT nie bierzemy pod uwagę.
[#24] Re: Benq czy IndiVision?

@zzielinski, post #1

Miałem 702 mam teraz 912 tke, oba Benqi jak dla mnie rewelka.

Z 702 jest tak że Biax ma model z February 2015 i tryby multi rozciągają mu się idealnie. Może sie wypowie :)

Miałem 702 z January 2015 i już był problem z rozciągnięciem tych trybów ale PAL pracuje rewelka.

A zmieniłem na 912 dla drugiego złącza DVI choć 702 jest świetne bo malusie i pewnie zakupie kolejną sztukę.

Indi miałem ale grzało mi się to cholernie, plus Blizz 060 kiepsko to widzę na dłuższe posiedzenia.

Zapraszam na Amiparty do wglądu będzie Krashana Indi moja 912tka oraz moja była a obecna Dez3 702 ka :)

Czekam na Strima i jego produkt :) z niecierpliwością :)
[#25] Re: Benq czy IndiVision?

@Mariodj, post #24

Plus do porównania PVM Pabloza i mój Framemeister.
[#26] Re: Benq czy IndiVision?

@Hexmage960, post #8

@Hexmage960: pozazdrościć oczu.

Na którejś imprezie ostatnio był kącik retro. Po 10 minutach 1024x768@85Hz oraz 800x600@85Hz na pececie z monitorem CRT oczy bolały mnie tak, że musiałem dać sobie spokój. Odświeżanie 60/75/85Hz różnicy nie robiło, tryb 800x600 czy 1024x768 też nie.

Amiga 500 czy konsole podłączone do różnych telewizorków CRT dawały radę do pogrania z pół godzinki ale potem ten sam problem się pojawiał.

No ale LCD i retro to dość popularny problem.
[#27] Re: Benq czy IndiVision?

@zzielinski, post #1

jeśli nie masz miejsca na tego microviteka w piwnicy to daj znać na PM, chętnie go przytulę obsesja
[#28] Re: Benq czy IndiVision?

@XoR, post #27

Hej... Czy BL912 też ma te pionowe pasy, "jail bars". Strasznie mnie to irytuje w NECu. Przeplacanie za "LCD do Amigi" to i tak 4x mniej niż Indivision...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem