kategoria: A2000/A3000
[#1] Amiga 3000 - karty turbo
Jakie są dostępne karty turbo do A3000? Czy jest możliwość rozbudowy do 060? Nie widzę kart turbo np. DCE do A3000. Jeśli nie ma samych kart turbo, może są "adaptery/przejściowki", które umożliwiaja użycia turbin do A1200/A4000?
[#2] Re: Amiga 3000 - karty turbo

@tcz, post #1

karty turbo do A3000?


A3000 ma taki sam slot kart turbo jak A4000. Z minimalnymi różnicami, w rodzaju braku sygnału INT2 (można samemu doprowadzić do slotu w razie potrzeby).

Generalnie, większość kart przeznaczonych dla A4000 działa z A3000. Większość producentów projektowało karty tak, aby pasowały do obu tych Amig. Czasami problemem są wymiary, w A3000 nad kartą turbo jest znacznie mniej miejsca. Więc przed zakupem warto sprawdzić, czy karta nie będzie kolidować np. podstawkami SIMM (problem w WarpEngine 4040).

Czy jest możliwość rozbudowy do 060?


Tak, do A3000 najlepszym wyborem jest wg. mnie CyberStorm Mk-III (ew. CyberStorm PPC, ale on bardziej się grzeje z uwagi na drugi CPU).

użycia turbin do A1200


Nie.

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 09:06:00 przez strim_
[#3] Re: Amiga 3000 - karty turbo

@tcz, post #1

Chwila z google i... klik

Moim zdaniem najlepsze to CyberStormMK2

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 09:39:31 przez lekarz_med
[#4] Re: Amiga 3000 - karty turbo

@lekarz_med, post #3

MK3 i CS PPC poniewaz mozna skorzystac z kontrolera scsi a w przypadku MK2 bedzie problem
[#5] Re: Amiga 3000 - karty turbo

@dez3, post #4

Przećwiczyłem temat z PPC, MK3 i MK2 i to właśnie MK2 jest najlepsza i najbardziej praktyczna.
Żeby skorzystać ze SCSI na karcie trzeba doprowadzić sygnał INT2 do złącza procesorowego - to raz.
Dwa to żeby móc używać tego SCSI trzeba pociąć obudowę A3000 bo po prostu fizycznie nie da się tam zmieścić kabla SCSI do tego kontrolera.
Do tematu podchodziłem kilkakrotnie i bez zniszczenia i wycięć w obudowie nie da się tego sensownie zrobić. Można oczywiście podejść do tematu siłowo i nadwyrężyć kartę, która jest warta 3x tyle co A3000 tylko to gra nie warta świeczki. O PPC nawet nie wspominam bo tam ze względu na cyrkulację powietrza to w ogóle trzeba dziurę w obudowie wycinać. I już absolutnie nie ma szans, żeby jeszcze kabel SCSI upchnąć.
A3000 ma znośne SCSI - nie licząc PPC to jedyne lepsze to A4091 albo FastLaneZ3.
Dlatego uważam, że karta MK2 jest wprost stworzona do A3000.
Mieści się bez problemu, nie trzeba kombinować z dodatkowym sygnałem na złączu procesora i nie ma problemów z odprowadzaniem ciepła (wersja 060).
Należy tylko pamiętać, że dla 060 konieczny jest kickstart minimum 3.x, żeby komputer wystartował.
Dlatego mając domyślny 2.04 trzeba najpierw wymienić ROM.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem