kategoria: A2000/A3000
[#1] 2 dyski SCSI 68 pin w A3000D na co zwrócić uwagę?
Cześć!

W końcu zabrałem się za złożenie swojej A3000D (przeleżała ze 3 lata w szafie). Wymieniłem kostkę od SCSI oraz kick 2.0 na 3.1 (jakaś CBV64 też by się znalazła). Ale dyski które tam mam to 50 pinowe Quantumy 50 MB i 100 MB... Stąd moje pytanie, na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie oraz montażu dysków 68 pin? Jak powinien wyglądać łańcuch SCSI?

Pozdrawiam
[#2] Re: 2 dyski SCSI 68 pin w A3000D na co zwrócić uwagę?

@PrzemasIII, post #1

Na początek przeczytaj SCSI podstawy
Pamiętaj aby w Amidze ustawić terminację - poprzez rezystory na płycie głównej lub zewnętrzny terminator.
Zewnętrzne dyski najlepiej mieć w zewnętrznej obudowie SCSI.
A czemu chcesz koniecznie 68pin a nie 50 pin.
Mam 9GB dyski 50pin i 68pin sprawdzone w A3000 jakbyś był zainteresowany.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 11:47:16 przez lekarz_med
[#3] Re: 2 dyski SCSI 68 pin w A3000D na co zwrócić uwagę?

@lekarz_med, post #2

A czemu chcesz koniecznie 68pin a nie 50 pin.


Pewno by chciał 50PINowe, jak ja zresztą też, ale cena 50PINowych zwala z nóg. A cena 68 PINowych to retro zabawy jest akceptowalna.
[#4] Re: 2 dyski SCSI 68 pin w A3000D na co zwrócić uwagę?

@lekarz_med, post #2

Pw wiadomosc wyslana. Tak jak kolega wyzej napisal. Cena,cena,cena i jeszcze raz cena. Kilka dydkow 68 pin oraz przejsciowek 68 na 50 mam. Dlatego pytanie jakie to musza byc dyski (zworkologia i ich opcje) oraz jak z kablem i terminacja (niestety terminatorow nie mam dlatego musi to byc przez urzadzenia). Mam zewnetrzna nagrywarke cdr i tam jest zalozony terminator. A3000d to na dzien obecny czarna magia dla mnie.
[#5] Re: 2 dyski SCSI 68 pin w A3000D na co zwrócić uwagę?

@PrzemasIII, post #4

Mam dwa dyski 68 pin Fujitsu model MAH3182MP Ultra 160 SCSI-68+pin-LVD (LVD-SE). Na pierwszym złączu (drugi po płycie głównej) mam zwarte zworki na: ID0,START CMD,NARROW/WIDE. Na drugim złączu (trzecim od płyty) zworki: ID1,START CMD,NARROW/WIDE,TERM PWR EN i to jest ostatnie urządzenie na taśmie (nie ma więcej złącz). System nie widzi dysków w HDTools. Po podłączeniu zew. nagrywarki przez DB25 (tam jest aktywny terminator założony) komputer nie wyświetla obrazu. Przeczytałem ten poradnik o SCSI ale jak widać nadal zostaje w świecie: nie wiem, nie umiem, nie działa,da się tym latać? :P
[#6] Re: 2 dyski SCSI 68 pin w A3000D na co zwrócić uwagę?

@PrzemasIII, post #5

Zworka TERM PWR powoduje, że dysk dostarcza napięcie na taśmę SCSI do terminatora.
Te dyski, jak większość dysków SCSI nie mają terminatorów i muszą być założone oddzielne terminatory na taśmie.
Te dyski mają po 10tys obrotów i może nie zdążą się rozkręcić. Czy po resecie też ich nie widać?
Czy w ogóle się rozkręcają po włączeniu komputera?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem